Ekonomika
Bizness

Latviešu uzņēmēji tiksies ar ASV biznesa dūžiem 2


Latvijas goda konsuls Čikāgā Roberts Blumbergs
Latvijas goda konsuls Čikāgā Roberts Blumbergs
Foto – Dainis Bušmanis

Latvijas goda konsuls Ilinoisas štatā Roberts Blumbergs viesojās Rīgā, lai Latvijas uzņēmējus mudinātu piedalīties biznesa konferencē “Spotlight Latvia” un tur rastu sadarbības partnerus ASV biznesmeņu aprindās. Konference notiks 26. oktobrī Čikāgā, īpašas sekcijas paredzētas pārtikas rūpniecības, būvniecības un kokapstrādes, transporta un loģistikas un IT nozaru pārstāvjiem. Robertam Blumbergam jautāju:

Ir jau notikuši vairāki pasaules latviešu ekonomikas un inovāciju forumi, bet ar ko būs īpaša konference “Spotlight Latvia”?

R. Blumbergs: Kā pirmā biznesa konference Amerikā tikai par Latviju, manuprāt, tā būs vēsturiska. Iecerēts, ka apmēram 30 Latvijas uzņēmēji uzstāsies ASV biznesmeņu auditorijai. Paredzam sapulcināt uz šo sarīkojumu pieczvaigžņu viesnīcā “Waldorf Astoria Chicago” apmēram 150 ietekmīgas personas, ASV biznesa dūžus.

Rīkotāji ir Latvijas Ārlietu ministrija un Amerikas Latviešu apvienība sadarbībā ar Latvijas Investīciju un attīstības aģentūru (LIAA). Mans darbs ir uzaicināt un pārliecināt piedalīties ASV uzņēmējus.

Konferenci esam iecerējuši kā Amerikas latviešu dāvanu Latvijai simtgadē – ziedojam naudu, lai palīdzētu Latvijas uzņēmējiem, tātad palīdzam Latvijas tautsaimniecībai. Vēlamies gan palīdzēt Latvijai attīstīt eksportu uz Ameriku, gan ieinteresēt ASV investorus ieguldīt naudu Latvijā. Viņi var izmantot ostas, nodibināt firmas, kas sniedz pakalpojumus, piemēram, atzvanu centrus u. tml.

Mans brālis Dāvids darbojas sabiedrisko attiecību jomā. Viņš iecerējis reklamēt šo konferenci arī “The Wall Street Journal” un citos lielos medijos.

Jau ziņots, ka īpašas sekcijas konferencē paredzētas dzīvības zinātņu, pārtikas rūpniecības, būvniecības un kokapstrādes, transporta un loģistikas un IT nozaru pārstāvjiem.

Mēs ceram, ka šajā konferencē dalībnieki varētu ne tikai apmainīties ar kontaktiem, bet sāktu jau reālu sadarbību.

Konferencē piedalīsies vairāki ASV latvieši. Investīciju baņķierim Arnim Kīnam ir ļoti labi kontakti ar ASV uzņēmējiem, tāpat Džimam Klainofam, kura tēvs bija pazīstams būvnieks Indianapolisā. Džims Steipls ir investīciju baņķieris pārtikas nozarē. Viņš vēlas satikt “Valmiermuižas” alus darītājus, jo uzskata, ka pēc šīs receptes varētu ražot alu arī Amerikā.

Konferencei naudu ziedojis, tajā piedalīsies un vairākus sev pazīstamus ASV biznesa cilvēkus atvest līdzi ir apsolījis jaunais Latvijas goda konsuls Jūtas štatā Džefs Skots. Ilgus gadus pazīstamā uzņēmumā “Procter & Gam-ble” veiksmīgais Uldis Sīpols varētu vadīt transporta un loģistikas sekciju. Braukt uz Čikāgu iecerējuši Ventspils ostas, “Latvijas dzelzceļa” pārstāvji. Rīgā tikos ar “Latvijas balzama” amatpersonām, varbūt brauks arī no tā.

Izredzes nodibināt vērtīgus kontaktus ir Latvijas kokrūpniekiem.

Plaši sakari Silīcija ielejā ir Deividam Blumbergam, kura dzimta no Liepājas uz ASV aizbraukusi pirms vairāk nekā simt gadiem. Viņš ir ieinteresējies par savām saknēm Latvijā un tagad ir gatavs sadarboties ar Latvijas IT nozares uzņēmējiem.

Banku sektorā darbojas Pauls Jesinskis, viņš izaudzis latvieša ģimenē Dienvidāfrikā un tagad dzīvo ASV. Arī viņš palīdz konferences rīkošanā.

“Spotlight Latvia” rīkošanai daudzi ASV latvieši jau ir ziedojuši naudu, arī mans brālis Ēriks Blumbergs ir ziedojis piecus tūkstošus dolāru, un mērķis ir savākt no ASV latviešiem konferencei simt tūkstošus dolāru.

Kā cerat pārliecināt ASV uzņēmējus, ka Latvijā ieguldīt ir vērts?

Par to, kāpēc Latvija ir piemērota vieta biznesam, par tarifiem, darbaspēka izglītību u. c. jautājumiem programmā paredzēts runāt Latvijas ekonomikas ministram Arvilam Ašeradenam. Laba ideja ir rīkot paneļdiskusiju, kurā par savu pieredzi stāstīs tās ASV vai starptautiskās kompānijas, kuras darbojas Latvijā. Piemēram, gatavs braukt uz Čikāgu ir “Accenture Latvija” vadītājs Maksims Jegorovs. Konferences dalībniekiem būtu interesanti dzirdēt Daugavpilī sekmīgi strādājošās kabeļu ražotājas franču firmas “Axon” stāstu.

Dažreiz es redzu, ka igauņi savas valsts popularizēšanā Amerikā ir latviešiem priekšā, piemēram, Igaunijas premjers apbraukāja ASV un stāstīja, cik tā ir laba vieta. Es nodomāju, kāpēc latvieši tā nedara. Šī konference palīdzēs padarīt Latvijas tēlu pazīstamāku biznesa aprindās.

Atbalsts no LIAA: konkurētspējas veicināšanai

Mazie un vidēji uzņēmumi varēs pretendēt līdz 80% finansējumu atbalstam, lai varētu piedalīties Čikāgas konferencē. Netiek atbalstītas šādas nozares: tirdzniecība, finanšu starpniecība, komercpakalpojumu un azartspēļu nozare.

LA.lv