×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.1°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
27. jūnijs, 2013
Drukāt

“Rīgas Ritmos” – džeza pianists Glaspers un dziedātāja Somi

ReklāmfotoReklāmfoto

Festivāla “Rīgas ritmi” vasaras sezonas ietvaros, 4. jūlijā, klausītājus gaida divas lielisku mākslinieku uzstāšanās vienā vakarā – uz skatuves kāps izcilais amerikāņu džeza pianists Roberts Glaspers, kā arī Ruandas izcelsmes amerikāņu dziedātāja Somi.


 

Amerikāņu pianista un komponista Roberta Glaspera (1978) mūzika ir modernā džeza un hiphopa sintēze, ko papildina ritma un blūza elementi. Mūzikas pamatus mākslinieks apguvis vārda tiešā nozīmē baznīcā, sākotnēji uzstājoties dažādu konfesiju kristīgajās baznīcās, kur gospeļu mūzikas ietekmē attīstīja īpatnu harmonijas manieri, jaucot džeza un gospeļa harmonijas. Pēcāk Glaspers ir kļuvis par taustiņinstrumentālistu vairākiem mūsdienu hiphopa un R & B dižgariem. Viņš producējis Kanjes Vesta, Džei–Zī un citu hiphopa zvaigžņu mūziku.

R. Glaspera mūziku mēdz aprakstīt kā telpas, ritma un akordu tekstūru, radot savrupu skaņas pasauli, un tas viņam līdz šim izdevies lieliski. Pērn mūziķa albums “Black Radio” ieguva “Grammy” kā labākais ritma un blūza albums.

Tajā piedalās daudz dažādu viesmākslinieku – albums teicami parāda jaunas idejas, kādas, pēc albuma autora domām, mūsdienās nepieciešamas džeza mūzikai, kura viņaprāt, sākusi sastingt. Pats Glaspers atzinis, ka vienmēr cenšas veidot mūziku hiphopa manierē un likt tai plūst – tā, lai vienmēr būtu iespēja tajā dot iespēju repa teksta partijai.

Bet par apburošo Ruandas un Ugandas izcelsmes dziedātāju Somi (1979), kuras dzimtene ir ASV, “Jazz Times” rakstīja – “Ninas Simones pasaulīgā uzdrīkstēšanās apvienojumā ar Diānas Rīvas vokālo burvību.” Pati Somi savu muzikālo stilu – afrikāņu un džeza mūzikas elementu apvienojumu – dēvē par “jauno Āfrikas džezu”. Pēdējā gada laikā mūziķe to atklājusi un apdziedājusi gan sīkas detaļas, gan arī – radījusi jaunus stāstus, ar ko dalīties. Somi, kas studējusi gan antropoloģiju, gan Āfrikas studijas, pašlaik dzīvo kā Nigērijā, Āfrikā, tā arī ASV, darbojoties Āfrikas palīdzības organizācijā “New Africa Live”.

Dziedātāja ieguvusi maģistra grādu skatuves mākslā, pirmo albumu “If The Rains Come First” izdeva 2009. gadā, turklāt tas uzreiz nonāca “Billboard” pasaules mūzikas topa 21. vietā.

Somi pirmais koncertieraksta albums izdots 2011. gadā, paralēli tam viņa aktīvi koncertē kopā ar pavadošo grupu dažādos džeza festivālos, tostarp Monterejas Džeza festivālā, Linkolna centra džeza festivālā un citur. Māksliniece veiksmīgi sadarbojas ar mūzikas pasaulē atzītiem māksliniekiem – Bobiju Makferinu, Polu Saimonu, Dženiferu Hadsoni un Latvijas publikai pazīstamo Hjū Masakelu, kā arī virkni citu mūziķu, bet pašlaik viņa gatavo jauna albuma materiālu.

 

VARBŪT NODER

Vieta – Rīgas Kongresu nams

Laiks – 4. VII 19.00

Biļetes – “Biļešu serviss” tirdzniecības vietās, www.bilesuserviss.lv

Ieeja – Ls 5 – 40

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+