×
Mobilā versija
Brīdinājums +25.9°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
1. augusts, 2016
Drukāt

Rio olimpiāde terorisma draudu ēnā

Foto - AP/LETAFoto - AP/LETA

Drošības operācijā Brazīlijas gaisa spēku iznīcinātājs "F-5" pārlido Guanabaras līci, kur notiks sacensības burāšanā, un Kopakabanas pludmali, kur sacentīsies volejbolisti.

Rio olimpiāde terorisma draudu ēnā

Dažas dienas pirms olimpiskajām spēlēm Riodežaneiro, kas tiks atklātas 5. augustā, pilsētā un tās apkārtnē ieviesti ārkārtas drošības pasākumi, lai novērstu varbūtējos islāmistu teroristu uzbrukumus. Starptautiskās Atomenerģijas aģentūras eksperti steidzami nosūtījuši uz Rio vismodernāko radiācijas atklāšanas aparatūru, jo pastāv bažas, ka kāda pašnāvnieku teroristu grupa varētu mēģināt apdraudēt olimpiādi, uzspridzinot “netīro bumbu”, kurā sajaukti radioaktīvie materiāli ar sprāgstvielu.

Aiztur “teroristus pašdarbniekus”

Drošības operācijā olimpiādes laikā ir iesaistīti 88 000 Brazīlijas armijas un flotes karavīru, policistu un drošības dienestu darbinieku, kas ir divas reizes vairāk nekā Londonas olimpiādē 2012. gadā. Brazīlijas drošībnieki olimpiādes priekšvakarā novērsuši islāmistu teroristu gatavotu uzbrukumu un aizturējuši aizdomās turētās personas Rio un Sanpaulu, tāpēc, ņemot vērā pieaugušo reālo apdraudējumu, kopīgais drošības pasākumos iesaistītā personāla skaits palielināts līdz 130 000 cilvēku. Pirms nedēļas Brazīlijas drošības dienests aizturēja 12 brazīliešus, kas bija izveidojuši “teroristu pašdarbnieku” grupu, kam bija saikne ar “Islāma valsts” džihādistiem. “Pašdarbnieki” nogādāti Federālās policijas mītnē Braziljā, lai noskaidrotu viņu sakarus ar islāmistu teroristiem. Drošības pasākumiem Rio olimpiādē atvēlēti 900 miljoni dolāru, paredzot karakuģu izvietošanu Guanabaras līcī, kur notiks sacensības burāšanā, un iepretī Kopakabanas pludmalei, kur sacentīsies volejbolisti. Drošības operācijas dalībnieki spēļu priekšvakarā piedalījušies mācībās, pilnveidojot prasmes un saskaņojot darbību ķīlnieku glābšanā dienā un naktī, teroraktu novēršanā dzelzceļa stacijā un metro, spridzekļu un ķīmisko kaujas vielu atklāšanā un neitralizācijā.

Pludmales pārrauga videokameras un karakuģi

Brazīlijas drošībniekiem palīdz ASV Diplomātiskās drošības biroja speciālisti, kas brīdinājuši, ka terorisma draudu līmenis olimpiādes laikā saglabājas augsts. Par īpaši apdraudētām tiek uzskatītas Rio plašās pludmales, kuru pārraudzībai izvietotas videokameras, aizdomīgām personām uzmanību pievēršot pretterorisma vienību snaiperiem. Aptuveni 40 kvadrātkilometru teritoriju starp pludmali un vēl četrām sacensību vietām pārraudzīs ASV firmas “Logos Technologies” izveidota augstas izšķirtspējas tiešsaistes videosistēma “Simera”. Brazīlijas armijas patruļas izvietotas Rio lidostā, kur ierodas sportistu delegācijas. Paredzēts, ka uz olimpiādi Rio ieradīsies aptuveni pusmiljons ārzemju viesu. Viņu skaits varētu būt lielāks, ja ne bažas par saslimšanu ar Zikas vīrusu, kas atbaidījis no piedalīšanās olimpiādē arī daļu sportistu. Venecuēlas paukotāja Alehandra Benitesa, kurai Rio būs jau ceturtā olimpiāde, intervijā aģentūrai AP atzinusi, ka pirms spēlēm vienmēr ir bažas par drošību, taču viņa paļaujas uz spēļu rīkotāju veiktajiem drošības pasākumiem. Žogu ap olimpisko pilsētiņu apsargā tūkstošiem Brazīlijas armijas karavīru. Olimpi­ādes rīkotāji izvērsuši kampaņu “Ja tu ko redzi, saki par to”, mudinot iedzīvotājus ziņot par aizdomīgām personām un to darbību. Rio olimpiādes organizācijas komitejas pārstāvis drošības jomā Žozē Beltrams intervijā raidsabiedrībai BBC paziņojis: “Mēs esam gatavi, plāni ir pabeigti.”

Metāla detektori bez pārraugiem

Taču piecas dienas pirms olimpiādes atklāšanas kļuvis zināms, ka drošības firma “Artel”, ar kuru spēļu rīkotājiem bijis noslēgts līgums, nav spējusi nodrošināt vajadzīgo drošībnieku skaitu. Līgums ar firmu ir lauzts un 3000 trūkstošo drošībnieku nāksies steidzami atrast no armijas un policijas darbinieku vidus, lai veiktu metāla atklāšanas ierīču pārraudzību pie ieejas sacensību vietās. Ne visi brazīlieši ir sajūsmā par olimpisko spēļu rīkošanai izdotajiem miljardiem, uzskatot, ka naudu drīzāk vajadzēja atvēlēt vides aizsardzības, veselības un izglītības problēmu risināšanai. Kāds olimpiādes rīkošanas kritiķis melnā humora stilā ieteicis padarīt islāmistu teroristu nogalināšanu par olimpisko “sporta veidu”. “Valstī ir finanšu krīze, bet peldētājiem Guanabaras līcī iesaka peldēt ar aizvērtām mutēm, jo ūdens ir atkritumu pilns,” drūmi secina cits olimpiādes kritiķis sociālajos tīklos.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+