×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.5°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
14. maijs, 2015
Drukāt

Romantiska mīla un nebeidzami meli – “Klibais no Inišmānas” Liepājā

Foto - LETAFoto - LETA

Viktors Ellers

15. maijā Liepājas teātrī pirmizrādi piedzīvos šīs sezonas pēdējais jauniestudējums. Tā režisors Regnārs Vaivars kopā ar Liepājas teātra aktieriem iestudējis Latvijas teātra skatītājiem labi pazīstamā īru izcelsmes dramaturga un scenāriju autora Mārtina Makdonas lugu “Klibais no Inišmānas”, ko režisors nodēvējis par “letālu komēdiju”.

Mārtins Makdona (1970) tiek uzskatīts par vienu no mūsdienu talantīgākajiem autoriem. Luga “Klibais no Inišmānas” sarakstīta 1996. gadā un ir pirmā no “īru triloģijas” lugām. Makdonas darbus pēdējos gados iecienījuši vairāki Latvijas teātru režisori – “Spilvencilvēks” (2005), Dailes teātris, režisors Jans Villems van den Boss; “Vienrocis no Spokānas” (2013), Dailes teātris, režisors Jurijs Djakonovs, “Līnenas skaistumkaraliene”, (2007), Dailes teātris, režisors Mihails Gruzdovs.

M. Makdonas dzimtenē Anglijā tiek uzskatīts labāko jauno angļu dramaturgu kopš Džo Ortona 60. gados. Viņš pameta skolu 16 gadu vecumā un piecus gadus pavadīja, rakstot radio scenārijus un saņemot atteikumus, līdz divus scenārijus pieņēma Austrālijas raidstacijas. Savu pirmo lugu “Līnenas skaistumkaraliene” viņš sarakstīja astoņās dienās 1996. gadā. Kad tā 1997. gadā tika pirmoreiz uzvesta Londonā, Makdonam bija tikai 27 gadi, viņa lugas vienlaikus izrādīja četros Londonas teātros. Starp M. Makdonas slavenākajām lugām minama “Inišmoras leitnants”, kas kopā ar lugām “Inišēras sirēnas” un “Klibais no Inišmānas” veido autora otro “īru triloģiju”.

Lugā “Klibais no Inišmānas” darbība notiek Īrijā nelielajā un vientuļajā Inišmānas salā 1934. gadā. Autors darbu sarakstījis, par pamatu ņemot vēsturiski reālu faktu – filmas “Man of Aran”, kurā attēlota salu iedzīvotāju ikdiena un paradumi, uzņemšanu šajā laikā. Inišmānas iedzīvotāji pavada dienas, tenkojot viens par otru, jo nekā cita šajā salā nav ko darīt, līdz viņu ikdienas rutīnu satricina ziņa, ka blakus salā ieradusies filmēšanas grupa no Holivudas, kas meklē aktierus salas iedzīvotāju vidū. Prom gribas tikt visiem, bet izdosies tikai vienam no viņiem.

“Lugas varoņi ir kā pārauguši bērni, kurus nav vēl skārusi civilizācija. Viņi šķietami runā ne par ko, mīdās uz vietas un atgremo vienus un tos pašus notikumus, taču tam visam pāri skan arhaisks un sentimentāls stāsts par dzimteni, nepiepildītu sapņu rūgtums, romantiska mīla un nebeidzami meli,” lugu raksturo režisors R. Vaivars. Šī ir režisora otrā izrāde Liepājas teātrī – 2012. gadā viņš Liepājā pēc Natālijas Vorožbitas darbu motīviem iestudēja traģikomēdiju “Gogolmogols”.

Iestudējumā galveno lomu atveidos Liepājas teātra aktieris Viktors Ellers, pārējās lomās iejutīsies Sigita Jevgļevska, Karīna Tatarinova, Leons Leščinskis, Sandis Pēcis, Anete Berķe, Kaspars Gods, Edgars Pujāts, Anda Albuže.

Režisora radošajā komandā strādā arī viņa asistents Dmitrijs Petrenko, sce

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+