Uncategorized

Rokas nauda0

Foto – LETA

Vai var atgūt iemaksāto avansu par pļaujmašīnas iegādi, ja naudas pārskaitījums jau ir veikts, bet esmu pārdomājusi? Ir faktūrrēķins, bankas iemaksas dokuments, bet prece, par laimi, vēl nav piegādāta.
 Violeta Bērziņa Alūksnes novadā

 

Patērētāju tiesību aizsardzības centra Patērētāju informēšanas un komunikāciju daļas vadītāja Ilze Žunde uzsver, ka šajā gadījumā vispirms būtu jānoskaidro, kā maksājums dokumentos ir definēts – vai tā ir rokas nauda, avanss, pirmā iemaksa vai kā citādi.

Rokas naudas līgumu lielākoties slēdz par nozīmīgiem darījumiem, piemēram, nekustamā īpašuma vai automašīnas iegādi. Parasti to izmanto kāda cita līguma izpildes nodrošināšanai, sagatavojot atsevišķu dokumentu vai iekļaujot to pamatlīgumā. Savukārt avanss ir iepriekšēja iemaksa uz nākotnē izdarāmā maksājuma rēķina.

Ja pastāv strīds starp pusēm, vai iemaksātā summa ir avanss vai rokas nauda, to uzskata par rokas naudu tikai tad, ja, līgumu noslēdzot, šī summa tā ir apzīmēta.

Ja patērētājs ir maksājis avansu par preci, bet izlemj to tomēr neiegādāties, viņam ir tiesības saņemt atpakaļ šo summu, ja puses nav vienojušās citādi jeb ja līgumā nav iekļautas citas normas. Praksē mēdz būt arī situācijas, kad avansa maksājumu ietur kā līgumsodu par saistību neizpildi. Tomēr arī tad var vērtēt šī soda samērīgumu.

Ja ir noslēgts rokas naudas līgums un līguma neizpildē ir vainojams tās devējs, viņš zaudē tiesības atprasīt iemaksāto summu. Ja līguma neizpildē vainojams rokas naudas saņēmējs, viņam iemaksātā summa jāatdod divkāršā apmērā.

 

LA.lv
LE
LETA
Uncategorized
Mihaela Šūmahera “Ferrari” pārdots izsolē par rekordcenu
17. novembris, 2017
LE
LETA
Uncategorized
Stalone noliedz apsūdzības seksuālā uzbrukumā kā “smieklīgas”
17. novembris, 2017
LE
LETA
Uncategorized
Berluskoni nebūs jāuztur bijušā sieva, škiroties no 1,4 miljoniem eiro mēnesī
16. novembris, 2017

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LR
Linda Rumka
Latvijā
Dalīt mantu nebūs viegli. Aglonieši par reformu, bet grib veco rajonu robežu
16 minūtes
LE
LETA
Latvijā
Pirmie partiju komentāri par mediķu algu celšanu uz deficīta rēķina 1
1 stunda
LA
LA.LV
Latvijā
Kratīšana administrācijas ēkā: Rīgas Centrāltirgus skaidro notikušo
35 minūtes
SK
Skaties.lv
Latvijā
Rātsnams izgaismots Krievijas karoga krāsās? RD skaidro, kā bija patiesībā 3
2 stundas
LA
LA.LV
Kultūra
Atvadīsies no Helgas Dancbergas 2
2 stundas