×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.2°C
Magda, Magone, Mērija, Magdalēna
Pirmdiena, 23. jūlijs, 2018
3. oktobris, 2016
Drukāt

Rosina internetā publiskot visu valsts un pašvaldību darbinieku algas (11)

Foto-LETA/AFPFoto-LETA/AFP

“Lai sekmētu atklātību un nodokļu maksātāju naudas izlietojuma caurskatāmību”, Saeimas deputāts Ints Dālderis (V) ir izstrādājis un iesniedzis parlamentā likumprojektu, rosinot publicēt tīmeklī ne vien amatpersonu, bet visu valsts un pašvaldību darbinieku atlīdzības, informēja deputāta palīdze Kristīne Lindberga.

Dālderis ar līdzīgu piedāvājumu bija nācis klājā arī pagājušajā gadā. Toreiz Dālderis bija iesniedzis priekšlikumus grozījumiem Valsts pārvaldes iekārtas likumā, rosinot publiskot iestāžu vietnēs internetā visas publisko personu maksātās algas. Pērn oktobrī Saeima pieņēma grozījumus šajā likumā, noraidot Dāldera priekšlikumu.

Kā atzīmē Dālderis, līdz šim sabiedrībai vien nākamajā gadā kļuva pieejamas ziņas par amatpersonu kopējo atlīdzību summu. Arī tiešsaistē bija informācija tikai par iepriekšējā mēnesī un tikai par amatpersonām izmaksāto, nevis darbiniekiem izmaksāto atalgojumu.

Deputāts domā, ka viņa piedāvātā norma veicinās cilvēkresursu iesaisti valsts pārvaldē un algas kļūs salīdzināmas katram. Grozījumi Valsts pārvaldes iekārtas likuma 92.pantā paredz, ka turpmāk valsts tiešās pārvaldes iestādes, kā arī pastarpinātās pārvaldes iestādes, piemēram, pašvaldību, brīvostu, augstskolu, zinātnisko institūtu iestādes, publicēs visu darbinieku atalgojumu.

“No labas pārvaldības skatu punkta nav atšķirības starp iestādes amatpersonas un iestādes darbinieka algas publiskošanu, pašreizējā situācija ir diskriminējoša, jo šī informācija nevar būt ierobežotas pieejamības,” paziņojumā raksta politiķis.

Priekšlikums neattiekšoties uz tiem strādājošajiem, kuru atlīdzība nav izpaužama atbilstoši likumam “Par valsts noslēpumu”, piemēram, Satversmes aizsardzības birojā nodarbinātajiem. Tāpat tas neskartu Nacionālo bruņoto spēku (NBS) atlīdzības publicēšanu, jo minētā likuma 92.pants regulē iestādes, savukārt NBS nav iestāde.

“Esošā prakse ir dzēst atalgojumu datus nākamajā mēnesī, līdz ar to prakse nesasniedz informācijas atklātības mērķi,” uzskata Dālderis, “ziņas praktiski ir nelietojamas, jo cilvēkam, kurš nav īpaši specializējies, dati faktiski ir nepieejami, jo nav iespējams mēnešu atalgojuma līmeņa pieauguma vai samazinājuma salīdzinājums”, tāpēc deputāta piedāvātā reforma paredz, ka informācija iestādes mājaslapā atrodas desmit gadus.

Likumprojekts paredz publiskot aprēķināto, nevis izmaksāto atalgojumu. Deputāts skaidro, ka Ministru kabineta noteikumi nosaka, ka internetā publicē izmaksai aprēķināto atalgojuma summu jeb rīcībā esošo ienākumu pēc iedzīvotāju ienākuma nodokļa nomaksas (neto alga), savukārt valsts amatpersonas deklarācijās publicēta ir alga pirms iedzīvotāju ienākuma nodokļa nomaksas un darbinieka valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu daļas atrēķināšanas (bruto alga). Tā rezultātā, ievērojot nodokļu aprēķināšanas atšķirības, dažādus atvieglojumus un neapliekamo minimumu, izmaksātais atalgojums vispār nesniedz priekšstatu par attiecīgajam amatam noteikto atalgojumu, uzskata Dālderis.

Pievienot komentāru

Komentāri (11)

 1. Un lai mājaslapās nestāv veci dati.

 2. ka daudzi darbinieki paliktu vaļā mutēm,uzzinājuši,cik viņiem pienākas 🙂

 3. Lēdija gumijniekos. Atbildēt

  Pa pirmo! Sen jau domāju, kādu algu mūsu kantora dāmītes saņem strebjot caurām dienām kafiju un aprunājot miesta ļaudis…

 4. es labāk gribētu,lai publisko manu sūri grūti nopelnīto algu,tad gan būtu smieklīgi!!!

 5. Tikai obligāti-ar visām prēmijām,piemaksām,komandējuma naudām un sociālajiem pabalstiem!

 6. Kāda nozīme algai. Jāpublicē, cik kurš pa gadu ir plivinājies pa pasauli par valsts naudu.Izdomā tik visādus seminārus un aiziet.Pašiem vajag vairāk domāt, nevis skraidīt un salīdzināt. Puķes un koki arī visūr neaug, arī mēs esam atšķirīgi.Sportisti un mākslinieki, zinātnieki, uzņēmēji vairāk par politiķiem prezentē valsti.

 7. ko tas reāli dos? tikpat nākošajās vēlēšanās sabalsos tos pašus “brekšus”, jo gandrīz visi daudz maz ir sasieti vienā diegā, kaut kas atlec, ja ne visiem , tad daudziem gan .

 8. Un līdzīpašnieka daļas pašvaldību uzņēmumos arī vajadzētu nopublicēt. Vismaz pašvaldību vadītāju un viņu ģimenes locekļu un radinieku, lai tauta labi zinātu, kam pieder novads, jeb pilsēta.

 9. i neceriet nepubliskos un viss tas ir valsts noslēpums.

Draugiem Facebook Twitter Google+