Dabā
Zaļā dzīvošana

Rīgas zoodārzs par godu 106.jubilejai brīvdienās rīkos Dzīvnieku dienas0


Rīgas zoodārzā pelēkajai vainagdzērvei piedzimis mazulis, 2018.
Rīgas zoodārzā pelēkajai vainagdzērvei piedzimis mazulis, 2018.
Foto: Rīgas zoodārzes

Rīgas Zoodārzā ir šāds ticējums: ja klāt ir oktobris, tad drīz būs Dzīvnieku dienas Zoodārzā, jo tuvojas Rīgas zooloģiskā dārza dzimšanas diena 14. oktobrī.  Tāpēc par godu 106 gadu jubilejai jau šajās brīvdienās – 13. un 14. oktobrī – gan Rīgā, gan arī zoodārza filiālē “Cīruļi” tik rīkotas tradicionālās Dzīvnieku dienas, tā portālu “La.lv” informēja Zooloģiskā dārza informācijas dienesta pārstāvis Māris Lielkalns.

Dzīvnieku dienas īpaši esot aicināti cilvēki, kuri visa mūža garumā ir popularizējuši dzīvnieku pasauli savā vārdā vai uzvārdā – ik dienas lietojot kāda dzīvnieka nosaukumu.

Kurš dzīvnieks šogad būs populārākais Zoodārza apmeklētāju vārdos un uzvārdos?

To Zoodārzā noskaidros jau šajā nedēļas nogalē, kad Rīgas Zoodārzā un Zoodārza filiālē “Cīruļi” risināsies ikgadējais “Dzīvnieku dienu” čempionāta fināls.

Īpašajie apmeklētāji, kuru vārdā vai uzvārdā būs atrodams dzīvnieka nosaukums (uzrādot personu apliecinošu dokumentu), saņems 50% atlaidi no pamatcenas ieejas biļetei Rīgas Zooloģiskajā dārzā vai filiālē “Cīruļi”. Ja dzīvnieka nosaukums nav latviešu, bet citā valodā, tad papildus nepieciešams nokopēt atbilstošo vārdnīcas lapu (vai izdrukāt no ticama interneta avota), kurā ir pierādāma tulkojuma saistība ar dzīvnieka nosaukumu, norādīja Lielkalns.

Sestdien un svētdien Baložu mājā no plkst. 12.00-16.00 darbosies izzinošā darbnīca “Mēs pie-lā-go-ja-mies!”. Tajā ikviens zoodārza apmeklētājs varēs iepazīt dažādus interesantus pielāgojumus, kādus izmanto dzīvnieki, lai izdzīvotu.

Kurš dzīvnieks populārākais?  Arī tas tiks noskaidrots „Dzīvnieku dienu 2018” tradicionālajās sacensībās. Ik gadu Dzīvnieku dienas Zoodārzā apmeklē krietns pulciņš apmeklētāju, kuriem vārdā vai uzvārdā atrodams kāda dzīvnieka nosaukums. Un par populārākā dzīvnieka titulu ik gadu ir bijusi sīva konkurence. Līderu godā tikuši celti gan Gulbji, gan Brieži, gan Lāči, gan Vilki, gan Zaķi, gan arī Baloži. Savukārt cieši uz papēžiem minuši gan Gaiļi, gan Strazdi, gan Kazas, gan Ērgļi, gan Vanagi, gan Cīruļi, gan arī Lūši.

Pērn uzvarēja Gulbji, savukārt uz pjedestāla otrā pakāpiena bija visi trīs Eiropas lielākie plēsēji– Lāči, Lūši, Vilki.

Trešo vietu izcīnīja Zvirbuļi. Aiz šiem cieši sekoja Lapsas, Vanagi, Kaķi, Strazdi, Zaķi un Medņi. Bet kurš dzīvnieks uzvarēs šogad un cik dārza apmeklētājiem ar dzīvnieku nosaukumu saistīts būs vārds vai uzvārds? Intriga atrisināsies jau pavisam drīz.

Pie reizes Lielkans pavēstīja par vēl dažiem jaunumiem Zoodārzā. Tā kā dienvidu puslodē šobrīd pavasaris rit pilnā sparā, tādēļ Āfrikā mītošās pelēkās vainagdzērves, sekojot dzimto zemju tradīcijām, sarūpējušas skaistu mazuli. “Vecāki” ir ļoti rūpīgi-  pieskata savu lolojumu, sargā no briesmām, kā arī māca mazajam atšķirt ēdamas lietas no neēdamajām.

Saistītie raksti

Lielkans arī pavēstīja par izmaiņām darba laikos. No 15. oktobra Rīgas Zoodārzs pāriet uz ziemas darba laiku. Kases strādās no 10.00- 16.00, savukārt dzīvniekus vērot zooloģiskajā dārzā varēs līdz plkst. 17.00 .

Taču tas nebūt nenozīmē, ka zoodārzs aiziet gulēt ziemas miegā, jo dažādi pasākumi būs arī turpmāk. Piemēram, 26. oktobrī svērsim Latvijā lielākos izaugušos ķirbjus, savukārt no 21. decembra līdz 27. janvārim būs Ziemas naktis Zoodārzā. Rīgas Zoodārzs strādā katru dienu, arī 24. un 31. decembrī (saīsināts darba laiks) un 1. janvārī (pilna diena).

 

LA.lv