×
Mobilā versija
Brīdinājums +10°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
6. novembris, 2013
Drukāt

Rīgas tūrisma gidiem būs jāmaksā par sertifikāta saņemšanu (3)

Foto: LETAFoto: LETA

Japānas parlamenta augšpalātas prezidents Satsuki Edu (centrā) un delegācija gida pavadībā apskata Vecrīgu.

Rīgas domes Pilsētas attīstības komitejā trešdien atbalstīts Rīgas Tūrisma attīstības biroja (RTAB) sagatavotais saistošo noteikumu projekts par tūristu gidu pakalpojumu sertificēšanu Rīgā.

Paredzēts, ka RTAB tiks veidota Tūristu gidu sertifikācijas komisija septiņu locekļu sastāvā, kas gidu sertifikātus izsniegs uz trim gadiem. Maksa par Rīgas tūristu gida sertifikāta saņemšanu pirmajā reizē būs 70 eiro (ap 50 latu), bet par sertifikāta atjaunošanu būs jāmaksā 50 eiro (ap 35 lati).

Lai sertifikātu iegūtu, gidam ne tikai būs jāiesniedz dokumenti, kas apliecina, ka ir ieguvis augstāko izglītību šajā jomā vai apmeklējis gidu kursus vismaz 120 stundu apjomā, bet arī būs jāpierāda savas zināšanas par kultūras un vēstures objektiem pārrunās ar komisiju.

Rīgas domes Juridiskās pārvaldes priekšnieks Jānis Liepiņš noraidīja bažas, ka šādi nosacījumi sertifikāta iegūšanai varētu būt pārāk stingri, jo tie izstrādāti, konsultējoties un sadarbojoties ar nozaru personu apvienībām – Latvijas Tūrisma gidu asociāciju, Latvijas Profesionālo gidu asociāciju un Baltijas Gidu ģildi. Pēc nozaru speciālistu teiktā, patlaban izvirzītajiem kritērijiem atbilst aptuveni 70 līdz 80% gidu.

Ar domes lēmumu Rīgā tiks noteiktas sešas zonas, kurās gida pakalpojumus varēs sniegt tikai sertificēti speciālisti – Rīgas vēsturiskais centrs, Ķīpsalas vēsturiskā apbūve, Mežaparks, Brāļu kapi, Ziemeļblāzmas kultūras nama apbūves ansamblis ar parku, kā arī Kalnciema ielas kvartāls.

Informācija par sertificētajiem gidiem tiks apkopota īpašā gidu reģistrā un publicēta Rīgas tūrisma portālā “www.liveriga.com”. Sertificētajiem gidiem būs atšķirības zīmes, kā arī viņiem tiks izsniegta aktuāla informācija par kultūras un vēsturiskiem objektiem pilsētā, piemēram, par to, ka Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā notiek remonts vai Rīgas biržā atvērta kāda jauna izstāde.

Liepiņš norādīja, ka nākotnē tiks domāts arī par to, kā pārbaudīt un sertificēt audio materiālus, kas tiek izmantoti tūrisma autobusos.

Kā ziņots, no nākamā gada Rīgā plānots sertificēt gidus un aizliegt sniegt gida pakalpojumus nesertificētām personām, lai uzlabotu tūristiem sniegto pakalpojumu kvalitāti galvaspilsētā. Patlaban tūristu gida pakalpojumus var sniegt jebkura persona neatkarīgi no tās izglītības, profesionālās kvalifikācijas vai zināšanām.

Lai nesamērīgi neierobežotu gidu pakalpojumu sniegšanas tiesības personām, kuras ilgstoši ir strādājušas par tūristu gidiem un ir savas jomas lietpratēji, saistošie noteikumi sākotnējā sertifikācijā pieļauj pietiekami plašas iespējas gida profesionālās kvalifikācijas apliecināšanai. Savukārt turpmākā tūristu gidu sertifikācijā noteiktas obligātas prasības profesionālo zināšanu un prasmju pilnveidei.

To, vai strādājošajiem gidiem ir sertifikāts, uzraudzīs Rīgas Pašvaldības policija. Gidus, kas darbosies bez sertifikāta, policija sākotnēji brīdinās, bet atkārtotu pārkāpumu gadījumā viņi var tikt saukti pie administratīvās atbildības.

Paredzēts, ka saistošie noteikumi stāsies spēkā 2014.gada 1.janvārī, bet aizliegums nesertificētu gidu pakalpojumu sniegšanai noteikumos minētajos objektos stāsies spēkā no 1.aprīļa.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. Visa tā sertifikācija izskatās reāli kā cīņa par lielo kampienu. Atsevišķi ar tūrismu saistīti grupējumi nolēmuši pārdalīt vērtīgāko pīrāgu – Rīgu. Tie, kas ar mums, vai pirks mūsu sertifikātu par smuku summu – tie ir OK un labie, un tad, ja viņi mums ik pa 3 gadiem vēl maksās, tad būs feins bizness…, nu un tad jau tie arī varēs strādāt
    Tendence ir izspiest no tirgus ne vien mazos tūrisma uzņēmumus, bet arī daudzus cienījamus ekspertus – muzejniekus, vēsturniekus, ģeogrāfus, kas nav saistīti ar ieviesēju organizācijām, bet, kas iespējams, daudz kvalitatīvāk strādā ar klientu nekā dažu labu samācītie gidiņi, kas iekaluši dažu objektu aprakstus un pārbaudīti uz prasmi runāt kādā svešvalodā. Zinu ne vienu vien vēstures maģistru un doktoru, kas izcili izvadā ārzemju tūristus pa Rīgu, bet, kuriem piedāvātie noteikumi liegs to darīt turpmāk! Rīga un Latvija zaudēs profesionāļus, un iegūs viduvējības un ierēdņi!
    Pozitīvais ir šajā visā sertifikācijā tikai tas, ka par gidu nevarēs uzdoties vecene saņurcītā pufaikā ar Vecrīgas atklātnītēm rokās, kas Rātslaukumā sienas virsū ikvienam garāmgājējam un piedāvā “pakazaķ Rigu”.

  2. Un kas pārbaudīs un sodīs gidus?Pie Zviedru vārtiem šovasar dzirdēju vienu gidu krievu tūristiem.Pirmkārt mani šokēja pie viņa jakas piespraustā georga lentīte.Par Aldaru ielu viņš stāstīja,ka to dibinājuši krievi,jo tur atradies krievu kvartāls un latviešus pilsētā nemaz nelaida.Kad iejaucos un krieviski teicu ka gids melo ,viņš piedraudēja izsaukt policiju,jo es uzvedoties huligāniski un traucējot darbu.Zvanot uz tūrisma biroju man atbildeja,ka tas laikam esot nelicinzēts gids un viņiem par to nav nekādu teikšanu.Vai turpmak varēs tādus”gidus”sodīt?

  3. Ķīpsalas vēsturiskā apbūve, Mežaparks, Ziemeļblāzmas kultūras nama apbūves ansamblis ar parku, kā arī Kalnciema ielas kvartāls – nu obligāti pirkšu sertifikātu-, lai tik ŗigas dome men nodrošina vismaz pāris ekskursijas mēnesī šajos ” maršrutos “

Draugiem Facebook Twitter Google+