×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.4°C
Milija, Maiga
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
8. janvāris, 2015
Drukāt

Rotko centrā – fotostāsts par holokaustu Slovākijā

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā no 17. janvāra būs apskatāma Jurija Dojča izstāde “Pēdējā lapa”, kas pirms tam sekmīgi apceļojusi abus Atlantijas okeāna krastus un bijusi apskatāma Kembridžā, Briselē, Ņujorkā, Otavā, Vīnē un Romā, portāls LA,lv uzzināja Marka Rorko centrā.

Jurijs Dojčs, veiksmīgs komerciālais fotogrāfs, kurš kopš 1969. gada dzīvo Kanādā, sava tēva bērēs 1997. gadā sastapa kādu holokaustā izdzīvojošo. Tikšanās rezultātā tika pieņemts lēmums fotografēt holokaustā izdzīvojušos Slovākijas cilvēkus, kamēr vēl nav par vēlu. Ceļojumu laikā pa Slovākiju gandrīz desmit gadus ilgā laika posmā fotogrāfs izveidoja vairāk nekā 150 holokaustā izdzīvojušo portretus, ierakstot arī viņu dzīves stāstus un fiksējot šo cilvēku sejas.

Turklāt savu braucienu laikā fotogrāfam negaidīti izdevās uziet arī ebreju kopienai kādreiz piederējušas ēkas vai to atliekas. Saviļņots par ēku skaistumu un neskatoties uz to slikto stāvokli, viņš nolēma izsekot un fiksēt papildu liecības par tagad gandrīz pilnībā zudušo ebreju kopienu. Tā rezultātā tika atrasta pamesta skola, kur fotogrāfs ieraudzīja savu ceļojumu galveno rakursu – aizmirstas grāmatas putekļainos plauktos, kuru ikoniskās fotogrāfijas tagad būs redzamas izstādē Marka Rotko mākslas centrā.

J. Dojčs sekojot maršrutam, kas bija detalizēti izklāstīts tēva aprakstā par ebreju mantojumu valstī, uzsāka projektu, kam lemts kļūt par “Last Folio” – “Pēdējo lapu” – un kura daļa ir šī izstāde. Tas ir stāsts par to, kas ir palicis no kādreiz dinamiskās Slovākijas ebreju kopienas un no tās pasaules, kurā tā dzīvoja. Izstādi papildina arī filma, kuru ir veidojuši Jurijs Dojčs un Katja Krausova.

Aleksejs Burunovs, Daugavpils Marka Rotko centra vadītājs: “Šī izstāde ir veltījums kara upuriem un mūžīgs atgādinājums dzīvajiem. Zīmīgi, ka tā tiek rīkota pie mums 2015. gadā, kas ir Otrā pasaules kara beigu 70. gadadiena. Mēs ceram, ka izstāde palīdzēs mūsu apmeklētājiem mācīties no vēstures.”

Izstāde, kuru aktīvi atbalstīja gan Slovākijas un Kanādas vēstniecības Rīgā, gan arī kompānija Epson Canada, būs apskatāma Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā līdz 2015. gada aprīļa vidum. No Daugavpils izstāde turpinās savu ceļojumu uz Vācijas Nacionālo bibliotēku Berlīnē, kā arī uz Ebreju muzeju un tolerances centru Maskavā, tādējādi atzīmējot Otrā pasaules kara beigu 70. gadadienu.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+