×
Mobilā versija
Brīdinājums +10°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
6. februāris, 2014
Drukāt

Roberts Samtiņš: Prāta jaukšana par “X stundu” – elektrības tirgus atvēršanu (17)

Foto: LETA. Attēlā - Roberts SamtiņšFoto: LETA. Attēlā - Roberts Samtiņš

"Prudentia Energy Markets" vadītājs Roberts Samtiņš piedalās preses konferencē, kurā izklaides un telekomunikāciju pakalpojumu uzņēmums "Baltcom" informē par uzņēmuma darbības aktualitātēm un jauna biznesa virziena uzsākšanu.

Autors: Roberts Samtiņš, SIA “Prudentia Energy Markets” valdes loceklis

Pēdējās dienās arvien lielāku uzmanību izpelnās sagaidāmā elektroenerģijas tirgus atvēršana mājsaimniecībām no 2014.gada 1.aprīļa, ko, iespējams, varētu dēvēt arī par “X stundu”, jo lielākā daļa sabiedrības vēl līdz galam neizprot sagaidāmās pārmaiņas. Tomēr īstā “X stunda” pienāca vakar līdz ar Latvijas Televīzijas (LTV) raidījumu “Sastrēgumstunda”, kas tiem, kuri bija sākuši kaut nedaudz saprast par elektroenerģijas tirgus atvēršanu, sajauca prātus pilnībā, jo ar terminiem, principiem un pieejām tika manipulēts bez ierobežojumiem.

Radījuma aptaujas jautājums

Ja pašā raidījuma sākumā uzstādītais vadītājas jautājums – “Kāpēc par elektrību maksāsim vairāk?” – šķita loģisks, tad jau pēc īsa brīža izskanējušais aptaujas jautājums lika vilties: “Vai “Latvenergo” jaunā elektrības cena ir noteikta godīgi?”. Kā var runāt par godīgs, negodīgs kategorijām brīvā tirgus apstākļos? “Latvenergo” ir nācis klajā ar savu jauno cenu piedāvājumu mājsaimniecībām un mājsaimniecību ziņā ir to pie ņemt vai nepieņemt, ja piedāvājums nepatīk, tad var izvēlēties citu tirgotāju. Turklāt interesanti, cik aptaujas dalībnieku izvēlēsies atbildi – “Jā, noteikta godīgi?” Protams, ka absolūts mazākums, jo cena pieaugs.

Tarifs vai brīvais tirgus

Raidījuma laikā brīvi tiek lēkāts no termina tarifs uz brīvā tirgus cena, piesaucot gan vecos elektroenerģijas tarifus, gan saucot cenas pēc 1.aprīļa par tarifiem. Sabiedrībai būtu skaidri jānodefinē – līdz 1.aprīlim pastāv elektroenerģijas regulētie tarifi, pēc tam tarifs būs tikai “Sadales tīkla” pakalpojumiem un regulēta tiks arī Obligātā iepirkuma komponente (OIK). Elektroenerģijas cenu noteiks tirgotāji, savstarpēji konkurējot.

Elektroenerģijas tirdzniecības izmaksas

Kā viens no veidiem, kā uzbrukt “Latvenergo”, tiek izvēlēta vēršanās pret elektroenerģijas tirdzniecības izmaksām, kas rodas no elektroenerģijas pārdošanas mājsaimniecībām, jo tās esot pieaugušas. Izmaksas ir nevis pieaugušas, bet beidzot pariezi tiks attiecinātas (izmaksas no elektroenerģijas pārdošanas mājsaimniecībām ir daudz lielākas, nekā no juridisko personu apkalpošanas). Un, ja kāds no tirgotājiem nespēs būt efektīvs, tad viņu ātri izkonkurēs citi. Turklāt, brīvā tirgus apstākļos neviens neatklāj, cik viņa produktā ir ražošanas, mārketinga vai pārdošanas izmaksas. Katrs konkurē ar to, kur var būt efektīvāks.

Sabiedrības neizpratne par procesiem

Nebrīnos, ka raidījuma skatītāji klātienē pauda viedokli, ka nesaprot, par ko ir diskusija. Arī es kā eksperts ar 10 gadu pieredzi enerģētikā lielāko daļu raidījuma nespēju saprast, kāds ir diskusijas mērķis. Sabiedrība ir jāizglīto, taču arī jāapzinās, ka ar karoti mutē nevienam zināšanas neieliksi. Interesants šķita arī “Swedbank” pārstāves paziņojums, ka neviens jaunos cenu veidus nesaprot, jo grūti izprast principu – tērē vairāk, maksā mazāk. Es gan neuzskatu, ka Latvijas iedzīvotāji ir tik neattapīgi un jaunie tirdzniecības piedāvājumi no tirgotājiem ir gana vienkārši un arī piemērojami katra vajadzībām.

Konkurences neesamība

Vairākkārt tiek apgalvots, ka “Latvenergo” konkurentu nav, ko arī raidījuma beigās uzsver “Neo”, skaidri pauzdams viedokli, ka izvēle būs starp “Latvenergo” un “Latvenergo”. Patiesībā konkurence ir un būs, jo tirgotājs “Baltcom” jau skaidri ir paziņojis savas cenas (pat nedaudz zemākas par “Latvenergo”) un ir gatavs tirgot visām mājsaimniecībām, kas to vēlas.  Varētu vēl turpināt par raidījumā izskanējušajiem apgalvojumiem, jo dīvainību bija daudz – “Starta tarifa” principu putrošana, “Swedbank” pārstāves nezināšana, ka dienas un nakts tarifi pastāv jau sen, vēlme, lai SPRK [Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija] pārbauda “Latvenergo” izmaksas brīvā tirgus apstākļos un citas.

Raidījumā apspriestās “Latvenergo” tirdzniecības izmaksas pēc vakardienas tikai pieaugs, jo būs jāvelta vairāk resursu, lai kliedētu tos maldus, ka būs iezagušies cilvēku prātos.

Manuprāt, pēc vakardienas LTV ir parādā sabiedrībai skaidrojumu par izmaiņām pēc 1.aprīļa, kas būtu pasniegtas bez sakāpinātām emocijām un ļautu katram pieņemt pareizos lēmumus. Savukārt, valdībai šobrīd jāvelta visas pūles, lai izstrādātu saprotamu un viegli pieejamu atbalsta mehānismu tiem, kam izmaksu kāpums atstās vislielāko iespaidu, taču to nekādā gadījumā nedrīkst darīt, izmantojot tirgus atvēršanas atlikšanu.

Pievienot komentāru

Komentāri (17)

 1. Apdraudēts tiek vērienīgais bizness uz Eiropas ubagu rēķina,Samtiņa kungs?

 2. Prātu jaukšana ar neesošu elektrības tirgu!

 3. Visu zemju puķkopju – apvienojieties! Gaidāms krietns kampiens muļķu zemē!

 4. jaunais prudentietis Atbildēt

  Kampienam gatavs? – Vienmēr gatavs!

 5. Cena pieaugs jūtami,jo arī izvēle ir “ABSOLŪTAIS MAZĀKUMS”!

 6. Ģirtu Rungaini tagad aizvietos Roberts Samtiņš?

 7. Juris Bānis>Jānis Atbildēt

  Jānim taisnība! Pat Baltcom ir sācis ražot elektrību! Vai nebūtu tomēr godīgāk,ja mēs elektrību pirktu no ražotājiem,nevis ar savām piecreiz mazākajām algām un pensijām uzturētu liekēžus-elektrības pārpircējus no tā paša Latvenergo?

 8. Cimdiņš varētu mums paskaidrot! Atbildēt

  Kurš ar kuru konkurēs,ja ir tikai divi piedāvājumi? Steiga ir vajadzīga tikai blusas ķerot!

 9. Kādēļ tāda steiga visiem Latvijas baņķieriem! “Šī pseido liberalizācija,tiešām,ir jāatceļ,kamēr nebūs pietiekami daudz konkurentu,lai kaut nedaudz samazinātos elektroenerģijas cena,kas,varbūt ne jums,bet sabiedrībai gan,nebūt nav mazsvarīgi!

 10. Arī brīvā tirgus apstākļos,cienītais Cimdiņa kungs, var un vajag runāt par godīgumu!! Piemērs tam,kaut vai pievienotās vērtības nodoklis (PVN) Sabiedrībai jeb iedzīvotājiem nebūt nav vienalga vai maizei tiek piemērota 0%;3:4% (pat Spānijā un Itālijā),5%;5,5%;6%;7% vai 21% PVN likme! Un,ja jau esat pieminējis godīgumu,tad manuprāt,daudz godīgāk būtu nogaidīt,kamēr starp piedāvātājiem tiešām būs konkurence,kas ietekmēs arī cenas,nevis pašreizējā konkurences iomitācija,Cimdiņa kungs!

 11. Kur tie ātrie (no "Vienotības") tikuši? Atbildēt

  Tad nevajag jaukt prātu un ieviest fiktīvu elektroenerģijas tirgu! Jānogaida vispirms,kamēr būs uzradušies visi elektroenerģijas tirgotāji!

 12. Elektrības tirgū ir un būs vairāki ražotāji/tirgotāji, kā tas ir bijis jau daudzus gadus. Elektroenerģija Latvijas patēriņam ir piegādāta ne tikai no Latvijas elektrības ražotājiem, kas darbojas tirgū, bet konkurējot arī ražotāji/piegādātāji no Igaunijas, Ziemeļu valstīm, no Krievijas un augstsprieguma pārvades saišu kopējā jauda ar kaimiņiem pārsniedz Latvijas kopējo slodzi.

 13. Nav tiesa, ka elektrības tirgū nav konkurence, tikai ne visi ir varoši konkurēt, īpaši sīki sadrumstalotā mājsaimniecību tirgū, kā tas ir ar igauņu Enefit.

 14. Kur tas tirgus ( vismaz 3 rozetes). Blefošana un naudas kārtošana starpniekiem, jo elektrību ražo praktiski tikai Latenergo ( dzirnavas neskaitu ). Kur puķu Ansis?

 15. Izsmiekls ne konkurence! Konkurentu piedāvāto cenu starpība ir santimu desmitdaļa par KWh.Kurš pie pilna prāta esošs cilvēks sekos šīm niecīgām cenu svārstībām ,tērēs tam laiku,lai mainītu elektroenerģijas piegādātājus un maksātu sodu par līguma laušanu ar iepriekšējo piegādātāju.

 16. No biznesa viedokļa puika pareizi runā, bet ciniski gan. Ja iznāks ar viņu kāda darīšana zināšu – no šitā var kāst pēc pilnas programmas, bez sirdsapziņas pārmetumiem. Un ja čalis ir bezizejas stāvoklī – jo labāk!

Draugiem Facebook Twitter Google+