×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.4°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
15. marts, 2016
Drukāt

Rozentāla vārds Somijā

Rozentals_4

Somija daudzreiz, dažādu varu laikos, ir nosaukta par politisku, kultūras un sociālu paraugu Latvijai. 1885. gadā Somiju apstaigāja brāļi Kaudzītes, pēc 1905. gada revolūcijas Somijā un caur to uz tālākām zemēm patvērumu meklēja vairāki latviešu revolucionāri, piemēram, arī dzejnieks Jānis Akuraters. Turpretī Latvijas vārds Somijā 1906. gadā skaļi izskanēja pēc kaujinieku grupas uzbrukuma Krievijas Valsts bankai pašā Helsinku centrā.

Rozentāla dzīvesbiedre, somu ievērojamā dziedātāja Ellija Forsele-Rozentāle 1936. gadā teikusi: “Caur mūsu somu-latviešu precībām izveidojās tilts starp mūsu abām tautām. Pa šo tiltu daudzi ir gājuši, un tas gadu no gada nostiprinājās ciešāk. Divām mazām tautām vienmēr daudz kas kopējs – tie paši centieni un likteņi. Somija kļuva par Jaņa Rozentāla otro dzimteni, tāpat kā Latvija – par manu jaunu tēviju, kuras labā es arī pēc vīra nāves gribēju strādāt.”

20. gadsimta sākumā Latvijas neatkarības laikos sakari bija vispusīgi – abās valstīs ciemojās gan politiķi, gan kultūras pārstāvji un sportisti, gan skolēni un lauksaimnieki. Sākoties padomju okupācijai, saziņa praktiski pārtrūka.

Latvijai pamazām atgriežoties pasaules apritē, 1990. gadā Helsinkos nodibināja Rozentāla kultūras biedrību, kas iesākumā apvienoja vien piecus senus Latvijas draugus – Heiki un Pirko Koski, Penti Holapu, Anto Leikolu un Emmi Mārtinu. Mūsdienās Rozentāla biedrība ar vairākiem simtiem biedru ir viena no aktīvākajām mazajām kultūras biedrībām Somijā un tās priekšsēdētājs ir žurnālists Tero Savolainens. Kultūras pasākumu ir daudz – biedrība somu valodā izdod kultūras gadagrāmatu, kurā ikreiz plaši tiek analizēti kultūras procesi Latvijā, rīko visdažādākos seminārus, rakstnieku tikšanās un izstādes, organizē ceļojumus uz Latviju. Īpaši pieminams latviešu un somu kopīgais koris “Ziemeļmeita”, kurš piedalījās pagājušajos Dziesmu svētkos Rīgā. Biedrības paspārnē somiski ir izdotas latviešu literatūras grāmatas un vairāki ceļveži. Ar Rozentāla biedrības atbalstu iespējams iegūt dažādas mākslinieku darba stipendijas, kā arī trijās Somijas pilsētās mācīties somu un latviešu valodu. Pagājušajā gadā Helsinkos nodibināja skoliņu latviešu bērniem. Biedrības darbu finansiāli atbalsta Somijas Kultūras un izglītības ministrija. 2016. gada septembrī Helsinku rātsnama galerijā “Virka” Rozentāla biedrība kopā ar Latvijas Nacionālo mākslas muzeju atklās izstādi “Rozentāls un Somija”. Rozentāla un Latvijas vārds Somijā skan!

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+