×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.9°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
13. oktobris, 2014
Drukāt

“Romeo un Džuljeta” – divas versijas

VDT Publicitātes fotoVDT Publicitātes foto

Galvenajās lomās - jaunie aktieri Rūta Dišlere un Rihards Jakovels.

Piektdien, 24. oktobrī Latvijas Nacionālajā operā pirmizrādi piedzīvos Sergeja Prokofjeva baleta “Romeo un Džuljeta” jauniestudējums, bet divas dienas vēlāk notiks šīs pašas Šekspīra traģēdijas jauniestudējuma pirmizrāde Valmieras Drāmas teātra LMT Mansardā.

Sergeja Prokofjeva “Romeo un Džuljeta” (1934) ir viens no populārākajiem 20. gadsimta baletiem. Horvātu horeogrāfe Valentīna Turku savā iestudējumā piedāvā jutekliska un brutāla laikmeta vīziju, kur dzīvības un nāves jautājumi bieži tiek risināti iracionālā veidā, kaislību piesātinātā atmosfērā. Iestudējuma vizuālajā noformējumā izmantotie renesanses glezniecības un arhitektūras elementi pastiprina arī mūsdienu cilvēkam tik būtiskās ilgas pēc mūžīgās mīlestības. Latvijā balets līdz šim iestudēts trīs reizes – 1953., 1982. un 1999. gadā.

Savukārt VDT versijā lugas notikumi pietuvināti mūsdienām, un dzimtu naida vietā par jaunu cilvēku nāves iemeslu kļuvusi cīņa par varu. “Mēs gribam mīlēt un būt mīlēti un laimīgi, taču būt destruktīviem ir vieglāk. Izrādē neesam izvēlējušies kādu konkrētu laiku, arī vieta ir nosacīta Amerika – mūsu sapņu un priekšstatu zeme, kur visam vajadzētu būt labi. Tomēr arī tur valda tieši tā pati destrukcija. Divu naidīgu dzimtu vietā Romeo un Džuljetas mīlestību padara neiespējamu vecāku tieksme pēc varas, kuras dēļ viņi gatavi uz visu: tēvs, pilnīgi skaidri apzinoties, ko dara, gatavs pārdot savu meitu. Mūsu izrādē Džuljetai vairs nav 14 gadu, varoņi ir tādi, kādi ir aktieri – jauni, bet pieauguši cilvēki, kas saprot, ka mīlestība ir vienīgā izeja abu ģimeņu radītajā bezizejā,” norādījis Eihe.

Arī Valmieras teātrī šis būs trešais “Romeo un Džuljetas” iestudējums. Abi iepriekšējie bija visnotaļ izaicinoši savam laikam – 1966. gada uzvedumā režisors Oļģerts Kroders šokēja pieņemšanas komisiju ar Romeo, kas bija novilcis kreklu, savukārt Valentīna Maculēviča 1989. gada iestudējumā divas naidīgās dzimtas bija latvieši un krievi.

LNO iestudējumu veidos muzikālais vadītājs un diriģents Mārtiņš Ozoliņš, diriģents Jānis Liepiņš, iestudējuma koncepcijas autore, horeogrāfe Valentīna Turku, horeogrāfs Leo Mujics, scenogrāfs Marko Japels, kostīmu mākslinieks Leo Kulašs, gaismu mākslinieks Paskals Merats. Jauno mīlētāju lomās iejutīsies Evelīna Godunova, Sabīne Guravska, Jūlija Brauere / Viktors Seiko, Arturs Sokolovs un Aleksandrs Osadčijs.

VDT izrādi veidojis Mārtiņš Eihe – viņš arī telpas koncepcijas autors, kostīmu māksliniece ir Baiba Litiņa, horeogrāfs – Aigars Apinis. Galvenajās lomās būs jaunie aktieri Rūta Dišlere un Rihards Jakovels.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+