Latvijā
Politika

Drošības iestādes jau informē par iemesliem, atsakot pielaidi valsts noslēpumam 5

Foto – Fotolia

Kamēr saskaņā ar Satversmes tiesas (ST) spriedumu vēl top jauns regulējums pielaidēm valsts noslēpumam, drošības iestādes jau sākušas personas, kurām pielaide atteikta, informēt par iemesliem, pirmdien vēstīja raidījums “LNT Ziņas Sešos”.

Pirmdien uz pirmo sēdi sanāca darba grupa, kas vērtē jaunu kārtību, kā jānotiek pielaižu anulēšanai vai atteikšanai un šī lēmuma pārsūdzēšanai. Izmaiņas nepieciešamas, jo līdzšinējo kārtību par neatbilstošu pamatlikumam atzinusi ST.

Tomēr vienu jauninājumu drošības iestādes ieviesušas vēl pirms jaunā regulējuma izstrādāšanas. Jaunā kārtība drošības iestādēs paredz interviju laikā informēt cilvēkus par apstākļiem, kas varētu liegt viņiem piešķirt pielaidi valsts noslēpumam. Savukārt tos, kuri atteikumu pārsūdz, drošības iestādes iepazīstina ar lēmuma iemeslu kopsavilkumu, stāsta darba grupas vadītāja.

Saistītie raksti

“Personas ir jāiepazīstina ar tiem faktiem, kuru dēļ šis lēmums ir pieņemts negatīvs. Tur mēs konstatējām, ka iestādes savu praksi jau ir mainījušas atbilstoši ST spriedumam un mūsu uzdevums būs to normatīvi nostiprināt, lai nebūtu nekādu šaubu, ka tas ir katrā gadījumā ievērots,” skaidroja darba grupas vadītāja, TM valsts sekretāra vietniece Laila Medina.

Par pielaižu izsniegšanu atbild Satversmes aizsardzības birojs (SAB) un Drošības policija (DP).

Uz jautājumu, kā mainījusies informācijas sniegšana personai, kura pielaidi nesaņem, DP norādīja: persona, kurai tiek liegta pieeja valsts noslēpumam, par šī lēmuma iemesliem tiek informēta, “ciktāl to pieļauj nacionālās drošības intereses”. To, ka patlaban atbilstoši ST spriedumam iespēju robežās notiek personu informēšana par iespējamiem atteikuma iemesliem, apstiprina arī SAB. Tas notiek, ievērojot valsts noslēpuma aizsardzības prasības, norāda drošības iestādē.

LA.lv