×
Mobilā versija
Brīdinājums +7°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
12. janvāris, 2015
Drukāt

RLB Aspazijas un Raiņa gadu sāks ar dzejnieka jaunībai veltītu sarīkojumu

Raina sarakste

22. janvārī plkst. 18.00 ar literāru sarunu “Gribēju Tev daudz ko pateikt, Tev daudz ko jautāt…” Rīgas Latviešu biedrības Kamīnzālē aizsākas cikls “Aspazijas un Raiņa gads Rīgas Latviešu biedrībā”, LA.lv uzzināja Memoriālo muzeju apvienībā (MMA).

Rīgas Latviešu biedrības, tās Literatūras komisijas, kā arī Memoriālo muzeju apvienības Aspazijas un Raiņa jubilejas gada sarīkojumu cikla pirmais sarīkojums veltīts Raiņa jaunības gadiem, laikam, kad viņš apguva zinības gan Rīgā, gan Pēterburgā, laikam, kad tapa viņa pirmie dzejoļi.

Sarakstes aizsākums, kad puikam 14 gadi. Viņš pirmoreiz mūžā aizbraucis tālu, tālu no mājām – uz Rīgu – un sācis mācīties ģimnāzijā – vācu ģimnāzijā. Vācu valoda, vācu izglītība vēl skaitās par nākamo panākumu drošu garantiju. Un paši pirmie vārdi, kurus viņš raksta vēstulē ģimenei – “Mīļā māsa!”. Tā ir Līze.

Izdevniecības “Madris” izdotajā grāmatā “Sirdsmīļo brālīt!” atklātībai nodota Raiņa un viņa vecākās māsas Līzes Pliekšānes savstarpējā sarakste dzejnieka jaunības periodā, stāsta MMA pārstāve Sandra Zobena. Sastādītāja un komentāru autore Raiņa un Aspazijas muzeja speciāliste, Mag. philol. Gaida Jablovska grāmatas manuskriptu veidojusi daudzu gadu garumā. Vēstuļu oriģināli glabājas Rakstniecības un mūzikas muzeja krājuma Raiņa kolekcijā.

Grāmatas ievadā rakstnieks, Raiņa dzīves un daiļrades izcils pētnieks Roalds Dobrovenskis raksta: “Līze Pliekšāne ar savu mīlestību un inteliģenci deva Rainim un tuvākajiem bezgala daudz – visu, kas viņai bija, dzīvi ieskaitot.”

Pasākuma dalībniekus un viesus uzrunās Rīgas Latviešu biedrības priekšsēdētājs Guntis Gailītis. Sarunā par jaunizdoto grāmatu piedalīsies Gaida Jablovska, Roalds Dobrovenskis un izdevniecības “Madris” vadītāja Skaidrīte Naumova.

Jaunā Rīgas teātra aktieri Inga Tropa un Edgars Samītis iejutīsies Jāņa un Līzes Pliekšānu lomās. Ar muzikālu priekšnesumu uzstāsies Rīgas 6. vidusskolas vokālais ansamblis “Lai top” (vadītājs Ārijs Šķepasts) un Jāzepa Mediņa Rīgas 1. mūzikas skolas Klavieru nodaļas audzēkne Noemi Deifta (pedagoģe Jeļena Krasnova).

Sarīkojumu vadīs Dr. philol. Jānis Zālītis.

Grāmatas izdošanu atbalsta VKKF, Preiļu novada dome un Daugavpils novada dome. Sarīkojumu atbalsta Rīgas dome, RLB un Nacionālās kultūras attīstības fonds.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+