×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.0°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
15. marts, 2014
Drukāt

Ritvars Jansons: Neatkarības cīnītāji pelnījuši piemiņu un mūsu cieņu (38)

legionari_16_marts4

Tuvojoties 16. martam, ir dīvaini vērot, ka valsts vadība par galveno drošības apdraudējumu uzskata vēlmi godināt latviešu karavīru piemiņu, nevis pret sirmajiem vīriem un Latvijas valsti rīkotās provokācijas.

Ja Eiropa nesapratīs, amatu nebūs?

Tā vietā, lai vērstos pret provokatoriem vai vismaz censtos starptautiski skaidrot Latvijas vēsturi, valsts amatpersonas izvirza vispirms aizliegumus, pēc tam ultimātu ministram Eināram Cilinskim. Valdība ministram 16.martā aizliedz nolikt ziedus… pie Brīvības pieminekļa! Jo – “ko gan Eiropā par mums domās”? Premjerministre Laimdota Straujuma skaidro: esot būtiski ņemt vērā Latvijas sadarbības partneru, Eiropas Savienības dalībvalstu reakciju par ministra piedalīšanos latviešu karavīru piemiņas godināšanā. “Uzskatu, ka ministru klātbūtne tur ir pilnīgi lieka, to nesaprot ne Austrumos, ne Rietumos,” piebalso ekspremjers Valdis Dombrovskis.

Iespējams, iemesls bažām par Eiropas līderu reakciju ir ne vien skaļi paustās rūpes par Latvijas valsts tēlu, bet arī savtīgāki apsvērumi. Šis ir arī laiks, kad noteikti Latvijā sevi izsmēluši politiķi trauksmaini cenšas iekļūt Eiroparlamentā un augstākos Eiropas amatos. Tāpēc Latvijas tendenciozā saistīšana ar nacismu Rietumeiropas acīs viņiem šobrīd vismazāk vajadzīga. Neveikla taisnošanās ar izteikumiem par Katalonijas neatkarību jau pieredzēta…

Vai mūs sapratīs Kremlis?

Otrkārt, bažām, ka “Eiropa mūs nesapratīs” spīd cauri bailes “kaitināt Krieviju”. Pēdējo gadu Latvijas ārpolitikas stratēģija atgādina zemnieciņa viltības: Latvijai kā NATO un ES dalībvalstij gūt papildus labumus no sadarbības ar Krieviju pat tur, kur tas ilgtermiņā kaitē Latvijas nacionālajām interesēm vai pat ir klajā pretrunā integrācijai Rietumu pasaulē. Tad politiķiem piemirstas par valsts pašcieņu arī tik svarīgajos vēstures jautājumos.

Rietumeiropā gadu desmitus valdījis koncepts, ka absolūtais ļaunums 20. gadsimta vēsturē bijis nacisms un nacistiskā Vācija. Līdz ar uz to PSRS, kura cīnījās pret nacistisko Vāciju, noziegumiem Rietumeiropa ir pievērusi acis. Acu pievēršana turpinās arī pret PSRS juridiskās mantinieces – Krievijas agresiju Ukrainā. Rietumeiropas līderu izpratni par Latvijas vēsturi politiķi varētu mazliet mainīt, sistemātiski skaidrojot vēstures faktus oficiālās un neoficiālās sarunās Rietumeiropā. Jo: kamēr vien Krievijā valdīs Putina režīms, Krievijas propaganda turpinās nomelnot Latviju. Piekāpšanās nav arguments cīņā ar propagandu. Pieņemsim: ja arī 16. martā cilvēki nepieminēs leģionārus pie Brīvības pieminekļa, Kremļa finansētie un kontrolētie mediji var skaļi vēstīt, ka “nacisms atdzimst” Lestenes Brāļu kapos. Ja leģionāri tiks pieminēti 11.novembrī, Krievijas TV var atskanēt, ka Lāčplēša diena esot “nacistu svētki”. Jāsecina, ka nevis piekāpšanās propagandai, bet tikai godīga attieksme pret savu vēsturi radīs cieņu pret Latvijas valsti un arī tās vadītājiem.

Ar sarkanbaltsarkano karogu

Latvijā no 1935. gada ir vieta, kas kļuvusi par visu brīvības cīnītāju piemiņas vietu. Tas ir Brīvības piemineklis Rīgā. Vienlaikus Brīvības piemineklis simbolizē arī neatkarīgas Latvijas valsts ideju. Sevišķi svarīgi to bija saglabāt garajos okupācijas gados. Pretošanās okupācijai bija sākusies jau 1940. gada jūnijā. Pat Latvijas 20. gadsimta vēstures vistraģiskākajā – 1941. gadā valsts svētkos 18. novembrī pie pieminekļa gūlās ziedi. Latvijas iedzīvotāju vēlmi atjaunot valsti un attieksmi pret okupācijas režīmiem demonstrēja nacionālās pretošanās organizācijas – Latvijas Centrālās padomes (LCP) 1944. gada 17. marta iesniegums Latviešu leģiona ģenerālinspektoram ģenerālim Rūdolfam Bangerskim par nepieciešamību atjaunot Latvijas valsts neatkarību. Dokumentā, kurš šobrīd pazīstams kā LCP memorands, organizācija aicināja atjaunot Latvijas valstisko suverenitāti un izveidot Latvijas armiju, aktīvi iesaistoties Latvijas aizstāvēšanā pret draudošo otrreizējo komunistisko okupāciju.

Memorandu parakstīja 189 pazīstamas personības, to vidū – pēdējās LR Saeimas priekšsēdis Pauls Kalniņs, vicepriekšsēži Kārlis Pauļuks un bīskaps Jāzeps Rancāns, Saeimas deputāti un bijušie Ministru kabineta locekļi, garīdznieki, augstskolu mācībspēki, literāti, Latvijas armijas ģenerāļi ārsti, lauksaimnieki, mūziķi un daudzi citi sabiedriski aktīvi cilvēki.

Tajā pat laikā 2. pasaules kara frontē cīnījās nacistiskās Vācijas armijā zem sveša karoga mobilizētie latviešu leģionāri. Nav dokumentālu pierādījumu – leģionāru memoranda vai rezolūcijas par to, ka viņi būtu gatavojušies atjaunot Latvijas Republiku. Taču tas, ka arī okupācijas apstākļos Latvijas valsts pastāvēja de jure – Rietumvalstis neatzina Latvijas okupāciju, leģionāriem vairoja cerības, ka Latvijas valsts tiks izcīnīta nākotnē. Īpašā situācija komunistu, vēlāk – nacistu okupācijas apstākļos veicināja karavīru ilūzijas par neatkarīgas valsts atjaunošanu vai vismaz autonomijas iegūšanu Vācijas valsts sastāvā, cīnoties nacistiskās Vācijas armijā. Latvijas Republika de facto tolaik nepastāvēja un tā Otrajā pasaules karā nekaroja. Līdz ar to daļa leģionāru kaujas Latviešu leģionā saistīja ar cīņu par savu dzimteni, kas varētu novest pie neatkarīgas valsts izcīnīšanas. Vēsturē jau bija precedents, kad pirmajā pasaules kara rezultātā uz Krievijas un Vācijas impērijas drupām latviešu karavīriem izdevās izcīnīt Latvijas Republikas neatkarību.

Minēto precedentu gribēja atkārtot liels skaits no savām vienībām dezertējušo leģionāru, kuri 1944. gada nogalē, karadarbībai sākoties Kurzemē, pievienojās ģenerāļa Jāņa Kureļa ap 2000 vīru lielajai grupai. Kurelieši bija cieši saistīti ar LCP. Ap 500 vīru lielais kureliešu- Roberta Rubeņa vadītais bataljons 1944. gada novembrī un  decembrī Kurzemē cīnījās pret vācu spēkiem. Tā latviešu karavīru – kureliešu vienība (t.sk. bijušies leģionāri), kuras mērķis bija Latvijas Republikas atjaunošana, piedalījās reālās kaujās pret nacistiskās Vācijas vienībām.

1945. gada 8. maijā ap 4000 latviešu leģionāru Kurzemē nepadevās komunistiskajām režīmam un devās mežos, lai uzsāktu nacionālo partizānu gaitas. Viņi cīnījās par neatkarības atjaunošanu, cerot uz Rietumu Sabiedroto valstu militāru konfliktu ar PSRS. Tad Latvijas nacionālie partizāni karotu Sabiedroto pusē. Par bijušo leģionāru – nacionālo partizānu cīņas mērķiem liecina dokumenti. Partizānu deklarācijas vēsta, ka partizāni cīnījās  par brīvu, neatkarīgu, nacionālu Latviju, latviešu tautas godu un vienotu latviešu tautu.

Cīnītāji pret okupācijas varām nacistu un staļinistu laikā saglabāja Latvijas neatkarības ideju. Viņi šo ideju arī nodeva nākamajām paaudzēm. Bez šī procesa mums nebūtu tādas Atmodas, kāda mums bija, un varbūt nebūtu arī atjaunota Latvijas Republika, bet valsts, kura atdalījusies no PSRS. Arī bijušie leģionāri arī bija Latvijas neatkarības idejas saglabātāji ne tikai pēckara gados. Arī viņu dēli un meitas atjaunoja Latvijas Republiku, rodot spēku no saviem vecākiem. Tādēļ neapspļaudīsim cilvēkus, kuri leģionāru piemiņas dienā -16. martā vēlas nolikt ziedus pie neatkarības simbola – Brīvības pieminekļa. Cilvēki, kuriem pašapziņa liek pieminēt kritušos upurus, droši skatoties acīs savai vēsturei, to darīs – neskatoties ne uz aizliegumiem, ne nopēlumiem.

Tomēr šogad īpašu nozīmību pelnījusi LCP Memoranda 70 gadskārta. Tā parakstīšanas dienā š.g. 17. martā 18.00 pie Brīvības pieminekļa notiks piemiņas pasākums “Latvijas Centrālās Padomes Memorandam – 70”.  Pieminekļa pakājē tiks iedegtas 189 sveces. Visi iepriekš minētie cilvēki ir lolojuši Latvijas neatkarības ideju, tādēļ pelnījuši piemiņu un mūsu cieņu.

Autors ir vēstures zinātņu doktors un Okupācijas muzeja direktora vietnieks

Pievienot komentāru

Komentāri (38)

 1. Krievijā sevišķi centīgus čekistus parasti novāca nākošais,kurš ar laiku kļuva tikpat centīgs.! Cerēsim ka .arī šoreiz tā notiks!????

 2. Vēstures zinātņu doktors var paskaidrot, kā dienot Latvijai un latviešu tautai naidīga režīma armijā var cīnīties par neatkarību?

  Hitlera plāni Ostlandei ir zināmi jau vairāk kā 50 gadus un tajos vietas Latvijai nebija. Plāni bija līdzīgi kā krievu realizētie – vācu valoda, vācieši visos nozīmīgos amatos, daļu latviešu uz Vāciju melnosdarbus darīt un daļu uz Krieviju par vagariem vācu muižās. Par ko gan Latvijā dod doktora grādus? Elementāra loģika acīmredzot nav vajadzīga.

 3. Nekad nevarēju iedomāties,ka BRĪVAS,NEATKARĪGAS, DEMOKRĀTISKAS valsts premjers var atļauties tādu cūcību pret savas valsts iedzīvotājiem — saviem tautiešiem !!! Vai tiešām jūs,tur ,kungu gals ,nebaidaties ,ka tauta jūs nolādēs ??? Laikam jau nē — un degsie jūs elles ugunīs!!!

 4. Es igaunis.Mans vectevs igaunijas virsnieks,ss legionars,padomijas ieridnieks.jJus apzagusi viens otru.Jusu valodas komisijas lidzigas gestapo un NKVD.Jus izmirstat.Visi normalie aizbrauca-palika debili

 5. Kremlis savu ir panācis Atbildēt

  Tagad pat Brīvības pieminekļa apkaimē var oficiāli un likumīgi atskaņot jebkurā dienā padomju dziesmas!

 6. Kuros kapos godināsim mūsu vectēvus un vecvectēvus,kuri tūkstošos tika noslepkavoti jau 1937.-1938.gada Lielā terora laikā Krievijā? Un tie nav tikai padomju augstākas nomenklatūras darbinieki,kā,piemēram, Jēkabs Alksnis,Jānis Rudzutaks unRoberts Eidemanis,bet arī vienkārši strādnieki un daudz’Sibirijā vēl 19.g.s. beigās un 20.g.s. sākumā nodibināto latviešu koloniju zemnieki! Ir saglabājušies dati,ka tā tika arestēti un nošauti no 22.000-16573 latvieši un apglabāti masu kapos daudzās PSRS vietās,daudzi no kuriem palikuši joprojām neatrasti.

 7. Tavai zināšanai: 85% no leģionāriem tika mobilizēti Un ne jau no mobilizētajiem karavīriem bija atkarīga piederība SS! Ja jau uzskati,ka Hitlera draugs un sabiedrotais Polijas sadalīšanā,Staļins,kurš neaizmirsa pat apsveikt Hitleru dzimšanas dienā,ir labāks līdzi skriešanai,tad tā jau ir tava personīgā izvēle!

 8. Tajā pat laikā Atbildēt

  “По последним сведениям неонацистское движение в России насчитывает до 70 тысяч человек”. Inosmi_ru: Неонацисты в России опаснее чеченцев (Dziennik,Польша)-Opera Inosmi-ru.livejournal.com/397815.html Laiks mūsu antifašistiem pārcelties uz Krieviju!

 9. Nevis (pat ar tiesas atbalstu!) piespiedu kārtā klausīties krievu valodā padomju režīmu slavinošas dziesmas!

 10. Cilinski jāliek par prezidentu bailīgā un iztapīgā Bērziņa vietā! Viņš netēlos baigo diplomātu pēc principa, “ka tik kas nenotiek” un arī pratīs izvēlēties sakarīgu MP.

 11. IMPOTENTĀ LATVIJAS VALDĪBA PUTINA SOSKAS – LATVIEŠU NĀCIJAS KAPRACIS ….. viedoklis …..

 12. Kas attiecas uz Putinu-veca čekista uzskatus un metodes var grozīt tikai kaps,ne jau tas ko domā citas valstis

 13. Ja Latvijai par prezidentu nebūtu ielikuši vecu boļševiku, bet tauta ievēlējusi savas valsts patriotu un savas valsts interešu aizstāvi kā Lietuvā, tad prezidents pieprasītu Straujumas atkāpšanos. Ja būtu …

 14. Nav jau jēgas te rakstīt komentus un strīdēties ar demagogiem, cenšoties viņiem pierādīt ka div reiz divi ir četri
  Vienīgā saprātīgā atbilde šai bezkaunībai gan no valdības pusees, gan no brēcošo interfrontiešu bara puses ir dalība 16. marta piemiņas gājienā. Šī diena tiešām sāk daļēji mainīt savu nozīmi. No Leģionāru piemiņas dienas, tā sāk pārvērsties par protesta dienu, kad latvieši protestē pret savas brīvības ierobežošanu. Pret to, ka kāds kārtējo reizi ir uzmeties mums par kungu un grib noteikt kā un kur mēs drīkstam vai nedrīkstam pieminēt savus aizsaulē aizgājušos karavīrus.

 15. Vai tiesam 16 martu jasvin ta lai Putinam butu labums lai Putins maksimali varet griezt savu histerijas un melu propogandas masinu? Vai nevar sos svetkus svinet kaut ka citadi lai mums butu labums un mes varetu griezt savu propogandas masinu paradit ka Kremlis patieisba kara laika atbalstija Hitleru.

 16. Vesture atkartojas? Atbildēt

  Hitlers un Nacisti iemala musu latviesus karavirus sava galas masina, Stalins un Komunisti iemala galas masina parejo dalu latviesu karaviru. Skumigi ka ari sodien Putins izmanto legionarus savam propgandas vajadzibam un ka ar strasilkam biede letticigos krievus. Skumigi atzit faktu ka sodien legionari stada Putina laba.

 17. Kapec tas pasakums ir ta organizets ka labumu no ta gust tikai Kremlis? Putins vares pa visu pasauli bazunet ka cinas pret fasizmu. Kapec sis pasakums netiek organizets ta lai mums butu labums? Piemeram izmantojot to ka bus daudz zurnalistu it seviski no Krievijas so pasakumu parverst par fotoisztadi ka fasisti ar komunistiem kopa iznicinaja Poliju un tadejadi mes pieraditu ka nevis legionari kurus nelikumigi iesauca vacu armija bet pati Maskava ir fasistu atbalstitaja.

 18. Kurs provokators lietas ir iegrozijis ta ka legionari ir kremla zeni nevis otradi tiek pats Kremlis par Hitlera un fasizma atbalstisanu. KURS PROVOKATORS IR ATBILDIGS PAR TO ka sodien vainigie ir legionari nevis galvenais fasistu atbalstitajs Kremlis?

 19. Kapec 16 marta musu legionarus kuri varonigi cinijas pret komunistiem kremlis un apsauka par fasistiem? Vai ta ir kadu latviesu provokacija izlikt legionarus Kremlim par esmu un palidzet Kremla melu kampana ka Latvija atdzims fasiszms? Kapec sis pasakums nav organizets ta lai mes kartigi Kremli? Jo zinams tacu ka Kremlis atbalstija Hitleru, ir fotografijas kur nacisti ar komunistiem noslicina asinis Poliju, Kapec sis fotogarfijas netiek izliktas 16 marta publiskai apskatei tadejadi pieradot ka nevis legionari ir fasisti bet pats Kremlis?

 20. Provokators!!! Vai tiešām tas nav saprotams?

 21. Katrs cilvēks, kurš ir cīnījies pret padomju okupantiem un izdzimteņiem, ir pelnījis, lai tam tiktu izrādīts gods!

 22. pats nepiedalijas sausmu darbos taja tika parskaititi cilveki no vienibam ar netiru pagatni, ka piemeram no Araja komandas un no policijas bataljoniem. Un par so viru darbiem neviens nerunaja. Valdija omertija un so klusumu apsedza ar “patriotismu” ari ar 16. martu. Par visu so vajag skali un drossirdigi brekt ka esam smaukti un maniti! Tikai saprotot un samieriajoties ar savu pagatni varam to parvaret. Un starplaika musu ienaidnieki ar musu pasu lidzdalibu par mums nirgajas un mus pazemo ar kopeji raditu cirku.

 23. Brīžos, kad pie Brīvības pieminekļa ziedus nolikt „Tēvzemei un Brīvībai” iet sirmgalvis, tad visiem vajadzētu sanākt kopā kā uz Dziesmu svētkiem un dzelzs barjeru vietā vajadzētu būt koriem, pūtēju orķestriem, deju kolektīviem. Ir jādzied tik ilgi, kamēr tie, kuri nemīl latviešu valodu, kuri ienīst mūsu tautu, kuri kurina naidu un iekaro svešas teritorijas, kamēr viņi aizbrauks uz savu dzimteni.

 24. Un tadel ta trimda Atbildēt

  tik atri ari assimilejas jo jauna paaudze vairuma nevarejja ciest tas tuksas liekuligas runas… dazi par so trimdas nostaju skali smejas un nirgajas, rakstija dzejolus, sanema nosodijumus un nobaleja. Tikai dazi to ir iztirejusi, so lielo “patriotisma” zombesanu pret kuru bija aizliegts pacelt balsi jo aiz tas staveja lielais plikums.

 25. Visi jau teica, ka cinijas par Latvijas brivibu. Kautkadigi to plikumu bia jaaizsedz ar varonigam runam un bravurigiem lozungiem lai tam nepratam visam butu kaut kada jega…. lai attaisnotu zeme mestas dzivibas un zaudeto dzimteni.

 26. Ka var piespiedu mobilizeti okupantu (nav starpibas krievu vai vacu) armija domat, ka cinas par brivibu? propagandas mulkibas.
  Vini katrs cinijas par savu dzivibu.
  Un tiem, kuri tagad mazojas 16.marta un 9.maija (nav atkal starpibas) pie pieminekliem ir vienkarsi huligani.
  Varonus godina 11.novembri.
  Savus vecvectevus – kapos.

 27. Cik var par šo debatēt? Kam tie vecie vīri ar sirmajām, galvām var kaitēt?Cilvji, nāciet pie prāta!!!!!!!

 28. jani.s lacis / nezales neiznikst /.. Atbildēt

  Tikai un vienigi par Brivu un Neatkarigu Latviju . Noliecu galvu Varonu prieksaa.

 29. Kad reiz nāks apjēga par to, ka NA nav nekādi savas valsts patrioti, drīzak sabiedrības pretnostatītāji visu šo gadu garumā, un ka šis rietumos izdomātais 16.marts ir vienkārši sava laika ideoloģisks fufelis, ar ko daugavvanagiem līdzīgie sekmīgi čakarē smadzenes naivajiem. Un kas ir viszemiskākais un pretīgākais – saviem sabiedrības šķelšanas plāniem gadu no gada kā aizsegu izmanto šos skarba likteņa piemeklētos vecos vīrus. Fuj, pretīgi!

 30. Kopš kuriem laikiem vācu ss līdzskrējēji ir brīvības cīnītāji? Cirks aizbrauca-Klauni palika !

 31. ha,ha,ha,jūs tak esat stulbi.

 32. God. Jansona kungs! Šādu un tam līdzīgus informatīvus un skaidrojošus materiālus mūsu Ārlietu ministrijai kā oficiālus memorandus būtu jāizplata visās pie mums akreditēto valstu vēstniecībās, pie kam – atkārtoti, ik gadu, desmitām reižu. Arī krieviem, krievu valodā.

 33. tAD JAU 9 MAIJĀ ARĪ JĀTAISA pikets un jābļauj okupanti

 34. Jansons tīrais provokators, ir Brāļu kapi kur guļ 1941.gada partizāni, leģionāri, gaisa izpalīgi, ir Lestene, brīvības pieminekļi trīs simboli kas noliedz vācu okupāciju, garīgais – Lāčplēsis, zemes – strēlnieki un Rīgas tilti.

  • niknais (pret sarkanajiem un zilajiem) Atbildēt

   Kukurūzai tukšas vālītes galvā…

  • Nu par to provokatoru nav ne mazāko šaubu.
   Tādi tik māk tautas naidot un Salaspils nāves nometni savā grāmatelē par kaut ko līdzīgu darba rehabilitācijas nometnēm nodēvēt.
   Lai nolādēti visi fašistu līdzskrējēji un ebreju šāvēju attaisnotāji līdz 7 augumam!

 35. Es un mana ģimene būsim un godināsim…

 36. Latvieti,turies, ja tev ir mugurkauls!
  Kad beidzot mūsu Valsts vadība beigs aizbildināties ar:kā tas izskatīsies, bet respektēs vēsturi un neklanīsies visu priekšā? Kauns, ka Brīvības pieminekis un tā apkārtne kļuvusi par nožēlojamu šova vietu.

Draugiem Facebook Twitter Google+