×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.5°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
1. aprīlis, 2013
Drukāt

Rotko mākslas centra atklāšana izsaukusi interesi ārpus Latvijas robežām

foto - AFPfoto - AFP

Daugavpils Marka Rotko mākslas centra atklāšana izsaukusi interesi ārpus Latvijas robežām, un uz to plāno ierasties arī mākslas pasaules autoritātes, aģentūrai BNS pastāstīja centra mārketinga speciāliste Inga Goldberga.

Viņa minēja, ka uz centra atklāšanu 24.  aprīlī ieradīsies gan mākslinieka bērni Keita Rotko-Praizela un Kristofers Rotko, gan autoritāte laikmetīgās mākslas jomā, īpaši ASV, Deivids Anfa un par labāko Rotko retrospekcijas izstāžu kuratoru atzītais mākslas zinātnieks Olivers Viks, kā arī daudz citu mākslas pasaulē zināmu cilvēku, mākslas zinātnieku un izstāžu kuratoru.

Atklāšanas pasākumā plānotās aktivitātes Goldberga vēl sīkāk nevēlējās atklāt, tikai pavēstīja, ka viesiem būs iespējams apskatīt centru, tostarp Rotko oriģināldarbus, kā arī virkni citu izstāžu, piemēram, keramiķa Pētera Martinsona dāvināto kolekciju Rotko centram. Savukārt vakarā notiks somu akordeonista Kommo Pohjonena koncerts.

Mākslas centra Rotko sektorā apmeklētājiem būs pieejama Rotko oriģinālu zāle, Rotko klusuma telpa, video zāle, Rotko darbu reprodukciju un digitālā ekspozīcija.

Savukārt centra laikmetīgās mākslas sektorā būs skatāma Daugavpils Marka Rotko mākslas centra kolekcijas izstāde, mākslinieka Pītera Grifina darbu izstāde, bet projektu sektorā būs pieejama Latgales reģiona mākslas dienu izstāde. Savukārt Novadnieku ekspozīciju sektorā tiks atvērta Pētera Martinsona keramikas izstāde un Solomona Geršova glezniecības darbu izstāde.

Rotko mākslas centrs pagaidām vēl nav saņēmis mākslinieka bērnu centram deponētos sešus darbus, un Goldberga teica, ka pašlaik nevar pateikt, kad tas notiks. Taču viņa pastāstīja, ka šie darbi pārstāv visus Rotko daiļrades periodus.

Centrā, kura platība ir kopā apmēram 5000 kvadrātmetru, būs ne tikai apskatāmas izstādes un patstāvīgās ekspozīcijas, bet iekārtotas arī citas telpas – mākslinieku rezidences, konferenču sektors, koncertzāle 100 vietām, telpa bērnu aktivitātēm, kafejnīca “Arsenāls”. Visa gada garumā ir plānoti un notiks visdažādākie pasākumi.

Centrs ziemas sezonā no novembra līdz martam darbdienās un sestdienās strādās no pulksten 11 līdz 18, pirmdienās un otrdienās nestrādās, bet vasaras sezonā no aprīļa līdz oktobrim – no pulksten 10 līdz 19, savukārt svētdienās – līdz pulksten 14, otrdienās muzejs nestrādās. Vasaras sezonā katra mēneša pēdējā piektdienā muzejs būs atvērts līdz pulksten 21.

Visa muzeja apskate maksās sešus latus, atsevišķu izstāžu apmeklējums – divus latus, bet Rotko sektoru varēs iepazīt par 3,5 latiem. Paredzētas atlaides skolēniem, studentiem un pensionāriem, kā arī apmeklējumiem grupās. Savukārt 24. aprīlī un 25. septembrī dzimušajiem centra apmeklētājiem biļetēm būs 50% atlaide no pamatcenas.

Marks Rotko (īstajā vārdā Markus Rotkovičs) dzimis Dvinskā, tagadējā Daugavpilī, 1903. gada 25. septembrī. Kad zēnam bija desmit gadu, ģimene emigrēja uz Amerikas Savienotajam Valstīm, uz dzīvi apmetoties Portlendā, Oregonas štatā. Gleznošanu viņš apguva Ņujorkā Maksa Vēbera klasē Mākslas studentu līgā. 1970. gada 25 .februārī Rotko izdarīja pašnāvību.

Rotko bija viens no 20. gadsimta nozīmīgākajiem pasaules slavu ieguvušajiem māksliniekiem, viņš bija centrālā figūra pēckara glezniecības attīstībā ASV. Rotko darbi atrodas ievērojamāko Eiropas un Amerikas muzeju pastāvīgajās izstādēs, bet mākslas darbu izsolēs viņa darbi tiek pārdoti par rekordlielām summām.

Daugavpils Rotko mākslas centrs atrodas Daugavpils cietokšņa teritorijā. Centra ēkas rekonstrukcijas un pieguļošās teritorijas labiekārtošanas projekta kopējais finansējums ir 2,5 miljoni latu, no tiem Eiropas Reģionālās attīstības fonda līdzfinansējums ir 85%, projekta iesniedzēja līdzfinansējums – 375 000 latu, tostarp valsts budžeta dotācija – 75 000 latu.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+