×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.0°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
2. novembris, 2012
Drukāt

Rosina atjaunot PSRS okupācijas zaudējumu aprēķināšanai izveidotās komisijas darbību

Foto - AFPFoto - AFP

Latvijas Okupācijas izpētes biedrība rosina atjaunot PSRS okupācijas zaudējumu aprēķināšanai izveidotās komisijas darbību, un atbalstu šādai iecerei paudis arī tieslietu ministrs Jānis Bordāns (VL-TB/LNNK).

Kā šodien sacīja Bordāns, Tieslietu ministrija uzskata, ka šī komisija juridiski nav zaudējusi savu darbības spēku un tas ir gribas jautājums, vai turpināt komisijas izpētes darbu. Bordāns uzskata, ka komisijas darbība būtu jāatjauno. Ministrs skaidroja, ka jebkura valsts, sevi cienošā nācija runā par to, kas ar to ir noticis, turklāt Latvijā okupācijas laikā puse nācijas tika iznīcināta, mainīts demogrāfiskais stāvoklis, saimniecība pilnīgi iznīcināta. Vaicāts, vai komisijas atjaunošana būtu saistīta ar vēlmi pieprasīt kompensāciju par okupācijas nodarītajiem zaudējumiem, Bordāns sacīja, ka tā ir pavisam “vienkāršota jautājuma nostādne”. “Mēs konstatējam, savelkam bilanci, kas šajos gados noticis, lai varētu turpināt virzīties uz priekšu”, uzsvēra ministrs, piebilstot, ka tagad nevar vienkārši koncentrēties uz šo naudas jautājumu.

“Kā valdības pārstāvis nerēķinos, ka man makā no Krievijas iekritīs vairāki miljardi,” sacīja Bordāns, norādot, ka Krievija “pat nav normāli atvainojusies” un okupācijas fakts nav atzīts, kas iespaido arī attiecības Latvijā. Arī Latvijas Krievu kopiena inteliģences elites līmenī un politiskajā līmenī okupācijas faktu nav atzinusi. Pēc ministra domām, viens no iemesliem, kāpēc tas nav noticis, ir tas, ka komisija nav beigusi savu darbu. Kaut jau ir izskanējis, cik lieli ir okupācijas nodarītie zaudējumi, Bordāns sacīja, ka viņš sapratis, ka komisija nav pabeigusi savu darbu un arī aprēķini neesot pabeigti. Taujāts, cik daudz līdzekļu būtu nepieciešams, lai atjaunotu komisijas darbu, ministrs atzina, ka “tie cipari būtu tādi, kas neatsvērtu komisijas atjaunošanas būtību”.

Savukārt Latvijas Okupācijas izpētes biedrības valdes priekšsēdētāja Ruta Pazdere pastāstīja, ka biedrība jau pagājušā gadā ierosinājusi izskatīt jautājumu par komisijas darbība atjaunošanu Saeimā, bet ticis teikts, ka tam nav nepieciešamo līdzekļu. Kā uzsver Pazdere, patlaban krīze ir pārvarēta, tāpēc biedrība aicina atjaunot komisijas statusu, lai veiktu noteiktās funkcijas un iegūtu iespēju piekļūt nepieciešamajiem dokumentiem. Līdz šim lūgumi atjaunot komisijas darbu panākumiem nav vainagojušies. Tāpēc aptuveni pirms mēneša atkal nosūtīta vēstule Ministru prezidentam, kurā lūgts nākamgad paredzēt finansējumu komisijai vismaz 10 tūkstošu latu apmērā, taču atbilde joprojām nav saņemta. Pazdere atgādināja, ka komisijai bija uzdots pētīt PSRS okupācijas režīma radītos zaudējumus, kā arī apzināt masu upuru kapu vietas, savukārt patlaban Latvijas Okupācijas izpētes biedrība izdod un raksta grāmatas.

Iepriekš, aprēķinot iespējamos iekšzemes kopprodukta ieguvumus, ja nebūtu PSRS okupācijas, komisija secinājusi, ka Latvijas IKP zaudējis vairāk nekā simts miljardus latu. Latvijas Zinātņu akadēmijā šodien notiek starptautiska konference “Baltija un Eiropa PSRS militārisma varā: aktuāls skatījums”, kurā diskutēs par PSRS režīma militāro būtību un atstātajām sekām. Konferencē tika prezentēti starptautisku referentu viedokļi ne tikai par PSRS režīma militāro būtību, bet arī par atstātajām sekām tautsaimniecībā, kultūrā, vidē, demogrāfijā un sociālajā jomā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+