Rosina prezidentiem nepiešķirt valsts dzīvokli, bet palielināt pensiju 0

Valstij bijušie prezidenti vairs nebūtu jānodrošina ar valsts dzīvokli, taču viņiem būtu jāpalielina pensija, paredz Saeimas Juridiskās komisijas otrdien izskatīšanai Saeimas trešajā lasījumā virzītie grozījumi likumā par Valsts prezidenta darbības nodrošināšanu, portālu “LA.lv” informēja Saeimas Preses dienestā.

Reklāma
Reklāma
VIDEO. “Sēžu ceļmalā un netieku mājās!” Latviete ar asarām acīs stāsta par nedienām ar elektroauto
VIDEO. Artuss Kaimiņš savā raidījumā pamatīgi nokaitina LTV leģendu Andreju Volmāru, kurš pamet sarunu pusratā
Krievija identificē divas “smirdīgas” valstis, kas būtu tās nākamais mērķis
Lasīt citas ziņas

Juridiskās komisijas ieskatā, nesaņemot valsts dzīvokli, bijušais Valsts prezidents varēs brīvi izvēlēties sev mājokli. Vienlaikus gan ir paredzēts palielināt bijušā prezidenta ikmēneša pensiju, to nosakot 85% apmērā no Valsts prezidenta mēneša atalgojuma līdzšinējo 50% vietā.

Bijušajam prezidentam plānots saglabāt iespēju lietot valsts apmaksātu automašīnu, taču tai tiks noteikti cenas “griesti”. Auto iegādes vai nomas vērtība nedrīkstēs pārsniegt tādas automašīnas divkāršu vērtību, uz kādu ir tiesības valsts pārvaldes iestādes amatpersonai. Šāds nosacījums attieksies arī uz bijušajiem prezidentiem, ja būs nepieciešams iegādāties jaunu automašīnu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vienlaikus izmaiņas likumā paredz, ka bijušajam prezidentam pensija netiek maksāta, ja viņš ieņem Saeimas deputāta, Ministru kabineta locekļa vai parlamentārā sekretāra amatu. Tāpat, ja attiecīgajā amatā tiek nodrošināts dienesta transports, bijušajam prezidentam būs jāizvēlas, kuru automašīnu viņš izmantos, piedāvātās likuma izmaiņas skaidro Saeimas Preses dienestā.

Vēl Juridiskajā komisijā atbalstīts priekšlikumus, kas nosaka, ka pēc eksprezidenta nāves viņam lietošanā piešķirto valsts dzīvokli varēs izmantot viņu pārdzīvojušais laulātais vai bērni, bet ne ilgāk par vienu gadu.

Bijušais prezidents no paredzētajām sociālajām garantijām varēs pilnībā vai daļēji atteikties.

Ievērojot tiesiskās paļāvības principu, likumprojektā noteikts, ka sociālo garantiju izmaiņas, tostarp pensiju palielinājums, uz līdzšinējiem eksprezidentiem neattieksies. Paredzēts arī, ka pensijas palielinājums neattieksies uz pašreizējo Valsts prezidentu.

Likumprojektā arī noteikts, ka Valsts prezidenta kancelejai, ņemot vērā konkrētā pasākuma raksturu un Valsts prezidenta darba plānojumu, būs jānodrošina iespēja bijušajam prezidentam izmantot reprezentācijas telpas Valsts prezidenta rezidencē.

Attiecībā uz dāvanu pieņemšanu uz Valsts prezidentu turpmāk tiks attiecināti tādi pat ierobežojumi, kādus paredz likums “Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā”. Dāvanas ar vēsturisku, zinātnisku, māksliniecisku vai citādu kultūras vērtību varēs glabāt arī Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā, Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā un Nacionālajā bibliotēkā.

Likuma grozījumi arī nosaka, ka darba līgumu ar Valsts prezidenta kancelejas vadītāju, viņa vietniekiem un Valsts prezidenta padomniekiem varēs uzteikt jebkurā laikā, nenorādot uzteikuma iemeslus. Lēmums par darba līguma noslēgšanu vai uzteikšanu būs politisks lēmums.

Reklāma
Reklāma

Izmaiņas līdzšinējā eksprezidentu sociālo garantiju nodrošinājumā rosināja pašreizējais Valsts prezidents Andris Bērziņš, uzsverot, ka piedāvātais risinājums ļaus saprātīgi un vienkārši plānot valsts budžeta izdevumus un vairs nebūs jātērē līdzekļi un jāpieliek pūles attiecīgās sociālās garantijas administrēšanai, tostarp valsts dzīvokļa iegādei, uzturēšanai, remontam, komunālo pakalpojumu apmaksas organizēšanai.

Juridiskā komisija grozījumus Valsts prezidenta darbības nodrošināšanas likumā izskatīšanai trešajā galīgajā lasījumā virzīs Saeimas 5.decembra sēdē.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.