Kultūra
Kultūrpolitika

Roķe: “Latvijas Radio 5” noteiktais latviešu mūzikas īpatsvars ir mulsinošs 1


Latvijas Radio valdes locekle Sigita Roķe
Latvijas Radio valdes locekle Sigita Roķe
Foto – Zane Bitere/LETA

Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) noteiktais latviešu mūzikas īpatsvars 80% apmērā “Latvijas Radio 5” (“Pieci.lv”) pārraidāmajā saturā ir mulsinošs, aģentūrai LETA atzina Latvijas Radio (LR) valdes locekle Sigita Roķe.

Viņa skaidroja, ka tik nozīmīgām izmaiņā ir jābūt izsvērtām un pamatotām, ņemot vērā, ka jauniešu kanālā mūzikai ir ļoti būtiska loma. “Brīdī, kad “Pieci.lv” strauji tuvojas iepriekš noteiktajam mērķim par sasniegto auditoriju, no dalībnieku sapulces puses gaidām atbildīgus un normatīvajiem aktiem atbilstošus lēmumus,” sacīja Roķe.

Vienlaikus LR valdes locekle pauda atbalstu iniciatīvai palielināt latviešu mūzikas īpatsvaru un latviešu jauno mūziķu radīto darbu apmēru, uzsverot, ka jau patlaban “Pieci.lv” tiek pārraidīti vairāki jauni raidījumi, kas popularizē tieši latviešu jaunos mūziķus, un tas LR kā sabiedriskajam medijam arī ir jādara.

Tomēr viņa norādīja, ka LR mūzikas plūsma ir konceptuāls risinājums, kā piesaistīt jauniešu auditoriju, kas ir “Pieci.lv” izveides mērķis, tādēļ ir mulsinoši, ka tiek noteikta šāda proporcija.

Roķe arī piebilda, ka dažas dienas pirms NEPLP lēmuma pieņemšanas, viņa tikās ar Eiropas Raidorganizāciju apvienības pārstāvjiem, kuri arī norādīja, ka kvotu ieviešana jauniešu kanālos ir mulsinoša un nesaprotama.

Aģentūra LETA jau ziņoja, ka NEPLP ceturdien nolēma, ka LR kanālam “Pieci.lv” līdz šā gada 1.septembrim jāveic attiecīgās izmaiņas, lai nodrošinātu, ka tajā atskaņotās mūzikas un satura formāta īpatsvars latviešu valodā sasniedz 80%.

Neskaitot autorraidījumus, ne mazāk kā 80% muzikālā satura “Pieci.lv” jābūt Latvijas autoru darbiem, īpaši akcentējot jaunās mūzikas grupas un izpildītājus.

Radiostacijai uzdots veidot Latvijas jaunās mūzikas izlasi, kas tiek nodota auditorijas vērtējumam, iepazīstināt ar Latvijas mūzikas attīstības tendencēm kontekstā ar pasaules mūzikas industrijā notiekošo, kā arī nodrošināt mūzikas ierakstus LR studijās, izceļot jaunos māksliniekus Latvijas mūzikas jomā.

Tāpat “Pieci.lv” jāveic ieraksti būtiskos Latvijas festivālos un pasākumos, atbilstoši “Pieci.lv” mūzikas formātam, jāveicina mūzikas kritika un komentāri par notiekošo Latvijas mūzikā un jāizveido “Pieci.lv” arhīvs, ietverot gan populārās, gan nekomerciālās nišas mūzikas ierakstus.

Saistītie raksti

“Pieci.lv” satura galvenā redaktore Anna Platpīre aģentūrai LETA atzina, ka ir pārsteigta par NEPLP lēmumu palielināt radiostacijas pārraidītā satura latviešu valodā īpatsvaru līdz 80%, tostarp “Pieci.lv” komanda iepriekš aicināja padomi sniegt datus, kas pamatotu šādu soli, tomēr no NEPLP puses tas netika darīts.

Viņa atzīmēja, ka līdz šim “Pieci.lv” ir īstenojis padomes uzdotos uzdevumus, tomēr šoreiz, pēc Platpīres teiktā, NEPLP ir rīkojusies nepareizi, pieņemot tik būtisku lēmumu bez LR valdes klātbūtnes. Platpīre pauda uzskatu, ka šāda rīcība liecina par specifisku NEPLP vadības stilu, kā arī norāda uz padomes vājumu un politisko ietekmējamību.

LA.lv