×
Mobilā versija
+13.8°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
5. marts, 2015
Drukāt

Robota audzināšana

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Kā izaudzināt robotu, kurš palīdzēs aizstāvēt sabiedrību un tās labās vērtības, ir doma, ko savā trešajā pilnmetrāžas filmā apspēlē režisors Neils Blokamps, palīdzot aktieriem Devam Patelam, Hjū Džekmenam un arī Sigurnijai Vīverei. Taču iznākums gan nav no iepriecinošākajiem un uzrunāt spēs, visticamāk, vien grupas “Die Antwoord” kvēlākos fanus.

Kāpēc nepieciešama kārtējā robotu filma, kino vēstures kontekstā skaidras atbildes nav, taču, ja par visa mēru uzskata naudu, tad tālākie jautājumi šķiet lieki, un tieši tā notiks ar Neila Blokampa jaunāko kinolekti “Čapijs”, kura centrālais tēls nav vis suņu barības reklamētājs, bet robots, kurš nodēvēts par Čapiju. Šis varonis, gandrīz pilnībā sadragāts cīņās starp labajiem policistiem – un tie ir pareizi ieprogrammēti roboti – un sliktajiem ielu huligāniem, kļūst par izmēģinājuma trusīti, kad, kaut arī pavēlēts viņu iznīcināt, jauns un apdāvināts zinātnieks, kam priekšniecība liegusi izmēģināt jaunāko programmu, tomēr nolemj riskēt nezināmas nākotnes vārdā un atdzīvina Čapiju. Diemžēl situācija, kādā tas viss notiek, nav robotam pati labvēlīgākā, turklāt jāņem vērā, ka jaunā programma viņu padarījusi maza bērna prātā, kas vēl tikai izzina pasauli. Tieši tāpēc viņa radītājam jādara viss, lai Čapijs iemācās, kas ir labs un kas – slikts, jo spēku samērs, stājoties robotam pretī, nebūtu vienlīdzīgs.

Jau labu laiku režisors Neils Blokamps ir atzīts par vienu no ietekmīgākajiem cilvēkiem Āfrikā, taču pat ar šo titulu ir daudz par maz, lai ar iztaisnotu muguru viņš ieskatītos mākslu dieviešu acīs, ja vien, protams, pieņem, ka kino ir māksla. Savukārt, ja piekrīt uzskatam, ka kustīgās bildes tāda izklaide vien ir, arī tad “Čapijs” nepieder labākajiem piemēriem, jo scenārijā un tā vizualizācijā ir daudz klupšanas akmeņu, kurus gan popkorna patērētāji norīs kopā ar kārtējo kumosu, jo citādai – domājošai – auditorijai “Čapijs” nav adresēts. Tāpat kā nekādus dižus aktierdarbus nemaz nav vērts gaidīt. Ir skaidrs, kāpēc filmā piedalījies Devs Patels, taču ko šajā samocītajā un patētiskajā gabalā dara Sigurnija Vīvere un Hjū Džekmens? Kaut gan – pietiek atcerēties vien filmas “Movie 43” un “Sviests” ar “Oskaram” nominētā aktiera piedalīšanos, ka kļūst skaidrs, ka kāja paslīd arī tiem, kas pievienojušies vislabākajiem.

UZZIŅA

“Robots vārdā Čapijs”/”Chappie”

ASV, 2015

Režisors: Neils Blokamps

Lomās: Devs Patels, Hjū Džekmens, Sigurnija Vīvere, Nindzja, Jolandi Visere, Šarlto Koplijs, Brendons Aurets

No 6. marta “Kino Citadele”, “Cinamon”, “Multikino”

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+