Kultūra
Kultūrpolitika

Rīgas svētku laikā atdzims Strazdumuižas leģendas0

Publicitātes foto

Šogad kopā ar Rīgas svētkiem 17. augustā Strazdumuižā tiks svinēti ciemata svētki, informē Latvijas Neredzīgo biedrības Izdevniecības nodaļas vadītāja Anete Enikova.

Šogad svētkos atdzīvosies Strazdumuižas senākās leģendas, kurās būs iespēja kopā ar Odiņu un Kūlu atgriezties 17. gadsimta muižkungu dzīvē.

Strazdumuiža pirmoreiz rakstītos avotos minēta 1528. gadā, kad to ieguva Rīgas patricietis A. Toravests, kura dzimtai muiža piederēja līdz 17. gadsimta vidum.

Toravestu laikā Strazdumuiža kļuva par privātu dzimtmuižu, un, pateicoties tam, arī cēlusies viena no Strazdumuižas leģendām. Ap 1680. gadu divi zemnieki, Odiņš un Kūla, devās pie Toravestu muižkunga, lai saņemtu no viņa zemi rentē priekš saimniecībām. Abi nāca no varenām zemnieku un zvejnieku dzimtām un viņiem pēc vārda jāmeklē nebija.

Strazdumuižas ciemata svētki ir sena ciemata tradīcija, kurā tiek aicināti pievienoties kā Strazdumuižas ciema un Juglas iedzīvotāji, tā ikviens interesents, kas caur radošu un māksliniecisku programmu ir gatavs iepazīt Strazdumumižas ciemata vēsturi, dzīvi un cilvēkus.

Šogad Ciemata svētkus vadīs un viesus sveiks abi brašie zemnieki — Odiņš un Kūla, kuri visas dienas garumā turpinās lielīties par zemes izlielīšanu no muižkunga un sacentīsies, kurš vairāk izaudzējis, noķēris un sabrūvējis, kā arī vadīs aktivitātes visas dienas garumā un pieteiks skatuves māksliniecisko programmu.

Otra leģenda tiks izdzīvota caur Strazdumuižas Drāmas un dzejas teātra uzdevumu “Leģenda par Ivana Bargā dārgumiem Juglas ezera Sudrabsaliņā”, pavēstīja Enikova.

Leģenda vēsta kā Juglas ezera Sudrabsaliņā Ivans Bargais ir paslēpis savus dārgumus, uzveduma laikā uzzināsim kas tie ir par dārgumiem un kā tas noticis.

No plkst. 12 līdz 14 bērniem būs iespēja doties dārgumu medībās, sekojot īpaši izstrādātām dārgumu kartēm un norādēm, kas vedīs caur desmit kontrolpunktiem.

No plkst. 12 līdz 14 bērniem būs arī iespēja piedalīties radošajā darbnīcā “Juglas ezera zivis”, kur varēs gan uzzināt gan par ezeros mītošajām zivīm un Odiņa un Kūlas lielajiem lomiem, kā arī izvēlēties sev tīkamāko saldūdens zivs sugu, pēc trafareta to izgriezt no kartona un izdekorēt.

Balstoties uz iepriekšējo gadu pozitīvo un veiksmīgo pieredzi, notiks mākslas plenērs, kura laikā brīvprātīgi mākslinieki profesionāļa virsvadībā gleznos vai skicēs Strazdumuižas ciemata svētkus uz planšetēm.

Līdz ar to pasākumam būs nodrošināts unikāls vizuālais noformējums un paliekošas vērtības — gleznas. No 14.30 līdz 17.30 uz skatuves Strazdumuižas ciemata parkā uzstāsies Strazdumuižas kluba amatiermākslas kolektīvi, bet programmu turpinās īpaši viesi — Latvijas Neredzīgo biedrības Cēsu teritoriālās organizācijas vīru kvartets ar pavadošo mūziķu sastāvu.

Ik gadu Strazdumuižas ciemata svētku ietvaros tiek godināti ciemata vecākie iedzīvotāji un jaundzimušie arī šogad sveikšana notiks īpašā ceremonijā uz skatuves, radošo kolektīvu koncerta laikā.

Par tradīciju jau ir kļuvusi rokdarbu un amatniecības izstāde, kurai šogad uzrunāti rokdarbnieki un amatnieki no visas Latvijas.

Pasākumu noslēgs Līgas Rīderes koncerts – dziedātāja plašākai publikai kļuva pazīstama 2017. gada televīzijas šovā “X Faktors” pirmajā sezonā, kurā kļuva par superfinālisti un ieguva 2. vietu.

Ieeja pasākumā bez maksas.

LA.lv
AK
Aija Kaukule
Kultūra
“Negribējām filmēt latviešu “Zvaigžņu karus”.” Saruna ar režisoru Uldi Cipstu
1 diena
LE
LETA
Kultūra
Nākamnedēļ Latvijas Kultūras akadēmijā norisināsies uzņemšana maģistra un doktora studiju programmās
1 diena
VK
Vita Krauja
Kultūra
Kabarē kaislības brīvvalstī. Saruna ar Sidnejas latviešu biedrības priekšsēdētāju Jāni Čečiņu
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

GL
Gunta Lūse
Latvijā
“Latvieši ir malači. Daļa gan aizbrauc, bet daudzi paliek un strādā.” Stāsts par Inesi Bērziņu Latgalē
7 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
Siguldā autoceļš draud ieslīdēt Gaujā 1
4 stundas
LA
LA.LV
Dabā
Jaunākā sinoptiķu prognoze 7 dienām: kas gaidāms nedēļas sākumā un beigās
9 stundas
Barbara Ālīte
Latvijā
Latvijas tuvumā manīta Krievijas armijas zemūdene, velkonis un korvete 1
4 stundas
IS
Ilmārs Stūriška
Sports
Samoilovs un Šmēdiņš izcili, Maskavā atkal skan Latvijas himna
6 stundas