×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.1°C
Zelma, Zemgus, Virma
Otrdiena, 14. augusts, 2018
5. oktobris, 2016
Drukāt

Rita Eva Našniece: Latvijā nekad nav bijis reālas integrācijas politikas (44)

Valta Kleina fotoValta Kleina foto

VIJA BEINERTE: Migranti un hibrīdkarš – manuprāt, šie procesi ir saistīti daudz ciešāk, nekā varētu šķist. Tomēr šķetināsim pa daļām. Par migrantiem: vai tiek izvērtēti riski? Un vai Latvijā vispār ir reāla integrācijas politika?

RITA EVA NAŠENIECE: Latvijā nekad nav bijis reālas integrācijas politikas. Protams, ir tādi, kas paši integrējušies, jo vienmēr visās sabiedrībās ir cilvēki ar augstu elastīguma pakāpi. Taču, ja runājam par valdības īstenotu integrācijas politiku, Latvijā tā ir cietusi fiasko jau uzdevuma vieglākajā daļā, proti, nav spējusi integrēt cilvēkus, kas kā kolonisti ieradās šeit PSRS laikā. Ņemot vērā šo nesekmīgo pieredzi man nav nekādu ilūziju par to, kā varētu tikt risināta uzdevuma daudz sarežģītāka daļa.

– Vai tev nešķiet dīvaini, ka spēcīgi vīrieši iesaukuma vecumā nevis paliek aizsargāt tēvzemi, bet dodas meklēt patvērumu valstīs, kur lielāki pabalsti. Kas aizstāvēs viņu sievas, mātes un bērnus? NATO karavīri, starp tiem arī latvieši? Un kāpēc Latvijā bēgļa pabalsts ir lielāks par bērna kopšanas pabalstiem un pensijām?

– Tu ļoti loģiski esi salikusi kopā šos jautājumus. Esmu pasaules lāpītājas latviešu sievietes tips, kas vienmēr palīdzēs grūtdieņiem. Bet vēlme palīdzēt man netraucē domāt racionāli. Tas, ka šai specifiskai demogrāfiskai grupai Eiropā nav jābūt, vismaz ne tādā skaitā, ir skaidrs. Tas, cik maz viņus satrauc vai nesatrauc nemaz karadarbības zonā atstāto vājāko liktenis, liecina par kultūru un domāšanu, kas līdz ar viņiem atceļo šurp. Mēs importējam šo kultūru.

Neesmu tik fatāli noskaņota kā, piemēram, Hermanis. Ticu, ka ātra un asa Eiropas reakcija šo procesu spēj pārtraukt. Nekas nav jauns zem saules. Mēs zinām, kas ir Vīnes vārti. XVII gadsimtā islāms bija nokļuvis līdz Vīnei, kur to apturēja ar karaspēka palīdzību. Lai apturētu noziedzīgo bēgļu transportēšanu, nav vajadzīgs pat karaspēks, bet – jā – ir vajadzīga griba. Milzīgi resursi tiek veltīti šo jauno vīriešu aprūpēšanai un specifiskajām problēmām, ko viņi rada. Jēdzīgāk būtu šos līdzekļus novirzīt tam, lai dabūtu no bēgļu nometnēm ārā sievietes un bērnus. Kanāda un ASV veic bēgļu atlasi bēgļu nometnēs, viņi tiešām pieņem tos, kam ir vajadzīga palīdzība. Protams, viņi nevar palīdzēt visiem. Bet ir atskaites sistēma, ir morāli standarti un pamatojumi, kāpēc tieši šī ģimenīte ar mazuļiem un omi un šī sieviete ar trim meitām ir nokļuvusi Kanādā vai ASV.

Bēgļu pabalstu celšana, zinot Latvijas situāciju, ir nesaprotama. Cilvēktiesības uztveru kā universālu kategoriju, nevis specpakalpojumu kādām īpašām grupām. 4. maijā Rūjienas lielveikalā pie manis pienāk sirma kundzīte un klusiņām kaut ko lūdz. Izkratu savu somiņas naudas krājumu, lai viņa nopirktu ēdamo. Tad viņa mani apsveic ar svētkiem, bet es no kauna un šausmām vēlos ielīst zemē. Lasot par bēgļu pabalstiem, mana elementārā loģika un taisnīguma izjūta brēc stiprā balsī.

– Runa nav tikai par naudu. Pasakaini bagātajās Persijas līča valstīs – AAE, Saūda Arābijā, Omānā, Bahreinā, Kuveitā un Katarā – nav uzņemts neviens bēglis. Šīs valstis ir gatavas piešķirt līdzekļus bēgļu uzturēšanai citviet, tikai ne pie sevis. Kāpēc viņi nevēlas izmitināt savus kaimiņus arābus? Kā vienu no galvenajiem iemesliem analītiķi min bažas, ka imigrantu pieplūdums varētu destabilizēt politisko situāciju, radīt spriedzi un pat haosu. Vai Latvijā tas nevienam nešķiet nopietnas analīzes vērts temats?

– Nevis trauksmainie laiki ir problēma, bet tas, ka neesam tiem gatavi. Latvija nedrīkst būt valsts, kas spēj eksistēt tikai siltumnīcas apstākļos. Latvijai jāprot pastāvēt jebkuros apstākļos. Veselais saprāts, ko pieminēji sakarā ar Persijas līča valstu vadītāju nostāju migrantu jautājumā, nodrošina šo valstu pastāvēšanu. Nevis nafta, bet veselais saprāts.

Kad atvadāmies no veselā saprāta, esam nolemti upura lomai. Vienlaikus Persijas līča valstu nostājas pamatā varētu būt arī vēl citi apsvērumi. Piemēram, Eiropas vājināšana.

Augusta beigās Vācijas valdība pieņēma jauno civilās aizsardzības koncepciju, pirmo, kopš aukstā kara beigām. Būtu naivi un pārgalvīgi domāt, ka Latvija ir mazāk apdraudēta nekā Vācija. Vai mūsu valdība ir veikusi mājasdarbu? Vai Latvija ir gatava ārkārtas situācijai?

Jā vēlies uzzināt, ko RITA EVA NAŠENIECE atbildēja uz šo un vēl daudziem citiem jautājumiem par valsts drošību, kleptokrātiju un ne tikai, lasi jaunāko “Mājas Viesa” numuru vai seko saitei, uzklikšķinot ŠEIT!

Pievienot komentāru

Komentāri (44)

 1. nonsenss, čista pa latviski ņebivaļšķina!

 2. Kāda var būt integrācija ar kolonistiem, kuriem pavisam cita, naidīga latviešiem domāšana? Paliek tikai tie, ar “augstu elastīguma pakāpi” kuriem vienalga kuru priekšā rāpot, ka tik neaiztiek. Tā tad reāli mēs esam nolemti būt par kopiena valsti, proti, divas vai vairākas pēc valodas. Div(vai vairāk)valodība kur pamazam uzvar valodas ar lielāku valodas neseju skaitu. Jā mēs un arī ES negrib, lai mēs veidojam tādu, – jautājums risināms tikai starptautiskā līmenī uz konvenciju pamata. Kolonistus, kas nespēj integrēties jāaizvāc mājās izmaksājot viņiem kompensāciju. Nekādas mistikas te nav un nebūs. Vēl viena iespēja var pavērties ja Krievija sabruks kā valsts, kas pretendē uz sevišķu lomu globālajos procesos.

  • А «мыслеметр» у вас есть, чтобы замерять эту самую враждебность?! Ну что за бред.

 3. Pēc 1991.g.15.oktobrī Augstākās Padomes izdarītā “varoņdarba” nekādu reālu integrāciju paveikt nebija iespējams pat teorētiski. Sabiedrība tika apzināti vai neapzināti sašķelta,bet bez kādiem vienojošiem mērķiem problēmu risināšanai kopīgā darbā nekāda integrācija nenotiks. Pareizi jau te LA nesen intervijā teica dzejnieks Knuts Skujenieks – latvieši palikuši bez draugiem…

  • Tu patiešām esi klucis, vai vienkāršs provokātors. Neviens to tautu nešķēla. To jau Stalins bija izdarijis un ne tikai baltijas zemēs un tas vēl ilgi traucēs progresam. Lai tā Staļina daļa būtu apmierināta Latvijai atjaunoties nedrīkstētu. Tie gribējuši te izveidot savu atsevišķu valstiņu, kur latvieši sēdēs klusu un nejauksies pakājām. To jau visi labi zin, nav ko daudz stāstīt. Tie krievu vadoņi kuri daudz bļaustās un mētējās ar lozungiem, teiksim tādi, kā ģenerālis Krasnovs, kuri daudz bļaustījušies par vienotu krieviju, patiesībā velējušies tikai vienu, proti, izveidot savu kņazisti kaut kur, teiksim, Donas ielejā lai tur mierīgi valdītu. Bet lielā Krievija viņus varētu aizsargāt. Nezinu, kā tas ir iespējams.

   • А вы не прикидывайтесь дурачком, не уходите от темы и не приплетайте сюда Сталина. Ведь речь идёт о том, как всех жителей Латвии поделили на граждан и неграждан, после того знаменитого решения Верховного Совета. О том, почему и зачем это было сделано. Особенно после всех тех заявлений и обещаний народного фронта.
    Теперь у вас друзей нет.

 4. Tāpēc ka pastāv aparteīds skolu sistēmā. Visām skolām ir jābūt at valsts valodu.

  • Ну и какая связь с интеграцией? Никакой. Это называется ассимиляцмей.

   • “Нам же сказали, что латышей в Латвии больше нет!” – “Mums taču teica, ka latviešu Latvijā vairs nav!” Tā patiesā sašutumā iesaucās kāda sieviete Interfrontes mītiņā 1989. gada 25. februārī.
    Asimilācija ir tas, ko padomijas kolonisti gribēja panākt ne jau Latvijā vien – viņu mērķis bija totāla okupēto teritoriju pārkrievošana. Tāpēc jau tādi grafisti joprojām nerunā tās valsts valodu, kurā dzīvo vai vismaz patlaban strādā.

    • Вау, какая глубокая мысль. Да только вот с логикой не вяжется никак. Я же читаю ваши комментарии, представляете, и даже могу говорить и писать по латышски. Но предпочитаю свой родной язык, ничего такого в этом нет. А по поводу вашей страшилки про руссификацию, напомните мне а сколько латышских школ было закрыто в советский период? Так для примера. И сколько русских школ было закрыто уже в вашей стране?

  • Un šeti nevaram vainot nevienu tikai gļēvuļu varzu pie varas.

 5. Jo mēs negribam nevienu integrēt. Masas ir par lielu. Ja ir vajadzīga kāda specpolitika, vispār masas tātad ir par lielu. Lai šie cilvēki integrējas kādā citā valstī vai repatriējas. Kas var būt vispār skaistāks kā dzīvot Tēvzemē. Un to visu var izdarīt. Vacieši cik gadsimtus šeit Baltijā bij un repatriējās. Un nekādu problēmu. Seit vairumā ir runa par nepilnu paaudzi. Pat pēc gadsimtiem tai nebtu jābūt nekādai problēmai.
  “Jēdzīgāk būtu šos līdzekļus novirzīt tam, lai dabūtu no bēgļu nometnēm ārā sievietes un bērnus” Nekādā gadijumā arabu sievietēm un bērniem ir jādzīvo ar saviem arābu vīriešiem kopā savās zemēs. Tas, kas ir jādara irJāBEIDZ KARš UN MASU MIGRāCIJA. Kapēc par to neviens izņemot Trempu un jaunā viļņa labējos politiķus neruna??? Tas taču ir vienīgais loģiskais risinājums. pirmkārt neaizmirstiet, ka sievietes ar bērniem ir daudz lielāks apdraudējums, jo nestrādās un audzēs migrantu un mutētu dezorientetu pilsoņu skaitu aritmētiskā progresijā, tos dzemdējot. Vīrieši pat ar visām izvarošanām un agresiju ir daudz mazāk cīstami par šīm cāļumammām.

  • Baltvācieši 2.Pasaules kara laikā gluži vienkārši “dezertēja” – nevēlējās cīnīties. Toties krievi “….palika savās vietās”, kā Vadonis aicināja. Un nekur šeit dzimušie un augušie prom braukt netaisās – viņu Dzimtene sākas tepat.

   • Arī musulmani jau netaisās… arī poļi no Anglijas netaisās. Bet tas neliedz runāt, ka sāda masu migrācija tomēr ir nepieļaujama un nenāk par labu sabiedrības saliedētibai un kopumā. Taisās inteliģentākā daļa varbūt. Kam mājas tomēr ir labāk.
    teiksim, vienu inteliģentu sīrieti esmu dzirdējusi, kurš teica “vai nu Vācijā vai tad braucam atpakaļ.” Nekādi zelta kalni te nav kā tas tika golbalistu-kontrabandistu sastāstīts. A imperiālistiem ta vajag masu migraciju. Tapēc arī to rīko.

 6. Un tad Latvijas Avīzes portālā ienāca grafists un, ignorējot valsts valodas likumu, paziņoja, ka dāmas ir karojošās rusofobes, jo viņas, muļķes tādas, iedomājas, ka visiem, kas Latviju izvēlējušies par savām mājām, būtu jārunā latviski.

  • Вчера, на другой ветке, я уже отвечал такому же знатоку законов. Не поленюсь и повторю это и для вас
   Уважаемый! Отсылаю вас к ст.100 конституции Латвии: «Каждый имеет право на свободу слова, которая включает в себя право на получение, владение и распространение информации, высказывание своих взглядов. Цензура запрещена».
   Видите, в конституции не сказано на каком именно языке я должен это делать, нет такого закона, регламентирущего применение разных языков в интернете, нету! И закон о государственном языке, на который вы ссылаетесь, не распространяется на интернет. Хотя языковая коммиссия и пытается это сделать.

   • ja kāds, stāvot uz ielas stūra, prasti apsaukā garāmgājējus un ķengājas par Latvijas valsti, nav jācitē Satversmes 100. pants – pietiks ar Kriminālkodeksa pantu par huligānismu.

    • Но мы же с вами не стоим на улице у углового дома, ведь так?! И я не плюю в прохожих, ну во всяком случае первым я этого не делаю, только в ответ.

 7. Dumjš kā zābaks, nesaprot par ko ir runa, bet tik un tā visiem mācas virsū kā uts.

 8. Bet pats interesantakais, ka, ja nemaldos, AAE, musu? nepilsoniem ir aizliegta iebrauksana, jo tie tiek uzskatiti par potencialiem teroristiem. Laikam jau pamatoti…, jo, ja jau neciena valsti kura dzivo, faktiski ir taja ka 5. kolonna, kura realize citas valsts kolonialpolitikas velmes un atbalsta to, nevar but uzticama nekur. Tapec, labak neielaist, lai nav parsteigumu..
  Bet kapec mums ar tadiem jaauklejas? Vispar sen jau bija laiks likvidet tadu parejas statusu. Ja jau tik daudz gadu laika nav spejusi, gribejusi integreties, pienemt so valsti, tad visas iespejas to pamest. Mums nelojali te nav vajadzigi. Jaizbeidz tada nepilsona auklesana – vai nu dod zverestu un integrejas, vai izvelas savu tevzemi. Bet ar tiem, kuri bernus suta krievu skolas, vispar vioss skaidrs, tiem Latvija nekas nav darams.

  • Чего то вас клинит с утра. В статье речь шла вовсе не о негражданах, а об арабских беженцах и проблемах, связанных с их приёмом. Нас и наших детей, лучше оставьте в покое. Во избежании эксцессов, так сказать. Мы же и ответить можем.

  • Grapis ir tipisks pabira bez dzimtenes, tas nodevejs, kurs pats negrib dzivot kkur pie slavejamas Mohosranskas, bet ari LV, kur apmeties, censas piekezit. Laikam, ka lops, di…rs tur, kur gul..

   • Как раз Родина то у меня есть. А вот срать в комментах это чисто ваша прерогатива, любите вы это делать. У вас вся страна скоро будет похожа на Мухосранск.

 9. Да, две «умные дуры», для которых воинствующее русофобство просто уже обыденность, это страшная смесь.

  • grafists ir pierādījums tam, ka krievruņu okupantus un kolonistus nav iespējams integrēt!

   • Чё, арабский уже выучил?! Сам ты, Хуйло, доказательство своей собственной тупости.

  • Nu ko tu lien visiem caurumiem par aizbāzni? Nez vai tavā marasmātiķa paurī ir kaut desmitā daļa no tā, kas šīm abām žurnālistēm. Taču vienīgā rieva – no “furažkas” – iespējams, tev ir dziļāka …

   • Не нравиться вам? Так мне пофиг. А маразмом я страдаю не больше этих фотошопных бабушек, да и лысины пока нет. А фурашку я не носил, только пилотку и то только временами.

 10. Kas ir tā simpātiskā sieviete ar diviem vārdiem?

 11. Kad Latvijā tiks veikta deokupācija un dekolonizācija? Okupantus un kolonistus nav iespējams integrēt!

 12. Es neesmu dzirdējis ne par vienu valsti, kurā būtu liela apjoma sekmīga integrācijas politika. Liela apjoma – 35% un vairāk. Jo tieši tas ir Latvijas gadījums – 35% cittautiešu. Piesperot vēl klāt pilnīgi citu kultūru (vai kultūras trūkumu) nekas nāvīgi labs nav gaidāms – tas drīzāk atgādina pulvera mucu ar pievienotu dzirksteli.

  Pat tās valstis, kuras skaitās, ka ir baigi progresīvās integrācijas politikā de facto ir cietušas sakāvi, tikai to cenšas neafišēt. Piemērs – tā pati Nīderlande. ņēma pretī visus čurkas, kas iebrauca. Rezultāts – šamie savairojušies, viņu bērni iet skolās (izglītība takš obligāta!). Nejēdz ne bū, ne bē – vecāki nemāk ne valodu, ne skaitīt un atņemt. Rezultāts – pašu nīderlandiešu bērni neko neiemācās, jo skolotāji peras ar “cittautiešiem” – cenšas izvilkt uz līmeņa. Kopējais izglītības līmenis dramatiski pazeminās. Pa lielam pietiek lai būt pāris tādu muļķu vienā klasē, lai pārējos “norautu”lejā. Un skola nav vienīgais piemērs – arī citās jomās ceļot iebraucēju līmeni, dramatiski pazemina vietējo līmeni, konkurētspēju, utt.

  Savukārt politiķi pateikuši, ka integrācija ir laba, no saviem vārdiem atkāpties nevar un negrib, un statistiku cenšas piemērot un izgrozīt tādā griezumā, lai pamatotu savus uzskatus.

  • “”Integrācija”” ir imperiālistu (mūsu varianta multikuļturistu) iemīļota spēļlietiņa.
   masas pārbīdīt un apmaisīt… ideja. imperiju veidošanai. Graujot saliedētas sabiedrības ar specifiskām bagātām kultūram.

 13. Viena no retajām reizēm, kad Saūda Arābijas un Co atteikšanās uzņemt sīriešus vispār tiek pieminēta.

  Izpētes vērts jautājums, mho, būtu arī tas, kā tiek konstruēta un uzturēta šī pārmetumu lavīna no ANO amatpersonu (arī UNHCR, IMO) un Rietumu mediju puses, ka Eiropai “jādara vairāk”, tajā pat laikā Sīrijas bagātajām kaimiņvalstīm neviens neko nepārmet, atskaitot kaut kādus AI un HRW blogerus.

  Kā tas var būt, ka pret Eiropu vērš masīvu, pastāvīgu, regulāru histērisku pārmetumu kampaņu, kamēr par Saūda Arābiju, Kuveitu, emirātiem – it kā to vispār nebūtu.

Draugiem Facebook Twitter Google+