Foto – Shutterstock

Roku tirpšana. Kāpēc tā notiek? Skaidro neiroloģe Santa Ašmane 1

Kā novērst roku tirpšanu? Marija Rēzeknē

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 156
Kokteilis
Magnētiskās vētras 2024. gada aprīļa beigām – visbīstamākās dienas
Lasīt citas ziņas

Klīnikas “Premium Medical” neiroloģe Santa Ašmane skaidro, ka roku tirpšana ir saistīta ar nervu kairinājumu vai bojājumu, kam biežākie iemesli ir kakla daļas mugurkaula patoloģija vai izmaiņas plaukstas pamatnē, retāk – elkoņa locītavas rajonā. Nerva bojājumi bieži mēdz rasties traumas rezultātā, tādēļ, ja gadījušās dziļas grieztas, plēstas brūces, jāpārliecinās, vai nav skarts nervs. Arī sasituma, saspieduma dēļ radusies hematoma (zemādas asinsizplūdums) mēdz nospiest tuvumā esošu nervu gluži tāpat kā rēt­audi pēc traumas šajā vietā.

Tirpšana var būt viens no dažādu centrālās nervu sistēmas saslimšanu simptomiem, piemēram, asinsrites traucējumiem galvas vai muguras smadzenēs, audzējiem, iekaisuma procesiem, multiplai sklerozei u.c. Šajos gadījumos parasti ir arī citas sūdzības: galvassāpes, reiboņi, redzes traucējumi, muskuļu vājums.

CITI ŠOBRĪD LASA

Nereti rokas sāk tirpt, veicot saspringtu darbu . Plaukstas pamatnes saistaudu sabiezējumu, kas sašaurina kanālu, kur atrodas vidus nervs, agrāk uzskatīja par tipisku slimību lauksaimniekiem un cilvēkiem, kuri ilgstoši strādā ar vibrējošiem darbarīkiem. Mūsdienās to bieži novēro arī tiem, kuri daudz laika pavada pie datora vai citu darbu, kas saistīts ar plaukstas locītavas pārslodzi.

Jāpavēro, vai tirpšana parādās arī pie galvas vai kakla kustībām, vai to provocē aukstums, caurvējš vai citi faktori, vai rokas tirpst arī guļot.

Terapija ir ļoti individuāla un atkarīga no bojājuma lokalizācijas (kakla daļā, plecu joslā, visa roka vai tikai pirksti), izteiktības (pēkšņi, ilgākā laika posmā, pakāpeniski pieaug), ilguma (naktī, dienā, nepārtraukti). Var būt nepieciešama medikamentu lietošana, blokādes, fizioterapijas seansi vai kombinēta terapija, ko vislabāk spēj ieteikt neirologs. Iespējama arī operācija.

Tikmēr varat lietot B vitamīnus un veikt ārstnieciskās fizkultūras vingrojumus, gulēšanai izvēlieties optimālu spilvenu un matraci. Tirpšana dažkārt mazinās, mainot ķermeņa pozu, papurinot, pamasējot rokas.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.