×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.8°C
Venta, Salvis, Selva
Svētdiena, 20. maijs, 2018
27. novembris, 2014
Drukāt

Rosība ap atskurbtuvēm neatslogos slimnīcas (3)

Foto-ShutterstockFoto-Shutterstock

Ilustratīvs foto.

Ministrijas gadiem nespēj vienoties, kurai būtu jāatbild par atskurbtuvju uzturēšanu un ierīkošanu.

Šis jautājums atkal uzpeldēja, no masu medijiem uzzinot, ka, piemēram, Rīgas Austrumu slimnīcas uzņemšanas nodaļā ik mēnesi nonāk aptuveni 500 pacienti alkohola vai narkotisko vielu reibumā un ka faktiski klīnika pilda arī atskurbtuves uzdevumus. Tā sagadījās, ka tieši šajā laikā Vides un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) bija izpildījusi valdības 2012. gada decembrī doto uzdevumu un sagatavojusi informatīvo ziņojumu par atskurbtuvju telpu izveidošanas un uzturēšanas jautājumiem. Arnis Šults, ministrijas pašvaldību attīstības departamenta direktora vietnieks, norādīja, ka alkoholiķu, toksikomānu un narkomānu atskurbināšana un ārstēšana ir sabiedriskās kārtības, veselības aprūpes un sociāla rakstura jautājums un ka tam vajadzētu būt Veselības ministrijas pārziņā. To secinājusi arī darba grupa, kurā bija iekļauti dažādu institūciju pārstāvji un kura gatavoja minēto ziņojumu. Arī mūsu kaimiņvalstī Lietuvā atskurbšanas jautājumu risināšana ir iekļauta veselības aprūpes sistēmā, bet ir valstis, piemēram, Dānija, kur ar šiem jautājumiem nodarbojas policija, vai citās valstīs īpaši izveidotas organizācijas. A. Šults Latvijā kā labu piemēru ieteica Daugavpili, kur dzērāju atskurbšanas vieta ierīkota pie slimnīcas narkoloģijas nodaļas, taču ar atsevišķu ieeju, palātu bloku un policijas posteni. Tad var operatīvi izlemt, vai dzērāju ievietot slimnīcā vai tikai atskurbināt.

Kaut gan VARAM secinājusi, ka atskurbšanas telpu ierīkošana un uzturēšana ir valsts pārvalžu iestāžu kompetencē, tomēr joprojām šīs nastas smagums uz saviem pleciem būs jāiznes pašvaldībām. Valdība no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem nolēmusi piešķirt 15 eiro kompensāciju pašvaldībām par katru diennakts atskurbšanas telpā ievietoto personu. Nauda tiks maksāta, izvērtējot pašvaldību iesniegtos valsts budžeta pieprasījumus par atskurbšanas pakalpojumu sniegšanu iepriekšējā gadā. Daugavpils pilsētas domes priekšsēdētājs Jānis Lāčplēsis aprēķinājis, ka ar šo simbolisko naudas summu nav iespējams segt pat pusi izmaksu.

VARAM uzskata, ka atskurbtuves vislabāk veidot 30 lielākajās pilsētās jeb bijušajos rajonu centros. Mazāka vai vidēja mēroga pašvaldības, kuru teritorijās nav lielas pilsētas, to neatzīst par aktuālu jautājumu. Ja atskurbtuvju funkciju nākotnē uzdotu pildīt visām pašvaldībām autonomi vai tikai noteiktai pašvaldību daļai, valstī tomēr būtu jābūt institūcijai, kas veidotu noteiktu politiku šajā jomā, uzskata ministrija.

VARAM, ņemot par pamatu 2012. gadu un sešas pašvaldības, kurās ir atskurbtuves, noskaidrojusi, ka tur gada laikā ievietotas apmēram 12 000 personas, kuru skaidrā prāta atgūšanai iztērēti 180 000 eiro gadā. Taču te nav ņemts vērā tas dzērāju daudzums, kas tiek aizvests uz slimnīcu uzņemšanas nodaļām nevis lai ārstētos, bet lai izgulētu dzērumu. Atskurbtuvē jābūt nodarbinātai vienai ārstniecības personai, sociālajam darbiniekam, policistam un apkopējai.

VARAM negrasās kļūt par galveno institūciju, kas nodarbosies ar atskurbtuvju jautājumu, jo tās funkcijā neietilpst sociāla rakstura jautājumi, sabiedriskā kārtība un veselības aprūpes joma. Tāpēc VARAM uzskata, ka vadošajai valsts pārvaldes iestādei tiesību politikas jomā Tieslietu ministrijai vajadzētu Ministru kabinetam iesniegt pamatotu ziņojumu, kurai valsts institūcijai būtu jāuztic atbildība par atskurbtuvēm.

atskurbtuve_tab

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. Nemokiet šos cilvēkus, ļaujiet viņiem nomirt, jo valsts viņiem neko nevar piedāvāt.

  2. Alkaholiķi ir jaārstē piespiedu kārtā un pēc tam ar piespiedu darbu viņiem šie izdevumi ir jāatmaksā. Cilvēkiem nav darba, viņi nevar sevi realizēt un šai bezcerībā vienīgais ir nomirt kaut no alkahola.

  3. KĀPĒC NĀLIĶI VISPĀR JĀĀRSTĒ SLIMNĪCĀS??? Ja valsts vara tik tālu aizlaidusi visu to dzērāju lietu, tad lai samaksā par riebīgo nāliķu ārstēšanu un beidz ākstīties… Nopietni saslimušam cilvēkam NAV VIETAS SLIMNĪCĀS, KAMĒR dzērāju lopi tiek salasīti pat ar ātro palīdzību un vesti ārstēties par VELTI!!!!! CIK HUMANA VALSTS PRET NĀLIĶIEM!!! BRAVO!!! Tai pat laikā valdība neliekas ne zinis, lai atrastu naudu, ko samaksāt slimnīcām par šo kretīnu ārstēšanu: nabadziņiem dzērājiņiem taču NEESOT NAUDIŅAS KO MAKSĀT PAR DAKTERĒŠANU…Slimnīcu pārstavji KĀ UBAGI REGULĀRI RUNĀ PAR SUMMĀM UN NOSAUC BAISUS SKAITĻUS, KO PATĒRĒ ŠIE NODZĒRUŠIES LOPI… Viens no viņiem pabijis slimnīcā 87 reizes!?????? NEKAS NEMAINĀS… Premjeriem visiem bijušās KURLAS AUSIS un NEREDZĪGAS ACIS !?? VISS NOTIEK!!!! TĀDA PATI AINA AR ALIMENTU NEMAKSĀTĀJIEM…

Draugiem Facebook Twitter Google+