Dabā
Medības

Ieteikumi medniekam ērču un citu asinssūcēju atbaidīšanai0

‘Rovince’- pret ērcēm. Foto: Linda Dombrovska.

Kad cilvēks saslimst ar ērču encefalītu, nevar prognozēt, kā slimība attīstīsies. Daļai pacientu pēc inficēšanās novēro gripai līdzīgus simptomus, taču aptuveni trešdaļai saslimušo vīruss izplatās smadzenēs un smadzeņu apvalkos un var izraisīt paliekošus neiroloģiskus traucējumus, kas nelabvēlīgi ietekmē fizisko un garīgo attīstību. Pat pēc samērā viegli pārslimota ērču encefalīta vēl ilgi var mocīt galvassāpes, parādīties uzmanības deficīts, problēmas ar koncentrēšanos un atmiņu. No ērču encefalīta pasargā vakcinēšanās, bet pret Laimas slimību potes nav. Laimas borelioze, ko iegūst no inficētas ērces, ir viegli ārstējama, bet ļoti grūti atklājama slimība. Lai gan Laimas slimība progresējot var izraisīt arī nopietnus centrālās nervu sistēmas bojājumus, sirds ritma traucējumus un locītavu iekaisumu, infektologi mierina, ka, atklājot to arī vienu līdz trīs mēnešus pēc inficēšanās, tā labi padodas ārstēšanai un parasti neatstāj nekādas sekas. Tomēr tas nav nekāds patīkamais process. Vairāk par slimībām, ko izraisa ērces, var lasīt portālā Veselam.lv.

Kā sevi pasargāt?
Viens no efektīvākajiem veidiem, kā sevi pasargāt no šī nejaukā kaitēkļa, ir medībās vai arī jebkurā citā gadījumā, ejot dabā, uzvilkt speciālu apģērbu, kas ne tikai ir funkcionāls medību un aktīvās atpūtas apģērbs, bet arī ir īpaši apstrādāts, lai pasargātu valkātāju no asinssūcējiem. Rovince ir nīderlandiešu uzņēmums, kas ražo īpašus apģērbus, kas pasargā pret ērcēm. Šīs tehnoloģijas Rovince attīsta jau kopš 2008. gada, un tās garantē unikālu aizsardzību pret šiem kukaiņiem. Šis apģērbs no ērču kodumiem pasargās 98% gadījumu. Uzņēmuma dibinātāji paši saskārušies ar ērču radītajām problēmām, tādēļ nolēma radīt apģērbu, kas pasargās, – tāds bija Rovince sākums.

Apģērbs ir apstrādāts ar permetrīnu Zeck-Protec. Šai vielai ir divu veidu pielietojums. Kā ziedi vai losjonu to lieto, lai ārstētu kašķi. Permetrīnu arī izmanto kā insekticīdu, ko parasti uzsmidzina uz apģērba vai pretodu tīkliem. Permetrīns var radīt arī blaknes, piemēram, niezi, tomēr tiek atzīts, ka tā lietošana grūtniecības laikā ir droša, kas norāda uz šīs vielas nekaitīgumu. Permetrīns tieši ietekmē kukaiņu neironu funkcijas. Rovince apģērbs rada ērcēm karsto pēdu efektu – kad tās nonāk uz apģērba, rodas sajūta, ka virsma dedzina kājas. Tas liek ērcēm bēgt. Apģērbs pasargā ne tikai no ērcēm, bet arī no odiem, tā paglābjot no malārijas vai Zika vīrusa, ja jādodas uz inficētiem pasaules reģioniem. Zeck-Protec sistēma sākotnēji tika radīta tieši profesionāliem mežstrādniekiem, bet to var izmantot jebkurš, kam vēlme atpūsties dabā. Labā ziņa ir tāda, ka papildu apstrāde Rovince apģērbiem vairs nebūs nepieciešama, tādēļ to var lietot ļoti intensīvi. Tomēr, lai sevi pilnībā pasargātu, Rovince iesaka pēc pastaigas mežā pārbaudīt, vai tomēr kāda ērce nav nokļuvusi uz ķermeņa. Apģērbu piedāvā SIA “Ieroči”.

Vai tas ir droši?
Galvenais jautājums, ko uzdod jebkurš, – vai šis apģērbs ir drošs, jo tas taču apstrādāts ar ķīmisku vielu, kas nokļūst kontaktā ar ķermeni. Zeck-Protec ir pilnīgi drošs un sertificēts. Vielas impregnējums ir bez smakas, ādai draudzīgs, kā arī apģērbu var mazgāt veļas mašīnā. Tas pasargās un būs efektīvs arī pēc mazgāšanas. Testi liecina, ka apģērbs savu uzdevumu pilda arī pēc 80 mazgāšanas reizēm. Rovince piedāvā visdažādākos apģērba modeļus, bet ir arī īpaša līnija medniekiem. Tiek piedāvātas virsjakas, krekls, bikses, zeķes, cepures, cimdi, kā arī flīsa jaka. Apģērbi ir gana ērti un stilīgi, tāpat arī funkcionāli, piemēroti medībām.

Galerijas nosaukums

Citas iespējas ērču atbaidīšanai
Ērču atbaidītājs Tickless Hunter
Ultraskaņas repelenta ierīce ērču un blusu atbaidīšanai medību, sporta aktivitāšu, pastaigu, atpūtas laikā mežā, parkā u. c. Nesatur ķīmiskas vai aromātvielas, bet izstaro pulsējošus ultraskaņas impulsus 40 kHz, kas nav kaitīgi vai nepatīkami ne cilvēkam, ne dzīvniekiem, bet tie traucē ērces, atturot tās no cilvēka vai piespiežot doties prom. Piestiprina pie apģērba, nenosedzot pašu ierīci. Darbības rādiuss – trīs metri. Brīdinājums: vietās ar ļoti lielu ērču invāziju netiek garantēta 100% aizsardzība.Lietošana. Izņemiet plastikāta aizsarglenti (PULL) un nospiediet pogu vienu reizi, lai ieslēgtu vai izslēgtu ierīci. Lampiņa četras reizes zaļi nomirgo, norādot, ka ierīce ir ieslēgta, un vienreiz gari sarkani nomirgo, kad tiek izslēgta. Kad ierīce ir aktīva, gaismas mirgo ik pēc piecām minūtēm. Pēc astoņām stundām ierīce pati automātiski izslēdzas. Baterija nav maināma, tās darbības ilgums ap 3000 stundām. Mitrums nevar sabojāt ierīci (pilienizturīga), tomēr pati ierīce nav ūdens izturīga – jāizvairās no tieša kontakta ar ūdeni vai slapja ierīce jāizžāvē, piemēram, ar matu fēnu. Cena ap 27 eiro. Meklējiet Purnavu muižas veikalos.

Maxi Deet 98%
Platībās, kur ir ļoti daudz dažādu kukaiņu, Deet pasargāšot no asinssūcējiem par visiem 100%. Līdzekli var pūst uz ādas, apģērba, odu tīkliņa. Šis ir līdzeklis, kas neož, pasargās atsegto ādu no odiem, knišļiem, dunduriem un ērcēm, līdz ar to arī glābs no slimībām, ko šie insekti pārnēsā. Līdzeklis nodrošina ļoti labu aizsardzību līdz desmit stundām. 15 ml iepakojuma cena – 8 eiro. Meklējiet Purnavu muižas veikalos.

Citi pretodu un pretērču līdzekļi
Veikalos pieejama virkne dažādu pret-ērču līdzekļu, ko uzsmidzina uz ādas un apģērba. Arī cenu amplitūda ir ļoti plaša – sākot no diviem eiro. Ejot uz mežu, iesaka apvienot dažādus aizsardzības līdzekļus, sākot ar apģērbu. Dažādi līdzekļi ir pieejami kā aptiekās, tā arī lielveikalos. Atkarībā no ražotāja aizsarglīdzekļi pasargās no asinssūcējiem pat vairākas stundas.

LA.lv