Inga Kalna
Inga Kalna
Foto – Oļegs Zernovs

Romantisks retumu vakars ar Ingu Kalnu un LNSO 0

Lielajā ģildē 19. aprīlī Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra klaviertrio piedāvā kamermūzikas koncertu “Inga Kalna un 7 romances”, kurā tiks atskaņots Jāņa Ivanova Klaviertrio, Dmitrija Šostakoviča “Septiņas romances ar Aleksandra Bloka dzeju” un Franča Šūberta Otrais klaviertrio.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
TESTS. Jūsu īkšķu novietojums, sakrustojot pirkstus, atklāj daudz par jūsu personību 12
Veselam
7 produkti, kas visiem šķiet veselīgi, taču patiesībā tādi nav 16
“Pasažieriem bez sejas maskas var tikt atteikta iekāpšana transportlīdzeklī!” Paziņojums autobusa salonā samulsina braucēju 55
Lasīt citas ziņas

Programmu veidojis LNSO klaviertrio, kurā spēlē LNSO vijolnieks Indulis Cintiņš, LNSO čelliste Dace Zālīte un Latvijas Nacionālās operas galvenais solistu koncertmeistars Mārtiņš Zilberts. Programmas viešņa – prominentos pasaules opernamos pazīstamā dziedātāja Inga Kalna.

Trio paliek uzticīgs idejai atskaņot kādu no klaviertrio klasikas virsotnēm. Šajā koncertā atskaņos Šūberta vērienīgo Otro klaviertrio – vienu no Šūberta pēdējām kompozīcijām. Apjomīgais, ļoti skaistais, kinofilmu skaņu celiņos nereti citētais trio veltīts komponista skolas gadu drauga saderināšanās svētkiem, un šī ir viena no retajām Šūberta beidzamo gadu kompozīcijām, ko autors dzirdēja dzīves laikā. “Ļoti daudz un rūpīgi domājām par šo programmu. Ņemot par pamatu Šostakoviča cikla muzikālo estētiku, kā arī iedvesmojoties no Bloka poētiskā pasaules redzējuma, izvēlējāmies atskaņot tieši Ivanova un Šūberta klaviertrio. Patlaban ļoti gaidām koncertu un izbaudām mēģinājumu procesu ar Ingu Kalnu,” saka Mārtiņš Zilberts.

CITI ŠOBRĪD LASA

Līdzās Šūbertam – Latvijas komponista Jāņa Ivanova Klaviertrio, kurā ieausts gan Latvijas mūzikas patriarha Jāzepa Vītola portrets, gan reālā dzīve, un Dmitrija Šostakoviča vokālais cikls ar Aleksandra Bloka dzeju, kur vienā no dziesmām ir teikts: “Naktī, kad aizmieg viss trauksmainais un pilsēta tinas miglā, ak, kāda mūzika skan no Dieva un kādas skaņas dzimst uz zemes.” No visa dzejnieka Bloka mantojuma Šūberts izvēlējies viņa agrīnos, trauksmainos dzejoļus, kuros spilgti attēlotas gaisā jūtamās traģisko kataklizmu priekšnojautas. “Ofēlijas dziesma”, “Gamajuns, viedais putns”, “Mēs bijām kopā”, “Pilsēta miegā”, “Vētra”, “Slepenās zīmes” un “Mūzika” veido lakonisku un askētisku vēstījumu, kura tēma ir mākslinieks sasaistē ar pasauli – ar dabu, laiku, pilsētu un cilvēkiem. Pirms pāris gadiem festivālā “Artissimo” pirmo reizi I. Kalna izpildīja “Septiņu Aleksandra Bloka dzejoļu” vokālo ciklu. “Cikla tēlaino pasauli ietekmē Blokam raksturīga noskaņa: melanholiska, reizēm skarba, mistiska un pāri visam – ļoti romantiska. Bloka romantisms nav apklāts ar zefīra pomādi, nav apkaisīts ar pūdercukuru. Tas ir skarbs, lakonisks, sāpju un cerību pilns, dažviet pravietiski dziļš. Leksika, ko Bloks lieto, ir visai sarežģīta, spēcīga, pārdomas veicinoša. Tas ir acīmredzami, ka Šostakoviču šī dzeja apbūra un ierāva savā tēlu viesulī. Šajā ciklā mēs varam baudīt pašas liriskākās un mīlas pilnākās Šostakoviča lappuses. Un arī mani šī mūzika katru reizi no jauna apbur, kā ar labām, gudrām grāmatām, es katru reizi atklāju sev ko jaunu,” atklāj dziedātāja.

19. IV 19.00 Lielajā ģildē Rīgā

Biļetes “Biļešu paradīzes” kasēs, www.bilesuparadize.lv

Cena: no EUR 7 līdz 23