×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.1°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
28. septembris, 2012
Drukāt

“Rīgas ūdens” mēģinās glābt paša uzņēmuma 32 gadus sārņoto upi

"LA" lasītāja Guntara foto"LA" lasītāja Guntara foto

“Latvijas Avīzes” lasītāja skaidri redzēto un ar fotokameru iemūžināto baltam pienam līdzīgo piesārņojumu Olektupītē Pierīgā vides inspektori pārbaudes laikā aizvadītajā nedēļā nekonstatēja. Iespējams tāpēc, ka pēc “Latvijas Avīzes” pieprasījuma veiktā Lielrīgas reģionālās vides pārvaldes inspektoru pārbaude notika piecas dienas pēc attēlu uzņemšanas no paraplāna. 


 

Nozares eksperti un Valdlauču iedzīvotāji pastāstīja, ka baltas krāsas piesārņojuma avots, visticamāk, veidojies no Rīgas pašvaldības SIA “Rīgas ūdens” izmantotā ūdens attīrīšanas produkta – koagulanta – galvaspilsētas ūdens attīrīšanas stacijas “Daugava” iekārtās netālu no pilsētas robežas. “Rīgas ūdens” kopš 1979. gada Olekt
upīti izmantoja kā nosēdbaseinu dūņām. Un koagulants turpināja ūdens attīrīšanas reakciju arī Olektupītē. Uz vietas Valdlaučos pārliecinājāmies, ka upe patlaban ļoti līdzinās notekgrāvim – tā ir dūņu pilna, ūdens plūsma tikpat kā nenotiek.

Valdlauču iedzīvotājas Solvitas Mucenieces dārziņš atrodas gandrīz pie pašas upītes. “Biju ļoti norūpējusies, tāpēc nodevu savas akas ūdeni pārbaudei par alumīnija klātbūtni. Analīze uzrādīja daudz augstāku alumīnija līmeni nekā Rīgā no krāna te
košajā ūdenī, tomēr robežvērtības nebija pārsniegtas,” stāsta S. Muceniece. Viņa atceras, ka agrāk Olektupītes krastā dzīvojuši bebri un pīles, tomēr patlaban šī dzīvā radība, iespējams, atradusi labākas apmešanās vietas. Jau daudzus gadus pie Olektupītes nav arī peldvietas.

Lielrīgas reģionālās vides pārvaldes piesārņojuma sektora vadītājs Jānis Lapsiņš teic, ka apkārtnē bez “Rīgas ūdens” nedarbojas neviens cits uzņēmums, kas varētu piesārņot Olektupīti.

 

“Vērsāmies uzņēmumā, kas noliedza jebkādu saistību ar upes piesārņojumu. Iespējams, ka fotografējot baltā krāsa izveidojusies gaismas leņķa krituma dēļ vai arī pēc spēcīga lietus radīta uzduļķojuma. Mēs par notikušo neesam saņēmuši sūdzības no vietējiem iedzīvotājiem,” skaidro J. Lapsiņš.

 

Vides inspektoram nepiekrīt S. Muceniece, kas uzsver – Valdlauču iedzīvotāji jau sen ir pieraduši pie Olekt-upītes piesārņojuma un tam vairs nepievērš uzmanību. Viņa pieļauj – iespējams, SIA “Rīgas ūdens” tomēr ik pa laikam noplūdina Olekt-upītē koagulanta atlikumus. Brīvdienas, kad uzņemts attēls, tam varētu būt vispiemērotākais brīdis.

SIA “Rīgas ūdens” preses sekretārs Artūrs Mucenieks apgalvo, ka pēdējā pusgada laikā Latvijas lielākais ūdens apgādes uzņēmums Olektupītē neko neesot noplūdinājis. Viņš stāsta, ka kopš 2002. gada nogulsnes no attīrīšanas filtriem izved un vien neliels to daudzums līdz aizvadītā gada beigām nonāca upē. Patlaban esot pabeigta ūdens attīrīšanas stacijas “Daugava” modernizācija un attīrīšanas procesa blakus produkti Olektupītē vairs nenonākot. A. Mucenieks sola – “Rīgas ūdens”, visticamāk, pavasarī sākšot vairāk nekā 30 gadus sārņotās Olektupītes attīrīšanu.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+