×
Mobilā versija
+5.7°C
Tāle, Raimonda, Raina, Klementīne
Piektdiena, 27. aprīlis, 2018
19. janvāris, 2016
Drukāt

Robežtelpa: “Vanadziņos” ar dzīvi apmierināti (1)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Inga, Gustavs un Indulis Vanagi pie pašu rokām atjaunotā nama.

DOSJĒ

Vaļasprieki: dziedāšana 
un dejošana amatieru kolektīvos, ģimenes galvam – apkārtējās dabas izpēte.
Lasa: žurnāli "Mājas Viesis", "Ir".
Skatās: gan Latvijas, gan angliskos televīzijas kanālus, izņemot krievu.

Kādreiz ar studiju biedrenēm spriežot par nākotni, INGA VANAGA teikusi – nekad nedzīvošu laukos, tikai un vienīgi Rīgā. Bet dzīve iegrozījusies tā, ka tālāk no Rīgas aiziet vairs nevar. Tikai desmit kilometri, un citas valsts – Krievijas – robeža. Tā noticis, Gulbenē dzimušai un augušai meitenei satiekoties un apprecoties ar puisi, kurš Žīguros dzīvojis kopš sešu gadu vecuma. Laulības 1996. gadā atvedušas Ingu Vanagu uz Žīguriem.

“Kaut arī ienācēja, esmu apmierināta ar dzīvi šeit,” teic Inga, “esmu iepazinusi žīguriešus – tādi kā nedaudz lepni, taču arī pašapzinīgi cilvēki, ne uzreiz pieņem ienācēju, bet, ja nu pieņem, tad pa īstam.”

Kad dzīvesbiedrs Indulis Vanags pirmo reizi atvedis parādīt viņu pašreizējo māju, ko pašvaldība pārdeva izsolē, pie ieejas durvīm zaļoja nātres cilvēka augumā. 1936. gadā celtajai, savulaik mežniecības ēkai bijis caurs jumts, noplukušas sienas… Tagad viņi ēku savām rokām pārveidojuši tā, ka māja varētu lepoties uz glancēto žurnālu vāka. Rēķinot, ka jaunākajam dēlam Gustavam jau trīspadsmit, pārbūve prasījusi desmit gadus. Kopš šeit dzīvo Vanagi, mājām arī atbilstošs nosaukums – “Vanadziņi”. Dažs būs pārsteigts, bet Žīguri kopumā lepojas ar sakoptu vidi un ēkām. Vienīgi ļaužu kļūst mazāk un, kā teic Indulis Vanags, drīz katram te būs divas mājas.

Ingai Vanagai Žīguru pamatskola, kur viņa māca angļu valodu no 1. līdz 9. klasei, ir pirmā darbavieta. Te angļu mēli apgūst kā jaunākais dēls Gustavs, tā savulaik arī vecākais Niks Vanags, patlaban 1. kursa students Starptautiskajā biznesa augstskolā Rīgā.

Inga lepojas, ka Žīguros ir spēcīga amatieru māksla ar bagātām saknēm. Viņu jaunākais dēls Gustavs Viļakas mūzikas skolā spēlē klavieres, vecākais daudzus gadus Balvu pūtēju orķestrī spēlējis saksofonu, bet paaudzēs Vanagos iecienīta deja. Ingas tēvs savulaik dejojis slavenajā “Kalvē”, bet viņi abi ar vīru ilgus gadus darbojušies Žīguru kultūras nama vidējās paaudzes deju kolektīvā. Gundegas Rancānes darinātos Izvaltas novada tautastērpus – dzidri sarkani rūtotus ar melnajiem ņieburiem meitām un piebaldzēnu augstajām cepurēm puišiem – Dziesmu svētku estrādē varēja pamanīt jau pa gabalu. Tradīciju mantojuši arī abi puikas. Jaunākais dejo 5. līdz 9. klašu deju kolektīvā, un arī vecākais dancojis Žīguru kultūras nama deju kopā.

Biežāk gribētos redzēt profesionālo mākslu, kādu teātra izrādi. Taču, no otras puses, līdz novada centram Viļakai desmit kilometri, līdz kādreizējam rajona centram Balviem – 30 un līdz Rīgai nedaudz vairāk kā 300. Šie attālumi nebūt neesot nepārvarami. Pērn Vanagi apmeklējuši Jauno Rīgas teātri. Ap pusdienlaiku izbraukuši, vakarā noskatījušies izrādi un ap pusnakti atgriezušies mājās. “Ja pagasts organizētu autobusu, es nez vai pieteiktos, jo ceļā paietu četras stundas, ilgāk nekā ar savu mašīnu,” teic Indulis, diplomēts mežinieks, SIA “Meža meistars” darbu vadītājs.

Liels ieguvums esot akustiskā koncertzāle Rēzeknē. Pa jauno, atjaunoto asfaltu caur Medņevu, Baltinavu stunda un piecpadsmit minūtes – un esi Rēzeknē. Tā kā Gustavs mūzikas skolā apgūst klavierspēli, fantastisks un vērtīgs baudījums visai ģimenei bijis “Gorā” dzirdētais pianista Vestarda Šimkus koncerts. Obligātās literatūras saraksts Gustavam liek aizskriet arī līdz Žīguru bibliotēkai. Vanagi ir arī Balvu centrālās bibliotēkas lasītāji.

Ik ceturtdienu “Vanadziņu” pastkastītē iekrīt žurnāls “Ir”, bet Ingas Vanagas māte Gulbenē joprojām turas pie tradicionālām vērtībām un pasūta žurnālu “Mājas Viesis”.

“Vanadziņos” ir “Viasat” pieslēgums, ģimene skatās visdažādākos televīzijas kanālus, gan Latvijas, gan angliskos, izņemot krievu. Arī abi dēli, skatoties multiplikācijas filmas, savā ziņā auguši angliskā vidē. Runājot par valodām, Inga stāsta, ka Žīguru pamatskolā līdz 9. klasei obligāti apgūstamas divas svešvalodas – angļu un krievu, bet eksāmenu var kārtot pēc izvēles – angļu vai krievu valodā. Veiksmīgākie skolēni dod priekšroku angļu valodai, pārējie – krievu. Krievu valodu īsti nevarot uzskatīt par svešvalodu, jo ne vienam vien bērnam šajā apvidū kāds no vecākiem ir krievs. Patlaban Ingas Vanagas audzināšanā ir 9. klase, un lielais vairākums izvēlējušies, pamatskolu beidzot, no svešvalodām kārtot eksāmenu angļu valodā. “Tad jau redzēs, kā mums veiksies,” teic Inga Vanaga.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Laukos cilvēki vienmēr ir laimīgāki. līdz ar to laipnāki un draudzīgāki. It īpaši latgalē

Draugiem Facebook Twitter Google+