×
Mobilā versija
+11.0°C
Līksma, Bārbala
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
25. aprīlis, 2013
Drukāt

Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja 240 gadu jubilejā jauna ekspozīcija

foto - Letafoto - Leta

Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja 240 gadu jubilejas pasākumā ceturtdien tiks atklāta jauna ekspozīcija  “Rīga Krievijas impērijas sastāvā. 1710.–19.gs. vidus”, aģentūru BNS informēja muzeja sabiedrisko attiecību speciāliste Ingrīda Lukašēviča.

Plašā ekspozīcija, kas iekārtota muzeja Kolonnu zālē un tās balkonā, vēsta par laikmetu, kuru Rīgas liktenī ievadīja Lielais Ziemeļu karš (1700.‒1721.gads) un 1710. gada vasarā notikusī varas maiņa Rīgā – no Zviedrijas pakļautības Rīga nonāca Krievijas sastāvā. 18.gs. otrajā pusē Rīgu sasniedza apgaismības laikmets, pilsēta kļuva par rosīgu kultūras, zinātnes, izglītības un sabiedriskās dzīves centru, Rīga kļuva par vienu no nozīmīgākajām ostām Krievijas impērijā.

Eksponēto muzeja krājuma priekšmetu lielā dažādība ‒ kartes, plāni, dokumenti, nauda, mākslas darbi, apģērbi, ieroči, interjera detaļas, sadzīves lietas ‒ sniedz iespēju iztēlē vizualizēt Rīgu, nozīmīgus notikumus pilsētas vēsturē, personības, kuras ietekmējušas to virzību, rīdzinieku sabiedrību, tās dzīvi un sadzīvi 18. gadsimtā un 19. gadsimta pirmajā pusē.

Ekspozīcija stāsta par Rīgas pilsētas teritorijas un plānojuma attīstību, apbūvi un labiekārtojumiem, pilsētas pārvaldi, naudas apgrozību, tirdzniecību, ģildēm, cunftēm, meistariem un zeļļiem, Rīgas svariem un mēriem, manufaktūru un fabriku veidošanos, iedzīvotāju nacionālo un sociālo sastāvu, rīdzinieku vizuālo tēlu un dzīvesveidu, modi, interjera un galda kultūru, mākslu, teātri, mūziku, izglītību, grāmatniecību un muzeja pirmsākumiem.

Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja sākotne rodama 18. gadsimta otrajā pusē, 1773. gadā, kad Rīgas rāte nodibināja Himzela muzeju, kura pamatā bija Rīgas ārsta Nikolausa fon Himzela dzimtas dabaszinātnisko un mākslas priekšmetu kolekcija. Muzejs ir viens no Eiropas vecākajiem publiskajiem muzejiem. Kopš 1791. gada muzejs atrodas speciāli muzejam un pilsētas bibliotēkai celtajā ēkā Doma kompleksā.

Ekspozīciju “Rīga Krievijas impērijas sastāvā. 1710.‒19.gs. vidus” veidojuši Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja vēsturnieki Ilona Celmiņa, Ingrīda Miklāva, Zita Pētersone, Ligita Kalniņa, Māra Ozoliņa, Vivita Buivida, māksliniecisko iekārtojumu veicis Māris Ruskulis.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+