×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.5°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
11. februāris, 2013
Drukāt

Romanovas aitas

Foto - Valdis SemjonovsFoto - Valdis Semjonovs

Kur Latgales pusē varētu nopirkt Romanovas aitas? Meklējām, bet šīs šķirnes dzīvniekus nekur nepiedāvā.
 Artūrs Glaudāns Krāslavas novadā

 

Pēc Latvijas aitu audzētāju asociācijas sniegtās informācijas, pašlaik vienīgā saimniecība Latvijā, kur nopietni nodarbojas ar tīršķirnes vaislas Romanovas šķirnes aitu audzēšanu, atrodas Pārgaujas novada Raiskuma pagastā. Zemnieku saimniecībā “Grīvzeme” jau astoņus gadus notiek rūpīgs un godprātīgs selekcijas darbs. Lai nepieļautu tuvradniecību, ganāmpulku atjauno ar ievestiem dzīvniekiem no Vācijas.

Diemžēl Latvijā lielākā daļa aitkopju, kuri tur Romanovas aitu ganāmpulku, nenošķir teķus. Viss kuplais radu pulks dzīvo vienā barā – mātes, meitas, māsas, tēvi, dēli, brāļi… Kamēr vecākie vaislas teķi cīkstas, noskaidrojot attiecības, uzdarbojas jaunuļi – parastie tie mazākie un knapākie. Rezultātā šķirne izvirst, audzētāji iegūst arvien mazāka auguma aitiņas, jēri dzimst kropli, kaķa lielumā un negrib pieņemties svarā, tādējādi samazinās iegūtās gaļas iznākums.

Z/s “Grīvzeme” saimniece Māra Alsberga uzsver, ka jaunie nekastrētie teķīši noteikti jānošķir no māšu ganāmpulka. Arī vaislas teķi vēlams pielaist pie aitām tikai lecināšanas periodā vai arī jānošķir jaun­aitas jau četru mēnešu vecumā, kad tās ir fiziski gatavas apaugļoties. Nedrīkst aizmirst, ka Romanovas aitas ir gatavas apaugļoties cauru gadu, tām nav sezonālas meklēšanās kā tumšgalvēm.

Pašlaik z/s “Grīvzeme” par 50 latiem var nopirkt Romanovas aitiņas, kas martā sasniegs gada vecumu. Tikpat vecus vaislas teķus pārdod par 150 latiem gabalā.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+