×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.5°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
13. augusts, 2012
Drukāt

Romnijs izrauga Raienu

Foto-LETA/AFPFoto-LETA/AFP

ASV republikāņi izveido spēcīgu tandēmu novembra vēlēšanās. ASV Republikāņu partijas kandidāts prezidenta amatam Masačūsetsas eksgubernators Mits Romnijs par viceprezidenta kandidātu izraudzījis kongresmeni no Viskonsinas štata Polu Raienu.

 

 

Ideoloģiska izvēle

Līdz šim kongresmenis no Viskonsinas štata Pols Raiens nav bijis pazīstams vairākumam amerikāņu, bet Vašingtonā viņš guvis ievērību ar savu radikālo plānu valsts parāda samazināšanai. Republikāņi uzskata, ka Raiena iesaistīšanās priekšvēlēšanu kampaņā stiprinās partijas izredzes novembra vēlēšanās. Prezidenta Baraka Obamas atbalstītāji Demokrātu partijā dēvē Raienu par “ekstrēmistu ideologu”, kura plāns kaitētu vairākumam amerikāņu un nāktu par labu tikai miljardieriem, ziņo raidsabiedrība BBC. Obamas priekšvēlēšanu kampaņas pārstāvis izteicies, ka Raiens aizstāv “kļūdainu” ekonomisko politiku, kas novestu pie “katastrofisku” kļūdu atkārtošanas.

Atzīstot, ka Raiena iesaistīšanās ir devusi jaunu sparu republikāņu priekšvēlēšanu kampaņai, novērotāji atzīmē, ka viņa izraudzīšana viceprezidenta amatam ir “izteikti ideoloģiska izvēle”, kas ne vienmēr var nākt par labu republikāņiem. Kā norāda laikraksts “The Wall Street Journal”, viceprezidenta amata kandidāta nosaukšana uz līnijkuģa “Wisconsin” klāja satur arī spēcīgu militāru simbolismu. Jau iepriekš Romnijs asi kritizējis pašreizējā prezidenta Obamas lēmumu krasi samazināt Pentagona izdevumus.

 

Amerikāņu vēlētājiem jau ir iespēja paust savu viedokli par republikāņu tandēmu, jo Romnijs un Raiens nedēļas nogalē devās braucienā uz Virdžīniju, Ziemeļkarolīnu, Floridu, Ohaio un Raiena dzimto Viskonsinu – stratēģiski svarīgiem štatiem, kur republikāņiem jāuzvar, lai gūtu panākumu novembra vēlēšanās.

 

Tampā, Floridas štatā, augusta beigās notiks republikāņu partijas nacionālais konvents, kur tiks oficiāli apstiprināti partijas kandidāti augstākajiem amatiem novembra vēlēšanās. Analītiķi atzīmē pretrunu republikāņu komandā, biznesmenim Romnijam kritizējot Vašingtonas politiķus par uzņēmēju vajadzību nepārzināšanu, bet kongresmenim Raienam uzsverot savu pieredzi likumdevēja darbā. Pārstāvju palātas budžeta komitejas priekšsēdētājs Raiens sola glābt valsti no “augstā bezdarba, ienākumu krituma un parādu nastas” un divkārt veidojis strīdīgo alternatīvo budžetu prezidenta Obamas administrācijas plānam. “Mēs neizvairīsimies no smagiem jautājumiem,” teica Raiens. “Mēs tos izvirzīsim, bet nevainosim citus. Mēs uzņemsimies atbildību,” apgalvoja republikāņu viceprezidenta kandidāts. Pēc viņa vārdiem, “prezidents Obama un pārāk daudzi viņam līdzīgie Vašingtonā atsakās pieņemt smagus lēmumus, jo viņi ir vairāk nobažījušies par savām izredzēm nākamajās vēlēšanās nekā par nākamo paaudzi”.

 

Romnijs 
uzņemas risku

ASV kara flotes bāzē Norfolkā nedēļas nogalē paziņojot par Raiena izraudzīšanu, Romnijs viņu stādīja priekšā kā partijas “intelektuālo līderi” un apgalvoja, ka kopā viņi “atjaunos šīs valsts dižumu”. Atbildes runā Raiens piebilda ka “Romnijs ir līderis ar prasmēm, pieredzi un raksturu, kas vajadzīgs mūsu valstij tās vēstures izšķirīgā laikā”. “Mūsu tiesības nāk no dabas un dieva, nevis valdības,” teica Raiens, klātesošajiem uzgavilējot. Republikāņu kontrolētajā pārstāvju palātā Raiena izraudzīšana par viceprezidenta kandidātu var saasināt debates par svarīgākajām priekšvēlēšanu tēmām – bezdarbu, saimniecisko lejupslīdi un budžeta iztrūkumu. Sabiedriskās domas aptaujās pirms Raiena kandidatūras paziņošanas Romniju un Obamu atbalstīja aptuveni vienāds skaits vēlētāju, bet tagad republikāņi cer uz izvirzīšanos vadībā. Eksperti atzīmē, ka parasti piesardzīgais Romnijs ir uzņēmies risku izraudzīt par vēlēšanu partneri politiķi, ko atbalsta republikāņu konservatīvais spārns, bet kritizē liberāļi. Demokrāti apgalvo, ka Raiena izstrādātais budžeta izdevumu samazināšanas plāns apdraud veselības aprūpes programmu un citas sociālās programmas mazturīgo iedzīvotāju atbalstam. Demokrāti apsūdz republikāņu kandidātus kā mazturīgo un gados veco amerikāņu ienaidniekus, atzīmē aģentūra “Reuters”. Jūtot vēlētāju noskaņojumu, Romnija kampaņas pārstāvis pasteidzies paziņot, ka Raiena izraudzīšana viceprezidenta amatam nenozīmē, ka Romnijs pilnībā atbalstītu viņa budžeta plānu. Romnijs paredzējis drīz publiskot savu plānu valsts budžeta līdzsvarošanai. Demokrāti pārmet Romnijam, kurš pieļāvis virkni neveiklu izteikumu nesenās ārzemju vizītes laikā Eiropā, ka viņš izraudzījis par viceprezidenta kandidātu Raienu, kuram nav tikpat kā nekādas pieredzes ārpolitikā. Bijušais finansists Romnijs, kura bagātību lēš ap 250 miljoniem dolāru, atteicies publiskot nodokļu deklarācijas, kas iesniegtos tālāk par diviem gadiem, izraisot aizdomas par naudas slēpšanu ārzonu bankās. Analītiķi uzskata, ka Romnija risks, izraugoties par viceprezidenta kandidātu Viskonsinā dzimušo Raienu, varētu attaisnoties, jo tas stiprinātu republikāņu tandēma izredzes vidējo rietumu štatos, kur tradicionāli spēcīgi ir demokrāti.

 

Uzlecoša zvaigzne Republikāņu partijā

42 gadus vecais Raiens, likumdevējs ar 14 gadu stāžu, kurš jau septiņas reizes ievēlēts Kongresa pārstāvju palātā ar divu trešdaļu vēlētāju balsu vairākumu tiek uzskatīts par uzlecošu zvaigzni Republikāņu partijā. Viņš izstrādājis budžeta plānu, kas paredz federālo izdevumu samazināšanu par 5,3 triljoniem dolāru desmit gados, taču tas iestrēga demokrātu kontrolētajā senātā. Raienam ir daudz atbalstītāju tā saucamajā Tējas dzeršanas kustībā, kas iestājas par nodokļu pazemināšanu un valdības lomas apcirpšanu, lai gan konservatīvie nav viņam piedevuši balsojumu Kongresā par 700 miljardu dolāru piešķiršanu Volstrīta banku glābšanai 2008. gadā. Dzimis 1970. gadā Džeimsvilā, Viskonsinas pavalstī, kur dzīvo kopā sievu Džennu un trim bērniem. Katoļu draudzes loceklis un briežu mednieks. Savulaik bijis skolas ballīšu karalis un joprojām esot kā apsēsts ar fiziskās formas uzturēšanu. Mācījies Ohaio universitātē, kur ieguvis bakalaura grādu ekonomikā um politiskajā zinātnē. Raiens ir pret viendzimuma laulībām un aborta likumu liberalizāciju, par stingrāku imigrācijas kontroli un žoga būvi uz robežas ar Meksiku, lai nepieļautu nelegālu robežas šķērsošanu. ASV plašsaziņas līdzekļi atzīmē Raiena prasmi savaldīties asās diskusijās ar politiskajiem pretiniekiem un uzsver viņa izpratni par galveno draudu Amerikai – milzīgo valsts parādu, kas sasniedzis iekšzemes kopprodukta apmērus, – un reālos priekšlikumus šīs problēmas risināšanai.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+