Rosina samazināt nodokļus
 0

No šā gada 1. jūlija nogriezt procentu no 22% pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmes, bet no nākamā gada 1. janvāra – procentu no 25% iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) likmes, vienlaikus palielinot ar šo nodokli neapliekamo daļu no 45 līdz 60 latiem. Šādus priekšlikumus pēc vakar notikušās Reformu vadības grupas sanāksmes publiski paudusi Finanšu ministrija. 


Reklāma
Reklāma

 

“Kā krāpnieks zināja, ka neesmu izņēmusi paciņu?” Lasītāja atmasko neīsto “Latvijas Pastu” 1
Kokteilis
Personības tests: jūsu dzimšanas mēneša zieds atklāj par jums vairāk, nekā spējat iedomāties 17
Mākslīgais intelekts nosauc piecus “neveiksmīgākos” latviešu politiķus 115
Lasīt citas ziņas

Finanšu ministrs Andris
Vilks saka, ka ministrija nākusi klajā ar šādiem priekšlikumiem tāpēc, ka ar nodokļu iekasēšanu Valsts ieņēmumu dienestā veicoties labāk, nekā cerēts, un ekonomikas izaugsme valstī esot straujāka, nekā gaidīts. Un tāpēc esot pienācis laiks samazināt nodokļus, kurus celt savulaik spiedusi ekonomiskā krīze, reizē izlīdzinot nodokļu likmes ar pārējām Baltijas valstīm. Andris Vilks gan piebilst, ka par nodokļu politikas grozījumiem, tostarp par darbaspēka nodokļu samazināšanu, vēl notikšot sarunas ar uzņēmējiem. Pēc ministra teiktā, PVN samazināšanu varētu īstenot ar vienu noteikumu. Vispirms ar uzņēmējiem, tostarp preču tirgotājiem, jāpanāk vienošanās, ka PVN samazinājums būs redzams arī cenās un ka neviens negribēs pelnīt uz samazinājuma rēķina.

Finanšu ministrijas piedāvātās likmes, ja par šādiem likumu grozījumiem nobalsotu Saeima, gan pagaidām neizlīdzinās nodokļu maksājumu atšķirību starp trim Baltijas valstīm.

CITI ŠOBRĪD LASA

Latvijā iedzīvotājiem uzkrautais nodokļu slogs pašlaik ir vislielākais (skat. tabulās).

SEB bankas sagatavotais Baltijas mājsaimniecību finanšu apskats rāda, ka Igaunijā iedzīvotāji nopelna vairāk un dzīvo labāk nekā Latvijā. 2011. gada pēdējā ceturksnī vidējā darba alga ”uz papīra” Latvijā bija 475 lati, Lietuvā – 443 lati, bet Igaunijā – 607 lati.

 

Kaut arī Latvijā ”uz papīra” tā ir lielāka nekā Lietuvā, uz nodokļu rēķina mūsu iedzīvotāju ienākumi ”uz rokas” ir vismazākie. Pagājušā gada pēdējā ceturksnī pēc nodokļu nomaksas vidējā mēneša alga Lietuvā sasniedza 343 latus, bet Latvijā – 338 latus.

 

Pēc Finanšu ministrijas piedāvājuma 2013. gadā IIN likme būtu pieminētie 24%, 2014. gadā – 23%, bet 2015. gadā – 21%. Ar IIN neapliekamie mēneša ienākumi 2013. gadā – 60 lati, 2014. gadā – 75 lati, 2015. gadā – 90 lati. IIN atvieglojumi par apgādājamiem turpmāko triju gadu laikā palielinātos par 20 latiem un būtu 90 lati mēnesī.

Latvijas Tirgotāju asociācijas prezidents Henriks Danusēvičs saka, ka ar šiem nodokļu likuma grozījumiem, kuru iespaidā tiks panākta inflācijas samazināšanās uz neilgu laiku, finanšu ministrs un valdošā partiju koalīcija sapņo ātrāk iestūrēt eiro valūtas zonā un piekļūt vēl neiegūtajiem Eiropas Savienības labumiem, Latvijas iedzīvotājiem šo nodokļu samazinājums nedos neko. Tā kā pasaulē ražošanas un pakalpojumu cenas ceļas, var sagaidīt, ka pēc nodokļu samazinājuma sešu līdz 10 mēnešu laikā tās pieaugs tik un tā. Viņaprāt, PVN likmes samazinājums visvairāk būs izdevīgs nevis vietējiem preču tirgotājiem, bet to importētājiem no citām valstīm. Pēc viņa domām, sarunas par nodokļu politikas grozīšanu ministrijai jārīko pirmām kārtām ar pakalpojumu sniedzējiem, piemēram, siltuma un citu enerģijas veidu piegādātājiem, no kuriem cenas visvairāk atkarīgas.

Reklāma
Reklāma

 

Uzziņa

PVN likmes Baltijas valstīs


Latvijā Lietuvā Igaunijā
Pamatlikme 22% 21% 20%

Samazinātā likme

atsevišķām precēm

un pakalpojumiem

12% 5–9% 9%
IIN likmes Baltijas valstīs 25% 15% 21%

Valsts sociālās apdrošināšanas

obligātās iemaksas




Darba ņēmējiem 11% 9% 4,8%
Darba devējiem 24,09% 31,79% 34,4%
Ar IIN neapliekamie mēneša ienākumi (latos) 45 96 101
IIN atvieglojumi par apgādājamiem (latos) 70 41 101

 

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.