×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.6°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
8. janvāris, 2013
Drukāt

Rozā tomāti. Kur iegādāties?

Foto - Sergejs AkuratersFoto - Sergejs Akuraters

“Pērn tirgū bieži pirku vietējos rozā tomātus. Tie gan maksāja nedaudz dārgāk par ierastajiem sarkanajiem, taču garšoja labāk. Pārdevēja apgalvoja, ka esot zemniece un tirgojot pati savas saimniecības siltumnīcā izaudzētus tomātus.

 

Diemžēl šķirni negribēja nosaukt. Tikai palielījās, ka sēklas vienalga nedabūšot. Vai tiešām Latvijā nav iespējams nopirkt šo tomātu sēklas?” 
Aina. G Rīgā

 

Protams, sēklas var nopirkt! Vairākas rozā tomātu šķirnes Latvijā piedāvā sēklu tirgotājfirmas SIA “Agrimatco Latvia”, SIA “IR”, z/s “Melnalkšņi”, kā arī daži sēklu veikali.

Rozā tomāti, kas Eiropas tirgū parādījušies apmēram pirms sešiem septiņiem gadiem, sākotnēji ienākuši no Japānas. Tieši tādēļ daudzām Holandē radītām hibrīdajām šķirnēm ir tik dīvaini, grūti izrunājami nosaukumi. Japānā, tāpat kā vairākās dienvidu zemēs, klimata apstākļu dēļ sarkanie tomāti slikti krāsojas, jo neveidojas antociāni (sarkanā krāsviela). Turpretī rozā tomāti nokrāsojas vienmērīgi. Interesanti, ka tie satur vairāk glutamīnskābes nekā citu krāsu tomāti. Tieši dabiskie glutamāti piešķir rozā tomātiem īpatnējo, izteikto garšu. Bet nātrija glutamāts (E 621), kā zināms, ir mākslīgi sintezēts garšas pastiprinātājs, kura dēļ bērniem tik ļoti garšo čipsi…

Lai noturētu garšai atbilstošu cenu, sākumā Eiropā rozā tomātus audzēja ļoti ierobežotā platībā, vien dažos hektāros siltumnīcu. Arī raža parasti ir zemāka nekā sarkanajiem.

Ļoti pieprasīti tie kļuvuši Krievijā, kur joprojām netrūkst arī vietējo tautas selekcijas šķirņu ar rozā augļiem. Tiesa, bieži vien šiem augiem ir vāja sakņu sistēma un tie mēdz ciest no augļu sausās galotnes puves.

Pieaugot rozā tomātu popularitātei, vairākas Holandes selekcijas firmas pievērsās arī šādu hibrīdšķirņu izveidei, un tagad tās ir gandrīz vai katras solīdas firmas piedāvājumā. Vienlaikus strauji palielinājās rozā tomātu audzēšanas apjomi, piemēram, pagājušajā gadā Polijas siltumnīcās vien to platība bija skaitāma simtos hektāru. Labu tiesu poļu tomātu eksportē uz Krieviju. Arī Rīgas Centrāltirgū jau jūnija sākumā poļu rozā tomāti maksāja tikai Ls 1,40, kamēr sarkanie bija nopērkami par Ls 1,20 kilogramā. Un ļoti iespējams, ka lasītājas pieminētā zemniece tirgū bija vienkārši pārdevēja, kas andelē uzpircēju iepirkto preci un šķirnēs nepavisam neorientējas.

Jaunākie hibrīdi, piemēram, ‘Mamirio F1’ ražības ziņā tikpat kā neatpaliek no sarkano augļu tomātiem. Rozā tomātiem ir salīdzinoši vāja sakņu sistēma un, tos audzējot, iesaka veikt papildu pasākumus sakņu sistēmas attīstības veicināšanai. Galvenokārt to dara, ievērojot pareizu laistīšanas un mēslošanas režīmu. Jaunākiem rozā tomātu hibrīdiem sakņu sistēma ir spēcīgāka, tomēr iesaka atstāt ne vairāk par 6 – 8 ķekariem. Latvijā neapkurināmās plēves siltumnīcās arī sarkanaugļu šķirnēm sezonas laikā parasti ne­nogatavojas vairāk par astoņiem ķekariem.

‘Mamirio F1’ (“Syngenta”) piemērots audzēšanai plēves siltumnīcās augsnē, potētie dēsti – modernajās stikla siltumnīcās minerālvatē. Augļi 180 – 220 g smagi, plakani apaļi, nedaudz riboti, stingri, ar izcilu garšu un aromātu, vienmērīgi krāsojas aveņsārtā tonī. Augi spēcīgi aug visu sezonu. Iesaka audzēt līdz 7 – 8 ķekariem, pagarinātai apritei jāizvēlas potētie dēsti un visi ķekari jānormē līdz četriem augļiem.

Slimībizturība: Fol 1-2; For; V; TMV – 0; ToMV 0-2; M; TYLCV.

‘Esmira F1’ (“Rijk Zwaan”) – indeterminants, agrīns tomātu hibrīds ar īsiem posmiem, veido 180 – 200 g smagus, apaļus, izcili garšīgus augļus aveņsārtā krāsā. Tie vienmērīgi krāsojas, ir stingri un labi pacieš pārvadāšanu. Šīs hibrīds piemērots audzēšanai siltumnīcās, augsnē, īsā apritē pavasarī vai rudenī, pacieš mikroklimata svārstības.

Slimībizturība: ToMV 0-2; Ff A-E; Fol 0,1; Sbl; Va 0; Vd 0.

‘Tomimaru Muchoo F1’ (“Monsanto”) – indeterminants hibrīds, veido aveņsārtus, apmēram 180 g smagus, plakani apaļus, viegli rievotus, garšīgus, relatīvi stingrus, pret plaisāšanu izturīgus augļus. Augļkātiņš ilgi saglabā svaigumu, augi viegli kopjami, bet nepieciešams veicināt veģetatīvo augšanu. Hibrīds ir piemērots audzēšanai augsnē un minerālvatē, stādot jau no janvāra vidus.

Slimībizturība: ToMV; Ff 1-5; Fol 0-1; For; On; Va; Vd; Si.

‘Fuji Pink F1’ (“Sakata”) – indeterminants hibrīds, veido plakani apaļus, 180 – 200 g smagus, izskatīgus augļus ar ļoti saldu garšu un garu uzglabāšanas laiku. Augi spēcīgi, piemēroti sabiezinātai stādīšanai siltumnīcās. Šķirne ir jutīga pret paaugstinātām slāpekļa devām.

Slimībizturība: ToMV 0-2; Ff A-E; Fol 0-1; Ss; Vd 0; Mi.

‘Pink Rise F1’ (“Sakata”) – indeterminants, vidēji agrīns hibrīds, viegli pielāgojas dažādiem audzēšanas apstākļiem. Veido lielus, plakani apaļus, apmēram 200 – 220 g smagus augļus ar vāji izteiktiem zaļiem pleciņiem, ar izcilām garšas īpašībām.

Slimībizturība: ToMV 0-2; Ff A-E; Fol 0-1; Ss; Vd 0; Mi.

‘Malinowy Ożarowski’ (piedāvā vairākas firmas) – agrīna šķirne, piemērota audzēšanai mazdārzos atklātā laukā un plēves seguma siltumnīcās. Lapas pēc formas līdzīgas kartupeļu lapām. Augļi lieli, miltaini, aveņsārti, garšīgi. Spēcīgi augi, ieteicams stādīt 60 – 70 x 40 – 50 cm attālumā (3 – 4 augus uz kvadrātmetru).

 

 

 

Slimībizturība (apzīmējumi):

ToMV 0-2 – virālā tomātu mozaīka (celmi)

TYLCV – virālā tomātu lapu dzīslu dzeltēšana

Ff A-E – tomātu lapu brūnais pelējums (celmi)

Fol 0-1 – tomātu ātrā vīte

For – sakņu fuzarioze

Ss – sakņu pārkorķošanās

Va; Vd 0 – lēnā vīte (dažādi ierosinātāji)

Mi – nematode

On – īstā miltrasa

Si – lapu sudrabainība

Sbl – lapu pelēkplankumainība

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+