Foto – Andris Ozoliņš

Rokas zāģu saime. Vienkāršākiem darbiem – fuksītis, sarežģītiem – figūrzāģis 0

Rokas zāģu saime ir ļoti plaša: vienroku un divroku, domāti kreiļiem un labročiem, tievi kā mats un iespaidīgi plati. Ar divroku zāģiem vecos laikos rokpeļņi no veseliem baļķiem zāģēja dēļus, tie dažkārt noder arī tagad, ķeroties divatā pie prāvāka koka mežā vai garinot baļķus, īpaši ja to dara zaļā dzīvesveida piekritēji, kas nevēlas izmantot benzīna motorzāģi. Neliela apjoma darbu veikšanai mājsaimniecībā bieži vien vajadzīgs rokas zāģis jeb tā sauktais fuksītis. Ar to var sagarināt malku, dārzā nozāģēt kādu nokaltušu zaru, kā arī izmantot, remontējot mēbeles vai veicot namdara darbus.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Notriektā tautumeita 7
Veselam
Zinātnieki atklājuši iemeslu, kas varētu izskaidrot gados jaunu cilvēku biežo saslimstību ar vēzi 57
Lasīt citas ziņas

Zāģu zobu lielumu nosaka pēc to skaita vienā collā – jo vairāk zobu collā, jo tie smalkāki. Zāģim ar lielākiem zobiem parasti ir garāks asmens, ar to zāģē lielākas detaļas un zāģējuma vieta ir rupjāka. Zāģim ar smalkiem zobiem ir līdzenāka zāģējuma vieta, taču darba process ir ilgāks, turklāt instruments strēgst mitrā koksnē (tāpēc mitra koka zāģēšanai izveido speciālu ierobotu zobu). Mazas detaļas zāģē ar īsāku zāģi, bet namdaru darbos parasti lieto garāku instrumentu. Mājsaimniecībā drīzāk noderēs vidējs eksemplārs – gan izmēru, gan zobu ziņā.

Ražotāji rūpējas, lai instruments būtu parocīgs kā kreiļiem, tā labročiem. Dažu modeļu zāģu rokturu ergonomiskā konstrukcija ļauj zāģēt gan ar labo, gan kreiso roku. Pērkot zāģi, jāpārbauda, vai tā asmens ir taisns. Zāģi pagriež prom no sevis tā, lai acu līnija sakristu ar asmeņu līniju, renītei starp zāģa zobiem jābūt taisnai. Kvalitatīvu zāģi patrinkšķinot ar nagu, būs dzirdama dzidra skaņa. Asam zāģim zobi kodīs pirkstā. Zāģējot jāievēro vairāki noteikumi. Zāģēt jāsāk lēnāk un vieglāk, lai vispirms izveidotu rievu. Strauji sākot zāģēt, zāģis var noslīdēt un iekost pirkstā. Tāpēc priekšmetam jābūt nekustīgam, ko nodrošina ar skrūvspīlēm. Tāpat jāatceras, ka zāģēšanas virzienā nedrīkst atrasties roka.

Figūrzāģis

CITI ŠOBRĪD LASA

Ar šauro figūrzāģa asmeni amatnieki izzāģē kokā vai citā materiālā liektas līnijas. Kokam paredzētais zāģīša asmens būs ar lieliem zobiem, bet metālu pievārēs sīkzobiem bruņots instruments. Pavisam smalkiem zāģējumiem domāti ir finierzāģi, kuru smalkais asmens nostiepts starp izlocītu metāla rāmi, ļaujot iegremdēt zāģa asmenīti materiālā apmēram 28 cm dziļumā un veidot materiālā mežģīnei līdzīgus darinājumus. Ar šādu zāģīti strādā gan kokgriezēji, gan juvelieri. Būvniecībā rokas figūrzāģi arvien vairāk aizvieto ar elektrisko figūrzāģi, kura asmens tāpat virzās uz augšu un leju.

“Jaunie modeļi, piemēram, ASV tapušais “DeWelt” figūrzāģis ir diezgan pamatīga ierīce,” stāsta veikala “Kurši” pārdevējs – konsultants An­dris Ābelītis. “Ja figūrzāģi lieto reti, to var nevis pirkt, bet uz laiku noīrēt. Tas aprīkots ar septiņiem ātrumiem, kas nodrošina savu optimālu darba režīmu katram atsevišķam materiālam un zāģa asmenim. Griešanas leņķa mainīšanas funkcija nodrošina slīpu zāģējumu. Ātrā asmens nomaiņa ļauj darbā lieki netērēt laiku. Zāģa noliekuma maiņa uz slīpāku procesa sākumā domāta, lai, sākot zāģēt, zāģa zobs attiecībā pret materiāla stūri virzītos slīpāk, saņemot mīkstāku triecienu. Figūrzāģis zāģē koku, skaidu plati, finieri, plastmasu un mīkstāku metālu. Katram no materiālu veidiem ir savs zāģa asmenis un labākais vibrācijas ātrums. Skaidas var nosūkt, instrumentu pievienojot putekļusūcējam, kā arī ar speciālu funkciju nodrošināt skaidu nopūšanu no detaļas darba virsmas. Tas nepieciešams, lai skaidrāk varētu saredzēt zāģējamo līniju. Zāģēšanu noteiktā attālumā nodrošina speciāls lineāls, kas tiek piemontēts zāģa pamatnē. Lielākus apļus izveido ar cirkuļa veida pagarinātāju. Jāatceras, ka labāku kvalitāti figūrgriezumiem kokā sasniegs tikai ar speciālajiem, profesionāļiem domātajiem asmeņiem.”

Zāģlāde

Ja mājās lielākā apjomā liek grīdu vai apšuvuma dēļus, iespējams, rentējas izmantot elektrisko šķērszāģi, kas tieši domāts šim nolūkam. Ja darbu apjomi nav plaši, noder cietmuguras zāģis, ko izmanto detaļu pārzāģēšanai precīzā leņķī. Tā kā ļoti svarīga ir vertikālā griezuma precizitāte, cietmuguras zāģis ir plats, tādējādi ļaujot kontrolēt asmens vertikālo stāvokli.

Zāģēšanai vislabāk izmantot speciālu zāģlādi jeb leņķgriešanas šablonu, kas notur zāģa muguru vertikāli taisnā leņķī. Piemēram, veikalā “Kurši” platais “Stanley” zāģis ar visu zāģlādi maksā 26,54 eiro. Detaļai precīzi perpendikulāras atzīmējamās līnijas velk ar galdnieka stūreni vai leņķa lineālu, kas ir 90 grādu leņķī, koka vai metāla brusiņā iestiprināts metāla (alumīnija vai tērauda) lineāls. Celtniecības stūrenis ir plaši izmantojams instruments. Liekot ailē durvis, ar stūreni pārbauda durvju kārbas augšējo malu. Saliekot mēbeles, pirms aizmugures sieniņas piestiprināšanas ar stūreni pārbauda, vai visi stūri ir taisnos leņķos. Dažkārt nepieciešams izmantot stūreni ar maināmu leņķi vai leņķa mērītāju. Maiņleņķa stūreni var uzstādīt, piemēram, 45 grādu lielumā un visas detaļas piegriezt šajā formātā. Savietojot astoņas šādas detaļas vienkop, iegūst apli (360 grādi). Nereti dārgākie stūreņi, īpaši no misiņa un cēlkoka gatavotie, nopērkami ar piemontētu nelielu līmeņrādi, kas lieti noder precīzākai un racionālākai darbu veikšanai.

Reklāma
Reklāma

Metramēri ir salokāmi vai viengabala, bet ruletes ir saritināmas. Sadzīvē noderīga ir 3 vai 5 metrus gara rulete ar magnetizētu galu. Salokāmie koka metramēri ir meistaru klasika, kas, iespējams, dāmām liks vilties. Virsmu stiprināšanai vislabāk noder galdnieku spīles ar gaiļa tipa padevi. Spīli saspiež ar parocīgu rokturi, momentāni atbrīvo ar gaili. Vērtīgs mājsaimniecības instruments ir īlens, kuru izmanto, ne tikai izdurot ādas jostā jaunu caurumu, bet arī novelkot smalku svītru uz mēbeļu plaknēm un tādējādi ļaujot precīzāk veikt zāģējumu. Ar īlenu iedurot mēbeļu plāksnēs caurumiņus, atvieglo mazo koka skrūvju ieskrūvēšanu. Veikalos tirgo arī īlenus – urbjus. Parastie zīmuļi lūst, atzīmējot svītras uz nelīdzenas koka virsmas, tādēļ saimnieka instrumentu kastē noder speciālais namdara zīmulis. Galdnieku vīle palīdzēs ātri nobraukt lieko spuru.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.