×
Mobilā versija
+12.8°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
20. septembris, 2012
Drukāt

Rosina Latvijā nodibināt Bērnu tiesībsarga biroju


Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

“Nevar runāt par agresīva bērna izolēšanu no vienaudžiem, jo parasti tas noved pie problēmas sakāpināšanas,” saka Eiropas Bērnu ombudu tīkla (ENOC) vadītājs, Polijas bērnu tiesībsargs Mareks Mihaļaks, kurš nesen viesojās Rīgā.


 

Tā kā Latvijas sabiedrībā raisījusies diskusija, ko darīt ar agresīviem bērniem, jautāju M. Mihaļakam, kā šī problēma tiek risināta Polijā. Viņš uzsver, ka šiem bērniem nepieciešama palīdzība un atbalsts. Pēc viņa vārdiem, Polijā, lai šie bērni normāli darbotos, sabiedrībā tiek sniegta psiholoģiskā un pedagoģiskā palīdzība. “Ja šāda palīdzība ir nepietiekama, vecāki var lūgt bērna izmeklējumu Psiholoģiskās un pedagoģiskās konsultācijas iestādē, kas īpašā slēdzienā sniedz norādes par īpašu darbu ar šo bērnu,” skaidro M. Mihaļaks. Ja bērna problemātiskā uzvedība veidojusies nepareizas vecāku audzināšanas dēļ, tad skola papildus sociālā atbalsta sniegšanai var nosūtīt bāriņtiesai lūgumu iepazīties ar situāciju ģimenē. M. Mihaļaks norāda, ka visu darbību ar nepaklausīgo bērnu mērķis ir palīdzības sniegšana, nevis izolācija. Tas dos viņam iespēju nākotnē normāli funkcionēt sabiedrībā.

Jautāts par to, ka bieži vien Latvijā daudz tiek runāts par bērnu tiesībām, bet mazāk par viņu pienākumiem skolās, M. Mihaļaks atbild, ka jau no dzimšanas bērnam ir tiesības, kas paredz, ka viņš ir cilvēks un citiem viņš ir jāuztver kā līdzvērtīga persona.

 

“Ja runājam par pienākumiem, tad šeit jāuzsver pieaugušo loma, lai parādītu, ka katram cilvēkam ir tiesības neatkarīgi no tā, vai viņš savus pienākumus pilda vai nepilda. Skolotāju uzdevums ir iemācīt cienīt tiesības un to, ka var sekot sods, ja netiek pildīti pienākumi. Taču sods nedrīkst pārkāpt bērna tiesības. Bērns pienākumus sāk pildīt pamazām,” skaidroja M. Mihaļaks.

 

Viesojoties Latvijā, Polijas bērnu tiesībsargs pasniedzis Latvijas Tiesībsarga birojam sertifikātu par uzņemšanu Eiropas Bērnu ombudu sadarbības tīklā. Tagad šīs organizācijas sēdēs varēs piedalīties arī Latvijas tiesībsargs Juris Jansons. Polijas bērnu tiesībsargs uzskata, ka Latvijā ir nepieciešams izveidot Bērnu tiesībsarga biroju, kas ikdienā sekotu situācijai un kā neatkarīga institūcija sniegtu priekšlikumus, lai uzlabotu bērnu tiesību stāvokli Latvijā.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+