Tehnika

Auto novietne, hameleons robots, zinātniska koka māja un l”VW” busiņa miniatūra – labākās pagājušā gada rotaļlietas0


Bērni izstādē “Spielwarenmesse” aizrāvušies ar īpašu koka māju, kas skolēnu kategorijā atzīta par labāko rotaļlietu.
Bērni izstādē “Spielwarenmesse” aizrāvušies ar īpašu koka māju, kas skolēnu kategorijā atzīta par labāko rotaļlietu.
Foto – SPIELWARENMESSE EG/ALEX SCHELBERT

Vācijā jau 69 gadus norisinājusies īpaša izstāde rotaļlietu izstrādātājiem un to cienītājiem “Spielwarenmesse”. Tostarp godalgotas arī pagājušā gada interesantākās, oriģinālākās un kvalitatīvākās rotaļlietas četrās dažādās vecuma kategorijās. Kā rāda rezultāti, plastmasa lēnām no modes iziet un modē vairāk nācis koks, kā arī mantas, kas bērniem liek domāt. Kā ikvienā balvu pasniegšanā, arī šajā gadījumā labāko izvērtēšanai piesaistīta gana plaša žūrija, kas sastāvēja no 10 savas nozares profesionāļiem – gan rotaļlietu drošības ekspertiem, gan rotaļlietu tirgus pētniekiem, gan izstrādātājiem, skolotājiem u. c., kuriem nācās četrus labākos izvēlēties no kopumā 643 pieteikumiem. Kritēriji – rotaļlietas oriģinalitāte, drošība, prieks, ko tā sniedz, pārdošanas potenciāls, uzbūves kvalitāte un pieejamība.

Virtuālā realitāte ienāk arī rotaļlietu pasaulē

Par labāko rotaļlietu mazuļu un zīdaiņu kategorijā (0 – 3 gadi) atzina “Habermaass” īpašo spēļu mašīnu autostāvvietu “Kullerbu Car Park-Play track”, kas izbūvēta kā spēļu trase ar vairākiem stāviem. Tajā ir vairākas vietas, kur novietot spēļu mašīnu, ir īpaša vieta, kur auto nomazgāt, pacelt uz rampas un to uzpildīt ar degvielu. Tāpat rotaļlietas augšstāvā ir vieta, kur nosēdināt helikopteru. Kā norāda žūrija – bērniem te būs ko darīt, arī vizuāli rotaļlieta uzkonstruēta pārdomāti, kā arī izmantotie koka materiāli ir gana kvalitatīvi. Mierinājuma balvas izstādē saņēma arī katras kategorijas nākamās divas labākās rotaļlietas. 2. vietā šajā kategorijā palika “aktīvais pingvīns”, kurā iebūvēts gana liels spogulis, kas, bērnam tajā ieskatoties, ļauj saskatīt katru reizi ko citu. 3. vietā ierindojās smilšu kastē iederīga neparasta smilšu lāpsta.

Pirmsskolas bērnu kategorijā (3 – 6 gadi) vislabāko rotaļlietu pērn izstrādājis “Silverlit Toys Manufactory”, kas savam robotiskajam hameleonam “Robo Chameleon” uzstādījuši dažādas gana inovatīvas un uzmanību piesaistošas lietas. Pirmkārt, kā jau pēc nosaukuma var noprast, hameleons ir attālināti vadāms ar pulti. Otrkārt, ar vienas pogas spiedienu no hameleona mutes izšaujas īpaša magnētiskā mēle, kas iesūc ikvienu metālisko priekšmetu (ja vien spēj to pacelt). Treškārt, arī šī rotaļlieta apveltīta ar tik ļoti šobrīd populārajām LED gaismām, kas dažādās krāsās spīd mirklī, kad hameleons ir kustībā. Žūrija norāda, ka hameleons ir ļoti oriģināls, kā arī tā vadīšana rada daudz prieka. 2. vietā šajā kategorijā ierindota interesanta koka tāfele, kas izskatās pēc klēpjdatora. Šādā veidā izstrādātāji ļauj it kā uz datora ekrāna bērniem rakstīt un veidot dažādus vārdus, palīdzot spert pirmos soļus vārdu veidošanā. 3. vietā ierindoti informatīvi uzskates materiāli “Aria” (tostarp ar virtuālās realitātes brillēm).

Ieskats fizikā jau pirmajās klasēs

Skolēnu kategorijā (6 – 10 gadi) labākā rotaļlieta jau ir patiesi izzinoša un uz attīstību vērsta. Kompānija “Kosmos” radījusi īpašu koka māju “Pepper Mint and the Treehouse Adventure”, kurā bērnam nākas rūpēties par meiteni, vārdā Piparmētra. Koka māja veidota vairākos stāvos, un, lai dažādas mantas nogādātu no viena stāva otrā, bērnam nāksies palauzīt galvu, kā to izdarīt. Māja veidota tā, lai būtu jāizbūvē arī tā sauktais trīsis, tātad savā veidā nāksies iepazīt arī fizikas un inženierijas pasauli, izprotot, kā daļa mehānismu strādā. 2. vietā šajā kategorijā ierindojās īpašs gokarts “Feber Mad Racer”, kuru var kontrolēt ar tālruni, lejupielādējot lietotni. Kontrolējams ir ne tikai virziens, kurā dodas braucamrīks, bet arī katrs tā ritenis, uzlabojot tā manevrētspēju. Savukārt par trešo labāko rotaļlietu šajā kategorijā atzīta īpaša ierīce, kas uzpūš balonus. Unikalitāte slēpjas tajā, ka komplektā nāk dažādi aksesuāri – spārni, knābji, kājas utt., ar kuru palīdzību no baloniem var izveidot dažādus dzīvniekus.

Visbeidzot, ceturtajā – pusaudžu un pieaugušo – kategorijā par labāko atzina “Carson” izstrādāto, daudziem noteikti nostalģiskas izjūtas raisošo “VW” ikoniskā busiņa “T1 Samba” modelīša versiju. Žūrija norāda, ka jau pats klasiskais “VW” ražojums ir iegājis autobūves vēsturē, kas nozīmē, ka arī radiovadāmais “T1 Samba” modelītis varētu iekarot klasikā busiņa fanu sirdis. Turklāt modelis nav vienkārši lēti uzbūvēts, bet izmantotie materiāli un uzbūves kvalitāte, kā arī tā krāsojums ir augstākās kvalitātes. Interesanti, ka šajā kategorijā 2. vietā ierindojās nu jau bēdīgi slavenā “nāriņaste”, kas bērnu vidū ir gana populāra, taču, pētniekuprāt, palielina iespēju bērniem noslīkt pat par 70%. 3. vietā žūrija ierindoja īpaši mazu, taču ļoti detalizētu vilcienu modelīšu sistēmu, kas turklāt iebūvēta portfelī.

LA.lv