×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.8°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
24. maijs, 2012
Drukāt

Rosina atcelt “radio klausīšanās nodevu”

radioaparats

Koalīcijas pārstāvji iesnieguši Saeimā grozījumus Autortiesību likumā, paredzot, ka radio programmu atskaņošana nav uzskatāma par publisku izpildījumu, līdz ar to tā sauktā radio klausīšanās nodeva nebūtu jāmaksā, aģentūru BNS informēja Nacionālās apvienības (NA) pārstāve Ieva Līne.

Likumprojektu iesniedzis Jānis Dombrava, Raivis Dzintars, Imants Parādnieks, Einārs Cilinskis, Romāns Naudiņš (visi NA), Inese Lībiņa-Egnere un Zanda Kalniņa-Lukaševica (Reformu partija), Dzintars Zaķis un Lolita Čigāne (“Vienotība”), kā arī neatkarīgais deputāts Klāvs Olšteins.

Priekšlikumi iesniegti, ņemot vērā asās domstarpības jautājumā par publiskā izpildījuma piemērošanu un sekojošajiem bargajiem sodiem par radio atskaņošanu darbavietā.

Pašlaik sabiedrībā notiek plašas diskusijas par personu tiesībām atskaņot mūziku savās darbavietās neatkarīgi no tā, vai mūzikas atskaņošana ietekmē uzņēmuma darbību, tas ir, piesaista klientus vai ne. Šo likuma nepilnību spilgti ilustrē nupat notikušais gadījums, ka 500 latu sods par valsts radio ziņu programmas un mūzikas atskaņošanu dažu minūšu garumā tika piemērots uzņēmumam “Mājas svētība”, kas ar mūzikas atskaņošanu peļņu negūst, uzsvēra Līne.

No esošās publiskā izpildījuma definīcijas izriet, ka arī gadījumos, kad draugu kompānijā vai privātās darbinieku ballītēs tiek atskaņota mūzika, ir jāiegādājas licence.

Autortiesību un blakustiesību izmantošanas jomā Latvijā joprojām, neskatoties uz Eiropas praksi, netiek atsevišķi vērtēts, vai ar autortiesībām un blakustiesībām aizsargāta darba pārraidīšana vai atskaņošana notiek komerciālā vai nekomerciālā nolūkā. Attiecīgi arī atlīdzība ir jāmaksā vienādi neatkarīgi no tā, vai persona tādējādi gūst kādu labumu vai ne.

Pašreiz ir nepieciešamas licences gan raidorganizācijām, gan arī personām, kuras uztver raidorganizāciju veidotos raidījumus un ar radioaparātiem vai televizoriem tos dara pieejamākus plašākam sabiedrības lokam. Pēc minēto grozījumu veikšanas licences būs nepieciešamas tikai raidorganizācijām.

Izstrādājot priekšlikumus grozījumiem Autortiesību likumā, notikušas konsultācijas ar Latvijas Tirgotāju asociāciju, Latvijas Pasažieru pārvadātāju asociāciju un Latvijas Raidorganizāciju asociāciju. Visas minētās asociācijas likumprojektu atbalsta.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+