×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.4°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
8. janvāris, 2015
Drukāt

Māris Antonevičs: Krievijā vēlas atzīt par nelikumīgu PSRS lēmumu par Krimas pievienošanu Ukrainai (23)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Kamēr Latvijas ārpolitikas veidotāji prāto, vai Valsts prezidentam Andrim Bērziņam 9. maijā vajadzētu braukt uz Maskavu (laikam jau reizē ar gadumiju nomainījies valsts ārpolitiskais kurss, ja jau šāds jautājums tagad kļuvis aktuāls), Krievijas politiskajā darba kārtībā parādījies cits interesants priekšlikums. Latvijas politiķu paziņojumos pēdējā laikā reti dzird pieminam Krimu, un, piemēram, prezidents Bērziņš intervijā avīzei “Vesti segodņa” lieto tikai apzīmējumus “situācija Ukrainā”, “notikumi Ukrainā” un “konflikts Ukrainā”, toties Krievijā tiek spriests, kā varētu legalizēt jauniegūto teritoriju. Krievijas parlamenta augšpalātā Federācijas padomē ir iesniegts likumprojekts, kas paredz atzīt par nelikumīgu 1954. gada lēmumu pievienot Krimas apgabalu Ukrainas PSR.

Federācijas padomes priekšsēdētāja Valentīna Matvijenko par šo iniciatīvu informējusi arī Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu, un viss liecina, ka šoreiz tas nav kaut kāds Žirinovska līmeņa paziņojums.

Krima savulaik tika pievienota Ukrainai ar PSRS Augstākās Padomes prezidija lēmumu, taču Krievijas politiķi uzskata, ka tas esot noticis neatbilstoši PSRS konstitūcijai un citiem tā laika likumiem. Proti, esot bijis vajadzīgs ne tikai prezidija, bet visas Augstākās Padomes balsojums, turklāt vēl bijis nepieciešams referendums. Šobrīd tas viss, protams, ir juridisks cirks, turklāt ar nesaprotamu mērķi, jo nevienu ārpus Krievijas šādi argumenti Krimas okupācijas attaisnošanai nepārliecinātu. Savukārt Krievijā, ja var ticēt sabiedriskās domas aptauju datiem, atbalsts Kremļa politikai ir nesatricināms, tātad arī tur papildu pamatojums it kā nebūtu jāmeklē. Taču acīmredzot iekšējas pārliecības nav, tāpēc tiek gandrīz vai izmisīgi saukti dažādi argumenti, piemēram, par Krimas sakrālo nozīmi u. tml.

No juridiskā viedokļa mums šis jautājums ir interesants cita iemesla dēļ – ja Krievijas parlaments atzīst par nelikumīgiem PSRS varasiestāžu lēmumus, tas būtu precedents. Jāatgādina, ka ļoti līdzīgā veidā 1944. gada augustā notika arī Abrenes apriņķa pievienošana Krievijai. Vispirms LPSR Augstākās Padomes prezidijs (nevis pati Padome) “lūdza” PSRS pieņemt Abreni KPFSR sastāvā, un 23. augustā tika izdots PSRS Augstākās Padomes prezidija dekrēts “Par Pleskavas apgabala izveidošanu KPFSR sastāvā”, kurā noteikts “iekļaut Ples­kavas apgabala sastāvā Višgorodas, Kačanovas un Tolkovas pagastus, atdalot tos no Latvijas PSR”. Lieki bilst, ka nekāds referendums toreiz netika rīkots.

Pievienot komentāru

Komentāri (23)

 1. par nelikumīgu un ar to pašu spēkā neesošu un juridiskas sekas neizraisošu! daudz ko Krievijā grib. Latvijā arī daudz ko grib.

 2. Kadi ligumi un likumi prieks Putina kunga ir vispar likumigi?!

 3. Supper!!!Jo ātrāk Krievija anulēs 1954.gada lēmumu pievienot Krimu Ukrainai par nelikumīgu,mēs varēsim
  pievienot Latvijai mums nelikumīgi atņemtās teritorijas 1944.gada augustā!!!Vienīgi mazliet Ārlietu ministrijai būs vairāk mazliet darba,lai pa saviem kanāliem piesūtītu attiecīgos dokumentus Krievijas varas iestādēm,ja jau dzīvojam taisnīgā un godīgā pasaulē,tad nepieļaujami taisnīgumu atjaunot vienā teritorijas daļā,bet visas pārējās vietās viss paliks pa vecam!!!Šādu izdevību nedrīkstam palaist garām,citas šādas iespējas nebūs!!!Turēsim īkšķus,lai mums izdotos to visu nokārtot bez militāras muskuļu demonstrēšanas,jo vēstures kļūdas jālabo godīgi,mūsu vectēvi naivi kļūdījās palīdzēdami boļševikiem nākt pie varas Krievijā,mums savukārt būs iespēja vēsturisko netaisnību labot ar miermīlīgiem līdzekļiem!!!

 4. Ja kādam preambula nepatīk, ir iespēja doties tur, kur nav tādas preambulas un dzīvot laimīgi…………

 5. Un kā ir ar nelikumīgo Baltijas valstu pievienošanu Krievu impērijai (PSRS) 1940. gadā ?

 6. Veelreiz jaapstipra jau 1. komentaaraa teiktais, ka Krimu, kas tad bija neaugliiga, akmenaina soloncaku zeme, neapuudenota, neelektrizeeta, un vispaar praktiski nederiiga teritorija, IEMAINIIJA, pie tam neprasot, pret tad par daudz labaaku uzskatiito Taganrogas apgabalu, kur bija lieliska melnzeme, kas bija vajadziiga Hrushchovam kukuruuzas auzdeeshanai…., nevis uzdaavinaja, Ukrainai.
  Kad Ukraina to uzlaboja, apuudenjoja, elektrizeeja, utt, izveidoja par lielisku kuurortu, kaa arii iemitinaaja paraziitus – krievu armijas floti, taa tiem to loti ievajadzeejaas un ta peeksni palika par “muuziigi krievisko”.
  Bet Krievijas melu un faktu sagroziishanas propagandas mashineeriju jau tas neinteresee principa.

  • Всё это одна украина делала?! Сама? И не было союзного финансирования, распоряжений центрального правительства, без госплана, что за чушь.

   • jā viena pati Ukraina

    • Ну, ну. Учиться надо было в школе лучше, больше читать. А что такое вообще, украина?

     • beidz gavkat krievnacistu suns

     • Не, ну украина совсем распоясалась. Прими успокоительного вместе со слабительным, будет чем заняться. А то всё г**** из тебя в интернет выходит.

 7. … Kremla Dubultmorale turpinas … tad jau Abrene un pareja CCCP piesavinata teritorija II P.K. laika jaatdod ne velak ka ritdien … jo pat pasu latviesu izcelsmes komunistu Abrenes aprinka parstavji bija atklati pret sadu nelegalu soli pievienot Abreni Pleskavas apgabalam … !

  … Ta bija kaila, savstarpeju internacionalu instituciju ligumu un konvenciju izvarosana — ka ari pasas CCCP ka likumigas valsts autoritates negacija …!

  … Un pec II P.K. turpinajas tas legalas pecnacejas Krievijas, Kremla bonzu un to iespaidoto LR Saeimas nodevigo deputatu un valsts atbildigo vaditaju, kaila, turpinosa un maiga genocida veida iesakta agresija, pret autohtono latviesu pamattautu, tas autonomo valsti, tas Satversmi un tas internacionali garantetam tiesibam … kas izpaudas nelegala tas teritorijas piesavinasana, un turpinas meliga un naidiga 5. kolonnas darbiba ar merki uzmest tas suverenitati ar neokolonizacijas palidzibu ta un velreiz pievienot bijusai CCCP imperijai … !!!

 8. PSRSu dibināja Ukraina, Baltkrievija un šovinistiskā Krievija.
  Ukrainas parlamentam daudzus PSRSa lēmumus arī būtu jāatzīst par nelikumīgiem. Ukraina varētu nobalsot, ka visiem nelikumīgi okupētajās Baltijas valstīs laikā no 1940.-1991. gadam salīdušajiem PSRS pilsoņiem no Ukrainas PSR, Baltkrievijas PSR un Krievijas PSR, kā arī šo pilsoņu pēctečiem – kā nelikumīgiem okupantiem, kolonistiem un rusifikatoriem jāatgriežas atpakaļ uz Ukrainu, Baltkrieviju un Krieviju.

 9. Krievija apkārtējās tautas aplaimo ar sprāguša ēzeļa ausīm apmaiņā pret ar varu piesavinātām teritorijām. Ausis saņēmušie: Latvija Igaunija ,Somija,Japāna,Gruzija,Rumānija ,tagad Ukraina arī Krimas tatāri u.t.t.Kievijai uz to ir īpaša tiesības,jo tā ir īpaša pasaule un kā saka viņu kultūras ministrs krievu tautai esot par vienu hromsomu vairāk kā citām.

 10. Да, не дают покоя Марису уши долхого осла. Ему б ещё самоиронии побольше и самокритичности. А что, в Латвии законы задним числом не принимают, иссторию не пересматривают? Одна преамбула чего стоит…

  • Tev preambula nedod mieru?

   • Мне вообще фиолетово. Преамбула это просто пример того, что вы делаете с конституцией. Этакая дифференциация граждан по «цвету штанов».

    • Nu ja tev vienalga – ko tad cepies? Neviens netiek dalīts ne pēc kādām krāsām – pielabo brilles, viss ir daudz vienkāršāk – tikko mēs netaisam “Kū!” jūsu priekšā, tā uzreiz notiek bļaušana – kaut kādi pacaki ir uzkāpuši lielajiem čatlaniem uz galvām, heh.

     • С очками у меня всё в порядке, а вот вы чего то путаете. Так кто чатлалнин то, а кто пацак? Вы сейчас на какой планете?

 11. Antonēviča kungs aizmirst vēl vienu apstākli- KPFSR Krimu neatdeva,bet apmainīja ! Pierādījumi ,atvainojiet kiriļicā. взамен Крыма от Украины в Российскую Федерацию тогда же (протокол Президиума ЦК КПСС №49 от 25 января 1954 г.) передали Таганрог и приграничные к нему земли, по территории равные площади полуострова в Черном море.

Draugiem Facebook Twitter Google+