×
Mobilā versija
+15°C
Mirta, Ziedīte
Piektdiena, 20. aprīlis, 2018
9. novembris, 2015
Drukāt

Lestenes baznīcā iemūžina mācītāja Vernera Voitkusa piemiņu (5)

Foto - Brigita EllereFoto - Brigita Ellere

Latviešu vīri no Austrālijas Edgars Ceplītis (no kreisās) un Ivars Birze Lestenes baznīcā piestiprina kapelāna Vernera Voitkusa piemiņas plāksni.

Lāčplēša dienas priekšvakarā 10. novembrī Lestenes baznīcā iesvētīs piemiņas plāksni karavīram un mācītājam Verneram Voitkusam (1911 – 1987), kurš kalpoja par kapelānu 19. divīzijā.

Tieši Lestenes apkaimē Otrā pasaules kara laikā bija izvietota 19. divīzija, kurā Verners Voitkuss kalpoja par kapelānu. 1944. gadā Ziemassvētku vakarā, bumbām jau krītot un granātām sprāgstot, mācītājs Lestenes baznīcā noturēja pēdējo Ziemassvētku dievkalpojumu. Dievnamu nopostīja, mācītāju smagi ievainoja, un šie ievainojumi atstāja neizdzēšamas sekas viņa turpmākajā dzīvē un veselībā. Gūstekņu nometnēs mācītājs Voitkuss turpināja darbu ar savu karavīru un gūstekņu draudzi. Vēlāk liktenis viņu aizveda uz Austrāliju. Ieradies šajā zemē, kļuva par vienu no pirmajiem “Daugavas vanagu” organizācijas biedriem Adelaidas nodaļā, kur 1966. gadā viņu apbalvoja ar “Daugavas vanagu” krūšu nozīmi zeltā.

Mācītājs Verners Voitkuss piedzima 1911. gadā Krievijā, kur viņa tēvs strādāja par mācītāju kādā Krievijas latviešu draudzē. 1913. gadā ģimene atgriezās Latvijā. 1938. gadā Verners Voitkuss beidza Latvijas Universitātes Teoloģijas fakultāti un tika ordinēts par mācītāju Rīgas Doma baznīcā.

Austrālijā viņa laikā uzcelts Sv. Pētera dievnams, ir kristīti, iesvētīti, salaulāti un uz mūža mājām izvadīti neskaitāmi Adelaidas latvieši. Pēc divdesmit piecu gadu kalpošanas Adelaidā mācītājs Voitkuss uzņēmās draudzi Brisbenā un tad Sidnejā, kur 1987. gadā septiņdesmit piecu gadu vecumā aizgāja mūžībā.

Šovasar Adelaidā mācītājam Voitkusam tika izgatavota piemiņas plāksne, kuru uz Latviju atveda un Lestenes baznīcā pie sienas piestiprināja divi vīri cienījamos gados – Ivars Birze un Edgars Ceplītis. “19. divīzijā karoja abi mani tēva brāļi Jēkabs un Arvīds Birzes,” atceras I. Birze, “Jēkabs krita jau pirmajā triecienā, Arvīds vēlāk. Vēl tagad atceros, kā mūsu mājās Liepājā ieradās un par notikušo pastāstīja sanitārs, kura rokās izdzisa tēva brāļa Arvīda dzīvība…”

Piemiņas plāksni rotā “Daugavas vanagu” nozīme, kuru izgatavojis Ivars Birze, profesionāls juvelieris. Bet pati misiņa plāksne uz Latviju atceļoja Edgara Ceplīša čemodānā. “Daugavas vanagu” Adelaidas nodaļas vicepriekšsēža krusttēvs Miervaldis Ziedonis, kurš apglabāts Matīsa kapos, arī dienēja 19. divīzijā.

Savā laikā Adelaidā gan Ivaru Birzi, gan Edgaru Ceplīti laulības ostā ieveda tieši Verners Voitkuss. “Viņš bija riktīgs mācītājs ar bagātu dvēseli, pretimnākošs cilvēks, kurš stāstīja par dzīvi, karu un Dievu…” atminas Ivars Birze, “un tādēļ viņa piemiņai jāglabājas arī šeit, Latvijā, Lestenes baznīcā.”

10. novembrī, kad plāksne, piedaloties “Daugavas vanagu” Latvijas nodaļas un Nacionālo karavīru biedrības pārstāvjiem, tiks iesvētīta, ierasties no Austrālijas Lestenē solījuši arī Vernera Voitkusa radinieki – dēls un atraitne. Piemiņas plāksni papildina arī V. Voitkusa ģīmetne un neliels stāsts par viņa mūžu.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

 1. Adelaida arī ir pilnīgs sovjetu murgs, ikviens latvietis saka – Adelaide. Slāvuškām – Adelaida.

 2. Adelaida arī ir pilnīgs sovjetu murgs, ikviens latvietis ska Adelaide. Slavuškām – Adelaida.

 3. Paldies Anniņai, Voitkusu var piedzemdēt tikai sovjetu padvalodas pratēji.

 4. Kur nu bimbiņas.
  Old fashioned sHITLERs.

 5. No kuŗa laika LA neprot lasit?
  Plāksnītē skaidri raksts VERNERU VOITKUS.
  Pateisībā bija jābūt “Verneru Voitku:.
  Tāpat kā medu, ledu, Jezu Kristu.Latviešu valodā ir vesela grupa viriešu kārtas vārdu ar galotni -us.
  Latvijas Avīze tos nepazist? Būs jāiet skolā.

  Neviens nesaka – ledusu, medusu, Jezusu Kristusu. Bimbiņas!!~

Draugiem Facebook Twitter Google+