Foto – Ģirts Staris, kā arī no aculieciniekiem. Kolāža – la.lv

Ronēnu trakums Ventspilī: aicina iesaistīties policiju 4

Dabas aizsardzības pārvalde (DAP) ir aicinājusi Ventspils Pašvaldības policiju veikt papildus patruļas gar jūras piekrasti, kur uzturas jaunie ronēni, aģentūrai LETA sacīja DAP sabiedrisko attiecību speciāliste Maija Rēna.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
TESTS. Jūsu īkšķu novietojums, sakrustojot pirkstus, atklāj daudz par jūsu personību 12
Veselam
7 produkti, kas visiem šķiet veselīgi, taču patiesībā tādi nav 16
“Pasažieriem bez sejas maskas var tikt atteikta iekāpšana transportlīdzeklī!” Paziņojums autobusa salonā samulsina braucēju 55
Lasīt citas ziņas

Trešdien DAP saņēma informāciju par Ventspils iedzīvotājiem, kuri, neievērojot informatīvās norādes, krastā esošajiem ronēniem pievērsuši pārlieku lielu uzmanību. Cilvēki līduši tiem klāt, mēģinot tos noglaudīt, pabakstīt vai arī nofotografēt ar mobilajiem telefoniem. Fotoattēlu ar mazu ronēnu fonā sociālajos tīklos publicējis arī Ventspils mērs Aivars Lembergs.

Rēna uzsvēra, ka šāda cilvēku klātbūtne jaunajiem roņiem ir traucējoša. DAP aicina iedzīvotājus atturēties un neiet roņiem klāt. Ja krastā atrasts ronēns ir apaļīgs un veselīgs, tas jāatstāj mierā un jāturas no tā pa gabalu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tāpat DAP grasās Ventspils piekrastē izvietot papildu informatīvos plakātus par to, ko darīt vai nedarīt, krastā ieraugot jaunu ronēnu.

Ventspils Pašvaldības policijas priekšnieks Jānis Arājs skaidroja, ka pašvaldības policija rīkojas atbilstoši apstākļiem – regulāri apseko pludmali. “Ja būs cilvēku pieplūdums, tad atstāsim tur cilvēku, kurš uzraudzīs situāciju,” viņš sacīja. Tā kā pašvaldības policijas uzdevums ir rūpēties par sabiedrisko kārtību un cilvēku drošību, tā, pirmkārt, uzrauga, lai cilvēki neapdraud paši sevi neapdomīgās rīcības dēļ. Sekot tam, lai cilvēki ievērotu informatīvajās zīmēs visus minētos norādījumus attiecībā ar roņiem gan nav pašvaldības policijas kompetencē. “Mēs nevaram aizliegt, pat aizrādīt ne, bet varam aicināt, lai tā nedara,” sacīja Arājs. Pašvaldības policija tāpat uzrauga, lai kāds nedarītu pāri roņiem. Līdz šim tādi gadījumi nav konstatēti.

Ventspils domes Vides uzraudzības nodaļas vadītāja Ilga Zīlniece cilvēku rīcību skaidroja ar nezināšanu – Ventspilī tik daudz roņu vienlaikus agrāk nav manīti. Cilvēki aiz nezināšanas var nodarīt roņu mazuļiem pāri. Tāpēc pie iejas pludmalē ir izvietotas informatīvas zīmes ar norādēm par to, ko nekādā gadījumā nedrīkst darīt, sastopot pludmalē roni. Šādas informatīvas zīmes izlīmētas ar uz afišu stabiem pilsētā, informācija ievietota arī pašvaldības mājaslapā un citur, lai pēc iespējas plašāk informētu sabiedrību.

“Informācijas ir pietiekami. Mēs paļaujamies uz cilvēku veselo saprātu,” sacīja Zīlniece.

Jau ziņots, ka, līdz ar pavasara laika iestāšanos, Liepājā jūras piekrastē 13.martā novērots šogad pirmais roņu mazulis. Līdz ar to, DAP izplatīja paziņojumu, ka iedzīvotājiem pašiem pludmalē atrastos ronēnus nav ļauts glābt. Ja tiek atrasts novājējis ronēns, jāinformē DAP pa tālruni 29198590. Savukārt atrastu mirušu roņu gadījumā jāinformē vietējā pašvaldība, jo beigto dzīvnieku savākšana ir viena no pašvaldību funkcijām.

Reklāma
Reklāma

Ja ronēns ir apaļīgs un veselīgs, tas jāatstāj mierā un jāturas no tā pa gabalu. Savukārt, ja ronēns izskatās novārdzis, nevis vienkārši aizmidzis, vai pat ievainots – jāzvana DAP. Speciālisti izvērtēs situāciju un nepieciešamības gadījumā sazināsies ar Rīgas Zooloģisko dārzu. Lai palīdzētu novērtēt roņu mazuļu stāvokli, visbiežāk apmeklētajās Rīgas jūras līča piekrastes teritorijās tiks izvietoti arī informatīvi plakāti.

Tāpat DAP eksperti aicina iedzīvotājus jūras piekrastes pastaigu laikā savus suņus vest pavadā, jo ronēns var būt slims ar kādu infekcijas slimību, ar kuru var inficēties arī tā kodējs.

“Bieži vien liedagā guļošs, vientuļš ronēns cilvēkos raisa līdzjūtību un vēlmi dažādos veidos palīdzēt, taču jāatceras, ka ne vienmēr šāds ronēns ir bezpalīdzīgs. Iespējams, viņš izlīdis no ūdens sasildīties un pagulēt, tādēļ pirmais un būtiskākais priekšnosacījums, atrodot roņu mazuli, ir novērtēt situāciju. Jāzina atšķirība starp ronēnu, kuram nepieciešama palīdzība, no ronēna, kurš itin labi var izdzīvot arī bez cilvēku iejaukšanās,” skaidroja DAP dabas aizsardzības departamenta vecākais eksperts un ilggadējs roņu pētnieks Valdis Pilāts.