×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.0°C
Ritma, Ramona
Piektdiena, 20. jūlijs, 2018
24. marts, 2018
Drukāt

Rimšēvičs KNAB nodevis balss paraugu (6)

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja

"Latvijas bankas" prezidents Ilmārs Rimšēvičs

Kukuļņemšanā aizdomās turētais Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs martā ieradies Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā (KNAB) nodot balss paraugu, liecina aģentūras LETA rīcībā esošā informācija.

Rimšēviča balss paraugs nepieciešams, lai, visticamāk, skaņu ierakstu ekspertīzē to varētu salīdzināt ar KNAB rīcībā esošajiem audioierakstiem. Medijos jau iepriekš bija izskanējis, ka tiesībsargājošās iestādes bija noklausījušās Rimšēviča sarunas, piemēram, portāls “pietiek.com” vēstīja, ka Rimšēviča telefonsarunas noklausītas aptuveni divu gadu garumā.

Rimšēviča advokāts Saulvedis Vārpiņš aģentūrai LETA teica, ka izmeklēšanas darbības komentēt nedrīkstot.

Skaņu ierakstu ekspertīzes Latvijā veic Valsts policijas Kriminālistikas pārvalde. Aģentūrai LETA zināms, ka korupcijas lietās salīdzinoši bieži tiek lūgts veikt skaņu ierakstu ekspertīzes. Tās nepieciešamas, ja izmeklēšanas laikā noklausītas iesaistīto personu sarunas.

Kriminālistikas pārvaldes mājaslapā teikts, ka skaņu ierakstu un aparatūras izpētē veic personu identifikāciju pēc balss ierakstu akustiskajiem parametriem un runas lingvistiskajām pazīmēm, veic fonogrammās fiksēto sarunu satura atšifrēšanu gadījumos, ja rodas strīds par konkrēto vārdu, vārdu savienojumu vai teikumu. Tāpat šādā ekspertīzē veic salīdzināmo balss paraugu iegūšanu, nosaka pētāmās runas spontanitāti. Šādās ekspertīzēs arī nosaka vai pētāmais ieraksts ir veikts ar iesniegto aparatūru.

Kriminālistikas pārvaldes Infotehnisko ekspertīžu nodaļa 2016.gadā veikusi 425 ekspertīzes, tajā skaitā ierakstu ekspertīzes, aģentūra LETA noskaidroja Valsts policijā.

KNAB priekšnieks Jēkabs Straume šonedēļ telekanālā LNT nenosauca laiku, kāds būs nepieciešams, lai savāktu pierādījumus un nodotu Latvijas bankas amatpersonas lietu kriminālvajāšanas uzsākšanai, taču piebilda, ka tam nebūs vajadzīgi gadi, bet gan mēneši.

Jau vēstīts, ka Rimšēvičs tiek turēts aizdomās Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja izmeklētā kriminālprocesā pēc Krimināllikuma 320.panta ceturtās daļas par kukuļa pieprasīšanu un pieņemšanu lielā apmērā. Kukuļa apmērs šajā lietā ir vismaz 100 000 eiro. Par iespējamo nozieguma atbalstīšanu aizturēts un vēlāk atbrīvots uzņēmējs Māris Martinsons. Uzņēmējam piemērots ar brīvības atņemšanu nesaistīts drošības līdzeklis.

KNAB paziņojis, ka šī krimināllieta nav saistīta ar kredītiestādēm, kas patlaban darbojas Latvijā, nedz ar ASV Finanšu ministrijas paziņojumiem par “ABLV Bank” darbību, nedz arī ar potenciālo tiesvedību starp Latvijas valsti un “Norvik” banku. Netieši noprotams, ka lieta varētu būt saistīta ar “Trasta komercbanku”, ko gan KNAB, gan Rimševiča puse nedz noliedz, nedz apstiprina.

Latvijas Bankas amatpersonai ir piemēroti ar brīvības atņemšanu nesaistīti drošības līdzekļi – drošības nauda, aizliegums ieņemt bankas prezidenta amatu, aizliegums tuvoties noteiktām personām un aizliegums izbraukt no valsts.

Vienlaikus Rimšēvičs paziņojis, ka ir nolēmis neatkāpties no amata.

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

 1. Atzīsies, būs labāk, neatzīsies ... Atbildēt

  Ja ir audio vai videoieraksts, nav “pieķerts pie rokas” , lai notesātu vēl vajadzīgs pierādījums: (1) “izspiest” atzīšanos, ka, jā, es ņēmu kukuli un tik un tik simtus tūkstošu un par kādu labumu pret to, kas būs vainu mīkstinošs apstāklis. Ja krimināllikuma pants paredz 8 -15 gadus, par tevi “apžēlosies” un iedos 10 gadus, kas nozīmē, ka advokāts ir “labi aizsrāvējis”. Uz atzīšanos vedinās arī avokāts, prokurors un tiesas. Krieviski sakot: vsje smejutsja, i vsem horošo. (2) Neatzīsies – būs šaubas vai šeit ir noziegums, vai kukuli ir ņēmis vispār, ir tikai sarunas, pat par summām vai ietekmi, kā teica Lemberga Senatori – advokāti, saruna nav noziegums, proti, neatzīsies – NEKAS NEBŪS.

  Bet slīkonis ķeras pat pa virsu peldošama salmiņam. Bailēm lielas acis un apsvērt, kā rīkioties, nav laika, ir robeža – jā vai nē, noderēs glābties salmiņš vai nē. Un advokātam ir vakjadzīgs, lai sasniegtu vislabvēlīgāko rezultātu – samazināt sodu, pat sasniegt minimālo – 15 vietā 8.
  Bet kādēļ nerisināt to pareizāko, ja nav pietiekami pierādījumu kukuļiem? Tas ir advokātu bizness, peļņa, ja garāks un ilgāks process. Varu iedomāties, kāda nauda vajadzīga (tās pieiek!?), kāda plūst Lemberga lietā 10 dagu tiesāšanās procesā. Var iedomāties, cik liels un “svarīgs” priekš visiem dalībniekiem tiesā, pareizāk, priekš procesa virzītājiem ir tiesas process kā biznes, kā “Tiesāšanās kā ķēķī”. Lemberga tiesa, lai cik tā atbilst likumam, tas ir cirks, varbūt pat likumdošanas cirks un klaunu cirks, kas šādos procesos piedalās.

 2. Neesmu Rimševica fans, bet būtu interesanti – ko darīs Jēkabs no knābja, ja izrādīsies, ka Ilmāriņš tomēr nav vainīgs ?!

 3. Straume gaida norādījumus no augšas, pats nav spējīgs neko pieņemt. Tukšs, bet labi apmaksāts krēsls!

 4. Vai KNAB paparsīja AAA arī nodot balss paraugus?

 5. Nu re kā viss pamazām uzzīmēsies. Veiksmi KNAB korupcijas apkarošanā !

Draugiem Facebook Twitter Google+