×
Mobilā versija
+3°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
14. jūnijs, 2012
Drukāt

Rosina samazināt dalībvalstu iemaksas ES budžetā

Foto - LETA/AFPFoto - LETA/AFP

Eiropas Savienības (ES) budžets ir pilnībā jāfinansē ar “pašu resursiem”, tostarp rodot alternatīvus finansējuma avotus, piemēram, finanšu darījumu nodokli vai ES pievienotās vērtības nodokli, lai līdz 2020.gadam varētu mazināt dalībvalstu iemaksas ES budžetā no 75% uz 40%, paredz Eiropas Parlamenta (EP) rezolūcija par daudzgadu finanšu shēmu 2014.-2020.gadam.

Kā aģentūrai LETA norādīja EP Informācijas biroja Preses nodaļas vadītāja Iveta Ķelpe, EP rezolūciju pieņēma ar 541 balsi “par”, 100 – “pret” un 36 – “atturas”.

EP deputāti vēlas “panākt lielāku budžeta elastīgumu starp izdevumu kategorijām, kā arī starp finanšu gadiem, lai nodrošinātu budžeta līdzekļu atbilstību jaunajiem apstākļiem un prioritātēm”.

Vairākums deputātu uzskata, ka pašreizējās sistēmas neelastības dēļ bija ļoti grūti reaģēt uz jaunām vajadzībām, piemēram, atrast finansējumu kodolsintēzes izpētes projektam “ITER” – jaunai prioritātei, kas radās pašreizējā budžeta perioda vidū. Jo mazāks ir budžeta apjoms, jo elastīgākam tam jābūt, lai varētu mainīt resursu sadalījumu un risināt negaidītus uzdevumus.

Lai Eiropas Padome varētu apstiprināt daudzgadu finanšu shēmu vai budžeta plānu, nepieciešama EP piekrišana. Tāpēc EP prasa, lai to pilnvērtīgi iesaistītu diskusijās ar Eiropas Padomi par visiem daudzgadu finanšu shēmu aspektiem.

ES pamatlīgumi paredz, ka ES budžets ir pilnībā jāfinansē ar “pašu resursiem”. EP uzsver, ka “nav gatavs dot piekrišanu nākamajai daudzgadu finanšu shēmas regulai, ja pirms tam netiks panākta politiska vienošanās par pašu resursu sistēmas reformu, kas atceltu pašreizējās atlaides un citus korekcijas mehānismus”.

EP pirmais no ES iestādēm aizsāka diskusiju par nākamo daudzgadu finanšu shēmu, pieņemot nostāju jau pagājušā gada 8.jūnijā. Eiropas Komisija 2011.gada 29.jūnijā iesniedza daudzgadu finanšu shēmas priekšlikumu. EP prezidentūras valsts Dānija nākamajā dalībvalstu vadītāju sanāksmē šā gada 28.-29.jūnijā iepazīstinās ar savām prioritātēm attiecībā uz jauno budžetu.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+