Rīgas ūdens varētu kļūt par eksportpreci
 0

Rīgas 1380 kilometrus garā centralizētā ūdensvada un attīrīšanas iekārtu apsaimniekotāja, galvaspilsētas pašvaldībai piederošā SIA “‘Rīgas ūdens” atradusi līdzekli tarifu kāpuma bremzēšanai nākamajos gados. Proti, iecerēts attīstīt jaunu uzņēmējdarbību – fasētā ūdens ražošanu un pārdošanu Baltijas jūras reģiona valstīs, bet gūto peļņu novirzīt galvaspilsētas ūdenssaimniecības izaugsmei.

Reklāma
Reklāma

 

VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
NATO admirālis atklāj, vai ir pazīmes, ka Krievija tuvākajā laikā plāno iebrukt kādā no NATO valstīm
Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 55
Lasīt citas ziņas

Ja tiks saņemts Rīgas domes deputātu atbalsts, lēmumu varētu pieņemt jūnijā, tad uzņēmums jau jūlijā dibinās meitas kapitālsabiedrību, kas nodarbosies ar fasētā ūdens ražošanu un pārdošanu, tostarp eksportu.

SIA “Rīgas ūdens” valdes priekšsēdētājas Dagnijas Kalniņas stāstītais liecina, ka papildu peļņas avotu meklēšana uzņēmumam ir nepieciešama tāpēc, ka nākamajos gados vairāku iemeslu dēļ sadārdzināsies uzņēmuma infrastruktūras uzturēšanas izmaksas. Iemesls – paredzamais iedzīvotāju skaita samazinājums Rīgā līdz 2025. gadam: 550 000 – 600 000 cilvēku. Jāņem arī vērā, ka cilvēki aizvien taupīgāk izmanto ūdeni, kas Latvijas lielākajam un lētākajam centralizētā ūdensvada uzturētājam palielinās ūdensvada uzturēšanas izmaksas.

 

CITI ŠOBRĪD LASA

Kalniņa uzsver – Rīgas apkārtnē iegūtajam ūdenim ir ļoti augsta kvalitāte, kuru tas dažkārt zaudē ceļā pie patērētājiem pa vairāk nekā 50 gadus vecajiem ūdensvadiem. Pēc vispieticīgākajiem aprēķiniem, ūdensvada modernizācijai ir vajadzīgi Ls 64 milj. liels naudas ieguldījums.

 

Silvija Pastare, zinātņu doktore, uzņēmuma apvienotās laboratorijas vadītāja, teic, ka pirms fasētā ūdens biznesa plāna gatavošanas pētīts dzeramā ūdens tirgus, tostarp arī Latvijas veikalos nopērkamā ūdens kvalitāte. “Mēs salīdzinājām savu “Zaķumuižas” ūdensgūtvē iegūto ūdeni ar 17 citiem veikalos nopērkamajiem paraugiem. Secinājām, ka visus konkurentu produktus nepārspējam, tomēr kvalitāte mūsu ūdenim ir viena no visaugstākajām. Tajā ir kalcija un magnija joni, ūdens ir maz mineralizēts un garšīgs,” tā S. Pastare.

Visticamāk, tieši atziņa par labo ūdens kvalitāti rosināja uzņēmumu pētīt fasētā ūdens tirgu un gatavot biznesa plānu. D. Kalniņa teic, ka, pētot pasaulē atzītā un neatkarīgā pētniecības uzņēmuma “Euromonitor International” pēdējās šā gada februāra prognozes, secināts – 1000 kilometru rādiusā ap Rīgu dzīvojošie 59 miljoni cilvēku patērē aptuveni 1,4 miljardus litru fasētā ūdens gadā. Tiek prognozēts 2% liels fasētā ūdens tirgus kāpums. D. Kalniņa atsakās izpaust uzņēmuma biznesa plāna nianses, tomēr atklāj, ka “Rīgas ūdens” laika posmā līdz 2016. gadam varētu sasniegt šajā tirgū 1,5% lielu īpatsvaru. Tātad ražot 23 miljonus litru fasētā ūdens gadā. Paredzamā peļņa nākamo desmit gadu laikā sasniegtu Ls 4,6 milj. “Mūsu iecerētā uzņēmējdarbība gan vairāk ir virzīta uz sociāli ekonomiskā atbalsta sniegšanu Rīgas cilvēkiem, nevis uz peļņas gūšanu. Mēs vēlamies labāk izmantot mūsu rīcībā esošos ūdens resursus,” skaidro D. Kalniņa.

Viņa teic, ka fasētā ūdens ražošanai ir paredzētas nepieciešamās telpas ar atbilstošajiem inženiertehniskajiem pieslēgumiem un jaudām. Iecerēts pirkt vajadzīgās ražošanas iekārtas. D. Kalniņa teic, ka jau notikušas sarunas ar iespējamajiem pircējiem. Jaunā meitas firma fasēto ūdeni sākotnēji pārdotu Lietuvā, Igaunijā, Baltkrievijā, Krievijas ziemeļrietumu reģionā, Somijā, Zviedrijā, Dānijā, Norvēģijā un Latvijā. Fasēto ūdeni iespējams arī piegādāt starptautiskās palīdzības programmu mērķiem.

Reklāma
Reklāma

 

Uz jautājumu par iespējamo produkta cenu, D. Kalniņa atbild, ka tā noteikti nepārsniegs vidējo tirgus cenu. Attēlā redzamā “Rīgas ūdens” pudele puslitra iepakojumā varētu maksāt 17 – 18 santīmus.

 

“Rīgas ūdens” sola būt korekts pret pircēju – lai gan Latvijas likumi neprasa norādīt iepakojumā pildītā ūdens ņemšanas vietu, uzņēmums to noteikti darīšot.

Uzņēmuma veiktā tirgus izpēte rāda, ka patlaban Latvijā atļaujas fasētā ūdens pildīšanai pudelēs ir saņēmuši 43 uzņēmumi, tomēr aktīvi ar šo uzņēmējdarbību nodarbojas 14 uzņēmēji.

Jaunās meitas kapitālsabiedrības pamatkapitālā iecerēts ieguldīt Ls 100 000, kā arī ņemt bankas aizdevumu. Uzņēmuma darbības sākumposmā tiks izveidotas 15 – 20 jaunas darba vietas.

Šodien SIA “Rīgas ūdens” projektu vērtē Rīgas domes Pilsētas īpašuma komiteja. Ja tā ieceri atbalstīs, tad jau jūnijā domes deputāti varētu lemt par atļaujas došanu meitas kapitālsabiedrības dibināšanai. Ja šī atļauja tiks saņemta, tad šā gada beigās varētu tikt saražotas pirmās fasētā dzeramā ūdens partijas. SIA “Rīgas ūdens” valde meitas kapitālsabiedrības dibināšanu uzskata par optimālu saimniecisku risinājumu šā brīža situācijā, kas ļautu sekmīgāk attīstīt Rīgas ūdenssaimniecību, radītu jaunas darba vietas un veicinātu Latvijas eksportspēju un Rīgas kā videi draudzīgas un zaļi domājošas pilsētas atpazīstamību pasaulē. Svarīgi, ka ES un Latvijas likumos nav nekādu šķēršļu jaunā uzņēmuma dibināšanai un darbībai.

 

Publikācija tapusi sadarbībā ar SIA “Rīgas ūdens”