Kultūra
Teātris un kino

Laura Groza-Ķibere: “Es nestāstu par slepkavu.”0

Foto: Mārtiņš Vilkārsis

Liepājas teātrī 13. aprīlī pirmizrāde Bernāra Marī Koltesa lugai “Roberto Zuko” Lauras Grozas-Ķiberes režijā. Titullomā Egons Dombrovskis. 80. gadu Francijas kulta rakstnieks B. M. Koltess savā pēdējā lugā aizved savu varoni nežēlīgā, bet arī poētiski skaistā ceļojumā.

Kas ir Roberto Zuko? Cietumnieks vai slepenais aģents? Mīlētājs vai izvarotājs? Viņš nogalina bez iemesla, vienlaikus sapņojot par nostūri Āfrikā ar tik augstiem kalniem, ka tajos visu laiku snieg… Izbēdzis no visdrošākā cietuma, viņš satiek meiteni, kura viņā iemīlas. Taču šis nav mīlas stāsts, bet gan slepkavas ceļš uz brīvību un pašam pie sevis.

Šī nav pirmā reize, kad Laura iestudē izrādi, kas sabiedrībā varētu radīt šķelšanos un tiktu pretrunīgi pieņemta. Laurai ir svarīgi runāt par citādo.

“Autors – ļoti interesants, skaistu, pasakaini poētisku, tēlainu valodu. Viņa risinātās tēmas ir šķietami skarbas, bet patiesībā slēpj izmisušu, vientuļu cilvēku portretējumus, kas ir tas pats skarbākais šajā gadījumā. Runāt par viņiem.

Es nestāstu stāstu par slepkavu, bet gan par sabiedrību, ko veido daudzi apjukuši indivīdi.

Tik apjukuši, ka ir spējīgi uz sāpīgu pašdestrukciju. Roberto Zuko, kurš ir ārkārtīgi jūtīgs, pat trausls, nonākot kontaktā ar šādiem cilvēkiem, diemžēl mirklīgi reaģē un visbiežāk arī destruktīvi… Bet tas ir kolektīvais apjukums. Un nav gandrīz nevienas ceļazīmes. Izņemot kādu patiesi skaistu un jūtīgu tēlu, kas ir sargājusies un sargāta. Bet arī viņa piedzīvo pārbaudījumu ar apjukumu,” stāsta Laura.

Īsajā izrādes pieteikumā ir rakstīts: “Tas nav mīlas stāsts, bet gan slepkavas ceļš uz brīvību un pašam pie sevis.”

Lūdzu Laurai atklāt, kā Roberto Zuko atrod šo ceļu uz brīvību un pie sevis? “Brīvību, manuprāt, var atrast, tikai apzināti pieņemot lēmumu atbrīvoties no visa tā, kas nav tavs. Attiecīgi Roberto Zuko ilgstoši nespējot pārvaldīt savu ķermeni, savas domas – aplīpot ar visu, kas gatavs tam pieķerties, – nav brīvs, bet ieslēgts savā apjukumā un bailēs. Brīvība ir iespējama, bet tā tiek piedzīvota brīdī, kad iegūta kontrole pār sevi un sašķirotas savas domas un vajadzības. Atteikšanās un brīvība nāk, kad liekais šķiet patiesi un neatgriezeniski lieks,” atklāj Laura.

Izrādē dažādās pieredzes izspēlēs Anda Albuže, Kintija Stūre, Laura Jeruma, Mārtiņš Kalita, Kaspars Gods, Inese Kučinska, Leons Leščinskis, Signe Dancīte, Gatis Maliks, Karīna Tatarinova, Kaspars Kārkliņš.

LA.lv