Kultūra
Māksla

Romana Sutas jubilejas izstādes atklāj ar teatralizētu procesiju 16

Karīnas Miezājas foto

Godinot izcilo latviešu mākslinieku Romanu Sutu viņa 121. dzimšanas dienā, piektdienas, 28. aprīļa vakarā Latvijas Nacionālais mākslas muzejs ar vērienu atklāja projektu “Romans Suta – 120. Universālā mākslas formula”, kas norisinās divos muzeja departamentos – LNMM galvenajā ēkā un Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā, LA.lv uzzināja muzejā.

Rīdziniekiem un pilsētas viesiem vakar laikā starp plkst. 17 un 17.30 bija iespēja vērot, kā no Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja uz Latvijas Nacionālo mākslas muzeju izstādes virzās pavadīs teatrāla procesija ar ormani, mūziķu un aktieru piedalīšanos, ļaujot atdzīvoties Romana Sutas mākslas darbiem Rīgas ielās.

Pieturu vietās procesijas dalībniekus sagaidīja aktieru grupas, attēlojot īsas intermēdijas, kurās izspēlēja Romana Sutas mākslas darbu sižetus – ainas no Rīgas 20. gadsimta 20.-30. gadu dzīves. Autora daiļrades personāžos iejutās Latvijas Kultūras akadēmijas studenti. Procesiju vadīja ormanis ar ekipāžu – Romana Sutas darbu iemīļotais tēls. Ekipāžā brauca pats mākslinieks, kuru atveidoja Latvijas Nacionālā teātra aktieris Ainārs Ančevskis, uz akordeona spēlēdams mākslinieka dzīves laika iecienītus skaņdarbus.

Romans Suta (1896-1944) ir viena no modernisma laikmeta centrālajām figūrām Latvijā – unikāla radošā personība, kuras erudīcija, neordināra spriestspēja, mākslinieciskais talants un neizsīkstošais entuziasms pārsteidza laikabiedrus. Mākslinieka jubilejas izstāde “Romans Suta – 120. Universālā mākslas formula” notiks paralēli Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) galvenās ēkas un Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja (DMDM) izstāžu zālēs. Ar šīm divām saistītajām ekspozīcijām muzejs vēlas jaunā gaismā akcentēt Romanu Sutu kā daudzšķautnainu sava laikmeta un jaunās Latvijas valsts personību, atklāt meistaru ne tikai kā gleznotāju un grafiķi, mākslas teorētiķi un pedagogu, bet arī kā vienu no tiem, kas veidoja Latvijas dizaina pamatus.

Ekspozīcija Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā piedāvā apmeklētājiem iepazīt Romana Sutas idejas, eksperimentus un paliekošo mantojumu dizaina un lietišķās mākslas jomā, savukārt otra ekspozīcija, kad izvietota LNMM Lielajā izstāžu zālē, ļauj izzināt Romana Sutas darbību stājmākslas un scenogrāfijas nozarē, atklājot arī paša mākslinieka neordināro personību – harizmātisku, temperamentīgu, aizrautīgu, pretrunīgu.

Romana Sutas daiļrades pilna retrospekcija ir 2017. gada centrālais notikums LNMM plānoto pasākumu programmā. Izstāde būs apskatāma Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā no 29. aprīļa līdz 18. jūnijam, LNMM galvenajā ēkā – no 29. aprīļa līdz 9. jūlijam.

Galerijas nosaukums

LA.lv