Kultūra
Māksla

Rotko centrā atklās ziemas sezonu 16

Publicitātes foto

Šodien plkst.16 Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs ar sešām jaunām izstādēm atklās ziemas sezonu, aģentūru LETA informēja mākslas centra mārketinga speciāliste Inita Paegle.

Šī gada pēdējā izstāžu sezonā būs skatāma Vācijā dzīvojošās armēņu mākslinieces Evas Arutas personālizstāde “Realitāte”, Latvijas Mākslinieku savienības 75 gadu jubilejas kolekcijas izstāde “Pingpongs. Ideju saspēle” un “Pashmin” mākslas galerijas starptautiskās grupas izstāde “Sapņu un fantāzijas pasaules”. Latvijas mākslas telpu šajā izstāžu sezonā pārstāvēs arī māksliniece Zaiga Putrāma ar izstādi “Saules satiekas” un Daugavpils māksliniece Nataļja Marinoha ar izstādi “Plūsma”.

Savukārt vislielāko ažiotāžu un skatītāju interesi ir izraisījusi populārā Krievijas mākslas vēsturnieka, kolekcionāra Aleksandra Vasiļjeva izstāde no privātās kolekcijas “Viktorijas laikmeta modes šarms”, kas Austrumlatvijā būs skatāma pirmo reizi.

Izstādes “Realitāte” darbi atspoguļo mākslinieces Arutas dzīvesstāsta fragmentus: spilgtus un monotonus, emocionālus un mierīgus. Tajos var saskatīt Evas sapņus un pārdzīvojumus, viņas jūtas un vēlēšanās. Katra glezna ir kā atsevišķs cilvēks. Viņas darbos redzamie tēli ir netverami, cik netverama ir pati realitāte, tie ir tikai sajūtas, rēgi, kas balansē starp redzamo un neredzamo. Izstādi papildina vēl trīs īsas psiholoģiskas filmas. Tās ir mākslinieces eksperiments, kas mudina skatītāju aizdomāties par savas dzīves mērķu sasniegšanu.

Izstāde “Pingpongs. Ideju saspēle” ir veltīta Latvijas Mākslinieku savienības 75 gadu jubilejai, un tajā piedalās autoru kolektīvs. Izstādē eksponēti biedrības “Latvijas Mākslinieku savienība” muzeja XX gadsimta 70.-80.gadu darbi, kuros vērojams, kā mākslinieku radošais, aktīvais gars ir nerimtīgs vēlmē sacensties. Bagātīgā stilistika, centieni pētīt un studēt dabu, pasauli, stilizēt un vispārināt, klusināt un uzsvērt – tā ir saspēle, kurā mākslinieki varēja viens otru bagātināt.

Vasiļjevs ir Krievijas teātra mākslinieks, dekorators, mākslas zinātnieks, mākslas, tērpu un teātra rekvizītu kolekcionārs un modes vēsturnieks. Izstāde “Viktorijas laikmeta modes šarms” ir unikāls projekts ar augstu māksliniecisko un kulturālo pievienoto vērtību. Ekspozīciju veido apmēram 50-60 dažādu stilu apģērbi – no romantisma līdz pat jūgendstilam, kurus valkāja cilvēki Anglijā, Francijā, Itālijā, Vācijā un Austroungārijā. Ekspozīcijā ir arī vairāk nekā 150 aksesuāri, kas ikdienā vairs netiek lietoti un ir nolemti pilnīgai aizmirstībai. Izstādi papildina lielizmēra senu fotogrāfiju kopijas, kā arī eļļas gleznas un akvareļi, kas rada ļoti īpašu tā laika dzīves un modes gaisotni.

Izstādei “Sapņu un fantāzijas pasaules” no Vācijas mākslas galerijas “Pashmin” atlasītie darbi šādā vai citā veidā ir dažādām kultūrām piederošu mākslinieku sapņu un fantāziju rezultāts. Lai gan tēmu un pat tehniku ziņā tie ir atšķirīgi, visi izstādē pārstāvētie mākslas darbi stāsta mums mākslinieku nomodā vai miegā redzētos sapņus. Aplūkojot katra atsevišķa mākslinieka darbus, var it kā ieiet dažādās sapņu vai fantāzijas telpās, kā caur lupu ielūkodamies jaunās, neredzētās pasaulēs. Izstādē piedalās desmit mākslinieki no piecām pasaules valstīm: Vācijas, Ķīnas, Itālijas, Latvijas, Austrijas.

Daugavpils māksliniece Nataļja Marinoha ir noskaņu māksliniece, spējīga attēlot dvēseles smalkos stāvokļus. Viņas gleznās izstādē “Plūsma” ir nevis spontāna, bet drīzāk pārbaudīta līdzsvarotu un harmonisku izjūtu pasaule, dabā saskatītā noskaņa, dabas stihiju saķertais acu skatienam, kas paveras skatītājam caur īpašu mākslinieces kadrējumu, ļaujoties viegli ieslīdēt kompozīcijā.

Putrāmas izstādi “Saules satiekas” veido astoņi lielizmēra akvareļi, kuros katrā attēlotas divas saules. Darbos gan kompozicionāli, gan ar krāsu un tās intensitāti veidotas situācijas, kurās divi objekti ir līdzvērtīgi, bet katrs savā veidā iedarbīgi. Īpaša uzmanība tiek pievērsta apļu saskarsmes vietai.

Ziemas sezonas izstādes būs skatāmas līdz 2017.gada 29.janvārim.

LA.lv