×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.1°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
30. marts, 2012
Drukāt

Rok tualetes mežā un pārdod orgānus


janiesii_14

Cilvēku tirdzniecība jau ilgu laiku ir aktuāls temats visā pasaulē. Neskaitāmi ir gadījumi, kad personas tiek izmantotas, iesaistot seksuālo pakalpojumu sniegšanā un orgānu pārdošanā. 
Kā ziņo Eiropas Parlaments, nelegālo ienākumu avotu sarakstā cilvēku tirdzniecība ierindojas trešajā vietā aiz narkotiku un ieroču tirdzniecības. 


Cilvēku tirdzniecības problēma nav atstāta novārtā arī Latvijā – pērn jaunieši no organizācijas “Jaunatne pret AIDS” realizēja projektu “Not for sale” (“Nav pārdošanā”). Projekta, kas tapis sadarbībā ar Eiropas Savienības programmu “Jaunatne darbībā”, būtiskākā nozīme bija simulācijas spēlei, kurā aptuveni 18 jauniešiem vajadzēja iejusties cilvēku tirgotāju un upuru ādā.

“Mēs viņus ar autobusu aizvedām uz Stelpi, kur tuvumā nav nevienas apdzīvotas vietas. Gribējām panākt izolētības sajūtu, tādēļ dzīvojām meža vidū. Spēles dalībniekiem neteicām, kur dodamies un kas viņus sagaida. Pirmajā vakarā tika uzslietas teltis un jaunieši varēja doties pie miera. Tad nu sākās īstā jautrība…” smaida jauniešu organizācijas “Jaunatne pret AIDS” valdes locekle Silvija Pūpola.

Simulācijas vadītāji nolēmuši, ka modinās dalībniekus brīdī, kad viņiem miegs ir visciešākais. Tā kā realitātē cilvēki tiek savervēti pēkšņi, jauniešus pamodināja agrā rīta stundā, ar taurēm un dūmu bumbā, ko sagādāja vietējie jaunsargi. “Projektā bija iesaistīti arī jaunieši no Spānijas, Turcijas un Maķedonijas, kas Latvijā veic Eiropas brīvprātīgo darbu. Kad dalībniekus no rīta pamodināja, ar viņiem runāja svešvalodā,” atceras S. Pūpola, piebilstot, ka pret dalībniekiem centušies izturēties asi un agresīvi, protams, nepārkāpjot robežu.

Cilvēki sadalīti grupās, piemēram, vieni pārdeva seksuālos pakalpojumus, bet otri – orgānus. Vēl citi veica piespiedu darbu, rokot tualetes un gatavojot ēst. Simulācija deva iespēju apjaust, kā jūtas cilvēks brīdī, kad saprot – viņš ir pilnīgi nevērtīgs un tiek stumdīts uz priekšu un atpakaļ kā spēļu mašīnīte. S. Pūpola uzskata, ka arī vadītājiem bijis grūti, jo neesot viegli likt citam darīt to, kas viņu pazemo. Protams, atrašanos meža vidū nevar pielīdzināt situācijai bordelī vai pamestā noliktavā, tomēr šī simulācijas spēle esot devusi priekšstatu, kā šīs lietas notiek.

Spēle ilga trīs dienas, un, lai dalībnieku uzdevumi neatkārtotos un neveidotos draudzības saites ar citiem dalībniekiem, viņu pienākumi mainījušies. Aktivitātes laikā projektā iesaistītie pārtikuši no tā, ko var pagatavot uz ugunskura. Ēduši putras, vārījuši makaronus un zupas.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+