×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.0°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
14. marts, 2016
Drukāt

Rozentāla dzimšanas dienā īpaša programma viņa muzejā

Foto: Rakstniecības un mūzikas muzeja krājums.Foto: Rakstniecības un mūzikas muzeja krājums.

Piektdien, 18. martā, apritēs 150 gadu, kopš dzimis izcilais latviešu gleznotājs Janis Rozentāls (1866–1916), un Memoriālo muzeju apvienība (MMA) aicina gleznotāja dzimšanas dienā apmeklēt viņa dzīvokli – muzeju, kur ieplānota īpaša programma.

Rozentāls ir viens no latviešu nacionālās tēlotāja mākslas skolas pamatlicējiem, mākslinieks, kura daiļradē atspoguļojas 19. gadsimta. beigu un 20. gadsimta sākuma mākslas stilu un virzienu daudzveidība.

Dzīvoklī Alberta ielā 12–9 Janis Rozentāls kopā ar sievu Elliju Forseli-Rozentāli un bērniem Lailu, Irju un Miķeli dzīvoja no 1904. līdz 1915. gadam. Dzīvoklis tika projektēts īpaši Rozentālu ģimenei, tā otrajā stāvā izveidojot mākslinieka darbnīcu. Arī šodien te ir iespējams apskatīt jūgendstila laika interjeru, sadzīves priekšmetus un mākslas darbus, kas piederējuši Rozentālu ģimenei.

MMA sabiedrisko attiecību speciāliste Sandra Zobena stāsta 18. martā Jaņa Rozentāla dzīvoklis būs atvērts līdz plkst. 20. Notiks trīs seansi – plkst. 13, 17 un 18 -, kad muzeja speciālisti stāstīs par mākslinieka dzīvi un daiļradi. Plkst. 19, atceroties Rozentālu ģimenes muzikālo viesību vakaru tradīciju, viesistabā muzicēs Jāzepa Mediņa Rīgas mūzikas vidusskolas audzēkņi. Programmā Jāzepa Vītola, Jāņa Mediņa, Oļģerta Grāvīša, Laumas Reinholdes, Pētera Vaska un Heinriha Veņavska skaņdarbi.

Savukārt 20. martā, īsi pēc izcilā gleznotāja Jaņa Rozentāla 150. jubilejas, piedāvājam ieskatu Latvijas un Somijas kultūras sakaru atjaunošanā pēc padomju gadiem. Par Somu-latviešu biedrības dibināšanu atgūtās neatkarības priekšvakarā (1989) stāstīs Jaņa Rozentāla jubilejas gada patronese, rakstniece un tulkotāja, Latvijas Republikas vēstniece Somijā (1991–1998) Anna Žīgure, bet mākslas vēsturniece Dace Vosa iepazīstinās ar somiskajām noskaņām, kas ienāca Jaņa Rozentāla dzīvē pēc laulībām ar Elliju Forseli.

Jaņa Rozentāla 150. jubilejas gadā Jaņa Rozentāla un Rūdolfa Blaumaņa muzejs piedāvā lekciju ciklu “Janim Rozentālam – 150”, lai iepazīstinātu ar dažādiem izcilā gleznotāja personības, biogrāfijas un daiļrades aspektiem, kas līdz šim lielai sabiedrības daļai ir bijuši mazāk zināmi. Lekcijas notiek reizi mēnesī svētdienās, uz tām aicināti visi, kuru interešu lokā ir 19. gadsimta beigu un 20. gadsimta sākuma mākslas vēsture un literatūra.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+