×
Mobilā versija
Brīdinājums +26.0°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
23. janvāris, 2013
Drukāt

Rosinās paaugstināt izdienas pensijas saņemšanas vecumu

Foto - LETAFoto - LETA

Labklājības ministrija (LM) sagatavojusi priekšlikumus izdienas pensiju sistēmas pilnveidošanai, kas cita starpā paredz arī paaugstināt izdienas pensijas pieprasīšanas vecumu vidēji par astoņiem gadiem un izslēgt no izdienas pensiju saņēmēju loka vairākus amatus.

Izvērtējot esošo situāciju, LM secinājusi, ka šobrīd izdienas pensijas pieprasīšanas vecums, izņemot tiesnešu amatā, ir nepamatoti zems. Tāpat konstatēts, ka izdienas pensiju tiesības nodrošinātas jomās, kuru darba specifika neatbilst izdienas pensiju mērķim, kā arī pastāv nepamatotas atšķirības un nepilnības izdienas pensiju piešķiršanas kritērijos.

LM piedāvā trīs risinājumus izdienas pensiju sistēmas pilnveidošanai, bet plāno lūgt valdībā atbalstīt to, kas paredz katru gadu, sākot no 2016.gada, paaugstināt pensionēšanās vecumu par sešiem mēnešiem līdz 58 gadu vecumam, izņemot militārpersonām un tiesnešiem. Šobrīd atsevišķās profesijās izdienas pensiju var pieprasīt jau 38 līdz 45 gadu vecumā. Kā skaidro LM, paredzot arī turpmāk iespēju pensionēties pat 20 gadus pirms valstī noteiktā pensijas vecuma, netiks pilnībā izmantots darbaspēka potenciāls, kā arī valsts sektors atsevišķās nozarēs zaudēs profesionālus darbiniekus.

Tāpat LM piedāvātais risinājums paredz no izdienas pensiju saņēmēju loka izslēgt amatus, kuri nodrošina atbalsta funkciju veikšanu, piemēram, lietvedība, grāmatvedība, nodrošinājuma daļa.

Vienlaikus tajā paredzēts, ka attiecīgā amata darba stāžam būs jābūt vismaz 25 gadiem un izdienas stāža tiks ieskaitīts tikai tas darbs, kas dod tiesības uz izdienas pensiju. Patlaban izdienas stāžs lielākajā daļā amatu ir 20 gadi.

Savukārt pensijas apmērs būtu 55% no vidējās mēneša darba samaksas par pēdējiem pieciem gadiem pirms pensijas pieprasīšanas, un izdienas pensijas izmaksa tiks pārtraukta laikā, kad izdienas pensijas saņēmējs uzsāk vai turpina darbu amatā, kas dod tiesības uz izdienas pensiju. Šāds pensijas apmērs par 10% samazinātos cilvēkiem, kuri strādā Ārlietu ministrijas un Tieslietu ministrijas sistēmā un kuriem ir noteiktas tiesības saņemt izdienas pensiju.

LM sagatavotos grozījumus ceturtdien plānots izskatīt valsts sekretāru sanāksmē.

Šobrīd izdienas pensiju ir tiesības saņemt transporta darbiniekiem (aviācijas, dzelzceļa, sabiedriskā transporta, jūras un upju transporta), radošajiem darbiniekiem (cirka, operas, baleta u.c. māksliniekiem), tiesnešiem, prokuroriem, diplomātiem, korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja amatpersonām, Iekšlietu ministrijas sistēmas iestāžu un Ieslodzījuma vietu pārvaldes darbiniekiem ar speciālajām dienesta pakāpēm, kā arī valsts un pašvaldību profesionālo orķestru, koru, koncertorganizāciju, teātru un cirka māksliniekiem.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+