×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.1°C
Līga
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
8. decembris, 2016
Drukāt

Roku darbs ir priekšrocība. “Irve” palielina jaudas un gatavojas eksportam

Foto - Valdis SemjonovsFoto - Valdis Semjonovs

Latvijā vienīgais apģērbu žāvēšanas tuneis, kas stundas laikā ar gaisu un tvaiku izžāvē 450 – 500 apģērba gabalu. Tunelis atrodas "Irves" ražotnē Salaspilī.

finanshu_piesprice200

Svarīgs pirkums

Jaunas ražotnes pirkums Salaspilī no Zviedrijas uzņēmuma “CWS Boko” Latvijas SIA “Irve” bija nepieciešamība. Līdz šā gada oktobra beigām Jānim Bumbulim piederošais ģimenes uzņēmums visus pasūtījumus no aptuveni 40 pieņemšanas vietām Latvijā izpildīja pirms vairāk nekā 20 gadiem pirktajā ēkā Rīgā, Satekles ielā. “Mūsu jauda bija izsmelta. Lielā pieprasījuma dēļ grūti bija apkalpot klientus vasaras mēnešos, otrajā dienā klientam izmazgātu veļu atdot nevarējām. Meklējām iespēju paplašināties. Vērtējām iespēju piebūvi būvēt Rīgā vai ārpus galvaspilsētas. Rīgā liela problēma ir darbaspēks. It īpaši mūsu nozarē, kur liels īpatsvars visās izmaksās ir darbaspēkam. Mums ir ļoti daudz roku darba. Viena žakete tīrīšanas procesā iziet caur 11 darbinieku rokām. Tā ir viena no lielākajām grūtībām, darbaspēka nodoklis Latvijā ir ļoti augsts,” izvēli pamato uzņēmuma saimnieks Jānis Bumbulis. Turklāt zviedriem bizness Latvijā nebija veiksmīgs.

Nedaudz pārsteidz, tomēr lielais roku darba īpatsvars līdz šim bijusi viena no “Irves” priekšrocībām konkurences cīņā. Proti, augstas kvalitātes pakalpojumu, izcilu tīrību ķīmiskajā apstrādē nevar nodrošināt vien mašīna. Ir traipi, kuru tīrīšanā vajadzīgs roku darbs. Daudzas citas ķīmiskās tīrītavas Latvijā tik augstu darba kvalitāti nenodrošina.

Pārceļ ražotni ārpus Rīgas

Patlaban “Irve” visu apģērbu servisu ir pārcēlusi uz Salaspili, kur iecerēta korporatīvo klientu darba apģērbu un liela apjoma veļas – viesnīcu gultasveļas, restorānu gald­autu un tamlīdzīgi – mazgāšana. Ražotnē ir uzstādītas 17 modernas, lielākas jaudas veļas mašīnas, pieci žāvētāji un kalandrs, kas gludina lielos palagus un virspalagus, kā arī automātiski tos glīti saloka. “Irves” jaunās ražotnes lielākais lepnums ir Latvijā vienīgais apģērbu žāvēšanas tunelis, kas stundas laikā ar gaisu un tvaiku izžāvē 450 – 500 apģērba gabalu.

Jaunajā ražotnē vienas maiņas garums ir astoņas stundas, šajā laikā izmazgā 3 – 3,5 tonnas veļas. Palielinoties pieprasījumam, Salaspils mazgātavā darbu organizēs trīs maiņās, attiecīgi diennakts laikā ražotne ļaus apstrādāt līdz pat 10,5 tonnām veļas.

Svarīgi, ka “Irves” jaunajā ražotnē Salaspilī ir uzstādīti moderni ūdens filtri un iekārta, kas pilsētas ūdeni pārvērš destilētā ūdenī, lai nodrošinātu tīru un kvalitatīvu tvaiku. Tas uzlabo kvalitāti un ir saudzīgs pret pārējām iekārtām, paildzinot to darba mūžu.

J. Bumbulis atklāj, ka Salaspils jaunās ražotnes darījumā saņemts vairāk nekā 600 000 eiro bankas “Citadele” atbalsts. Pirms tam notikušas arī sarunas ar riska kapitālistiem. “Mēs darbojamies nozarē, kur ieguldījumu atpelna ilgā termiņā, nevis piecos gados, kas vajadzīgs riska kapitālistiem. Šā iemesla dēļ viņiem nebijām interesanti,” tā J. Bumbulis. Ar “Citadeli” un pirms tam “Parex banku” “Irve” ir saistīta gandrīz visu tās darbības laiku. Svarīgi, ka “Citadele” neraksturīgi banku praksei atbalstīja J. Bumbuli akciju atpirkšanā no cita uzņēmuma līdzīpašnieka, ASV latvieša Valtera Mainieka, kas sev dzīvē izvirzījis citus izaicinājumus. Visticamāk, iemesls bija ilgie sadarbības gadi, prognozējamība un vietējais, profesionālais menedžments.

Tirgus un inovācija

Apģērbu tīrīšanas un veļas mazgāšanas tirgus Latvijā ir ļoti piesātināts un… sabojāts. “It īpaši tas attiecas uz valsts un pašvaldību iepirkumiem, kur uzvar viszemākās cenas piedāvājums. Par tādu cenu naudas pietiek ūdenim, bet ķimikālijām un īpaši darba algām nepietiek,” ar rūgtumu teic J. Bumbulis.

SIA “Irve” ir piedalījusies vairākos valsts iepirkuma konkursos un sapratusi, ka tajos darbojas citi, nevis godīgas konkurences principi. Uzņēmums paliek pie savas darbības stratēģijas – maksā visus nodokļus, ko apliecina VID atzinība. Divdesmit divus gadus ilgajā darbības laikā nav bijis neviens darba algas kavējums. “Irve” klientus piesaista ar attieksmi pret pircēju, kas ir vienāda pret ikvienu klientu. Aptuveni 120 darbinieku kolektīvā visi saprot – vissvarīgākais ir klients. Uzņēmumā izmanto visas ķīmiskās tīrīšanas un mazgāšanas tehnoloģijas, tostarp klasisko perhloretilēnu, jauno šķīdinātāju tehnoloģiju un mitro tīrīšanu. Viens no klientu uzticēšanās nosacījumiem “Irvei”, visticamāk, ir arī kļūdu atzīšana. “Jā, nav tā, ka mēs darbojamies bez kļūdām. Pasaulē ķīmiskajā tīrīšanā rēķina 5 – 6% brāķa no naudas apgrozījuma. Mēs gada laikā 10 000 – 15 000 eiro kompensācijās maksājam no viena miljona naudas apgrozījuma apģērbu tīrīšanas nozarē. Iemesls maksājumiem ir gan nekvalitatīvs apģērbs, kuru nevar iztīrīt, gan cilvēciskais faktors. Mēs tad klientam atklāti atzīstam savu vainu,” tā J. Bumbulis.

“Irve” Latvijā savā nozarē daudzus jauninājumus ieviesa un turpina ieviest pirmā. Piemēram, mobilo apkalpošanu mājās un birojā. To patlaban par to pašu cenu kā pieņemšanas punktos nodrošina ar četrām automašīnām. Pirms vairākiem gadiem izveidoto pieņemšanas kvīšu paraugus vēlāk pārņēma citi konkurenti. Arīdzan vakuuma iepakošanu uzņēmums sāka pirmais Latvijā. Paskaidrosim, ka tā ļauj saspiest, piemēram, uz ziemu vasarnīcas segas un spilvenus. “Irve” pirmā Latvijā ieviesa arī mitro tīrīšanu.

“Irve” pēc individuāliem pasūtījumiem šuj “Bruni” zīmola vīriešu kreklus, bet aizvadītajā nedēļā sāka piedāvāt jaunu pakalpojumu – uzvalku šūšanu sadarbībā ar Itālijas drēbniekiem. Viņi brauc uz Latviju un pēc astoņiem uzvalku paraugiem koriģē valkātāja izmērus, uzvalku šuj Itālijā. Pārsteidzoši, bet cenas ziņā šūt pie Itālijas skroderiem ir daudz lētāk nekā pie Latvijas meistariem. Latvijas sportistu olimpiskās komandas tērpu šūšana Londonas olimpiādei 2012. gadā ļāva uzņēmumam gūt labu atpazīstamību.

Balsti un eksporta ieceres

Naudas apgrozījuma ikgadējais kāpums par aptuveni 5% (izņemot 2009. un 2010. gadu), jauno pakalpojumu ieviešana, jaunu tehnoloģiju izmantošana un pastāvīgi darbinieki “Irvi” likumsakarīgi ir novedusi pie eksporta tirgus meklējumiem. J. Bumbulis teic, ka tās, visticamāk, būs Skandināvijas valstis, kur cenu atšķirība ar Latviju ir ļoti liela. Uzņēmējs par “Irves” priekšrocību nosauc darbošanos trīs virzienos, kas tirgus cenu svārstību gadījumā ļauj saglabāt stabilitāti. Vēl viens balsts ir “Irves” stabilā vadības komanda. J. Bumbulis sava izveidotā uzņēmuma vadību ir iecerējis pakāpeniski nodot ģimenes jaunajai paaudzei. Jau patlaban meita Dace Pētersone nodarbojas ar mārketinga jautājumiem, mazdēls Krišjānis Bumbulis strādā par ekspeditoru, bet dēls Valdis Bumbulis nodarbojas ar jaunu sistēmu ieviešanu un projektu vadību.

SIA “IRVE” 

* Dibināta 1994. gadā.

* Pamata darbība ir apģērbu ķīmiskā tīrīšana, individuālo un korporatīvo klientu veļas mazgāšana, kā arī darba apģērbu šūšana un noma. Papildus tam “Irve” izveidojusi un attīsta zīmolu “Bruni”, kas pēc individuāla pasūtījuma šuj augstākās klases lietišķā stila apģērbu.

* Korporatīvo klientu vidū ir vadošie Latvijas farmācijas, gaļas pārstrādes, ceļu būves un citu nozaru uzņēmumi, kas ikdienā izmanto darba apģērbus.

* Naudas apgrozījums 2015. gadā 2,43 milj. eiro, peļņa 123 000 eiro.

* Nodarbina 120 darbiniekus.

* Lielākie klienti AS “‘Grindeks”, “Benu aptiekas”, SIA “Latvijas mobilais telefons”, SIA “Lattelecom” un citi uzņēmumi.

Naudas atdeve 

* 2016. gadā aizņemas bankā “Citadele” 
747 640 eiro jaunās Salaspils ražotnes pirkumam.

* Par šo naudu nopērk ēku ar ražošanas iekārtām Salaspilī.

* Ieguldījuma iecerētais atmaksāšanās laiks 
ir astoņi gadi.

 

Komentārs 

Sanita Bajāre, bankas “Citadele” Uzņēmumu apkalpošanas direkcijas vadītāja: “SIA “Irve” ir piemērs, kā pakāpeniski un veiksmīgi attīstīt uzņēmumu. Katru gadu “Irve” ir kāpinājusi savu apjomu un apgrozījumu. Tāpēc uzņēmumu varējām atbalstīt gan šajā projektā, gan pirms diviem gadiem, kad ilggadējais uzņēmuma vadītājs un mazākumakcionārs Jānis Bumbulis no sava ASV partnera iegādājās visas uzņēmuma kapitāldaļas, kļūstot par tā vienīgo īpašnieku. Tāpat esam gandarīti, ka Latvijas uzņēmums iegādājies zviedru ražotni, nevis otrādi. “Irvei” ir kompetents, zinošs un uz biznesa attīstību vērsts vadītājs. To lieliski apliecina fakts, ka uzņēmumā ir izveidoti un attīstīti trīs galvenie darbības virzieni – veļas mazgāšana, ķīmiskā tīrīšana un darba apģērbu šūšana un noma, kas cits citu papildina un balsta, ja kādā no segmentiem radušās grūtības. Uzņēmumam ir spēcīgs biznesa plāns, un bankai ir gandarījums uzņēmumu atbalstīt attīstībā.”

 

Tuvākā filiāle

* Filiāle “Laimdota” Rīgā, K. Barona ielā 20-1

* KAC “Liesma” Rīgā, Vagonu ielā 20

“Finanšu piešprice” ir reportāžu sērija par uzņēmumiem, kas attīstās ar bankas “Citadele” kredītu
citadele

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+